Od 16 stycznia w sprzedaży na DVD pojawi się jeden z najbardziej znanych klasyków kina radzieckiego - 'Aleksander Newski' z 1938 roku, w którym Einsenstein zastosował nowatorski wówczas montaż polifoniczny, będący syntezą obrazu, słowa i muzyki. Aleksander Newski (Aleksandr Niewskij)
ZSRR 1938
czas projekcji: 111'
reżyseria: Siergiej Eisenstein
wykonawcy: Nikołaj Czerkasow, Nikołaj Ochłopkow, Aleksandr Abrikosow
zdjęcia: Eduard Tisse

Dzieło wpisane w klasykę światowego kina. Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji – to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach z XIII wieku. Akcja filmu toczy się w XIII-wiecznej Rosji, rozbitej na feudalne części. Mocno osłabiony najazdami tatarskimi kraj zostaje napadnięty przez Zakon Krzyżacki. Niemieccy rycerze grabią bezkarnie przygraniczne wioski, siejąc gwałt i spustoszenie. Kiedy wrogowie zbliżają się do bram Nowogrodu, przerażeni mieszkańcy zwracają się o pomoc do znanego z waleczności i bohaterstwa księcia Aleksandra Newskiego (porywająca kreacja Nikołaja Czerkasowa).

Kulminacyjnym punktem akcji jest starcie zbrojne na powierzchni zamarzniętego jeziora, bitwa na Jeziorze Czudzkim – starcie plebejskich wojsk ruskich i zakutych w żelazo rycerzy niemieckich. Wojowie Aleksandra są znaczeni czernią strojów, oddziały niemieckie bielą krzyżackich płaszczy. Kontrastowe barwy czerni i bieli tak tu, jak i w całym filmie obrazują konflikt podstawowych wartości – dobra i zła, czy też świata życia i świata śmierci. Symboliczny charakter ma też postać samego kniazia Aleksandra, sprowadzona do kilku wyrazistych cech, budowana na kształt ludowego herosa. Staje się on nowym, laickim świętym, uosobieniem patriotyzmu i waleczności.

Wspaniała opowieść Eisensteina o średniowiecznym bohaterze dała genialnemu twórcy możliwość zastosowania nowatorskich rozwiązań w dziedzinie obrazu i dźwięku. Pod względem formy Aleksander Newski jest dziełem wybitnym. Wielką urodą i wewnętrznym napięciem odznaczają się oparte na kontrastach zdjęcia, stale współpracującego z reżyserem, Eduarda Tisse. Montaż, w którym Eisenstein był mistrzem, oparty jest na zmiennym rytmie uzależnionym od dynamiki scen. Popisem montażowym na miarę Pancernika Potiomkina jest sekwencja bitwy na Jeziorze Czudzkim.


Film ukazuje się w Polsce na nośniku DVD w ramach Kolekcji Sputnika DVD, której dystrybutorem jest firma 35 mm.

35 mm
ul. Erazma Ciołka 30
01-432 Warszawa

Kontakt:
tel. /fax. 022 837 91 44

www.35mm.com.pl