Future Shorts Extra to pierwsza w 2009 roku edycja pokazu krótkich, kreatywnych filmów z całego świata. W zestawie m.in. film Cindy Stillwell 'High Plains Winter' o mieszkańcach Montany, 'The Ice Tribe' - dokument Heidi Vilkman pokazujący podejście Finów do zimy i rumuński 'Waves' Adriana Sitaru oraz zestaw animacji z ASP w Poznaniu.
Immerse, reż: Anton Groves / Rumunia / 2008 / 1'55''
Nanotechnologiczne podejście do ulgi po refluksie kwasu żołądkowego. Film, który wnika w mikroskopijny poziom rzeczywistości, odkrywając tam rzeczy których się nie spodziewamy. Anton Groves pochodzi z Rumunii, w 2002 r. ukończył Westminster University w Londynie. Od tego czasu pracuje nad reklamami i krótkimi filmami; razem z Damianem Grovesem tworzą kolektyw We Are Om. W 2006 zdobyli Best International Filminute Award za film „Line”.
A Bout the Truffle, reż. Tom Tagholm / Wielka Brytania / 2007 / 14'
Jean Dubois i świnia Carrine. Łowcy trufli i przyjaciele, dwoje samotników, którzy mają tylko siebie. Po latach bezowocnych poszukiwań cennego leśnego skarbu dokonują wreszcie życiowego odkrycia. Sukces zagraża jednak ich związkowi. Ten nakręcony w języku francuskim, przyprawiony francuskim humorem i szczyptą magicznego realizmu film jest zwycięzcą festiwalu TCM Classic Shorts 2007. Członkowie jury docenili zwłaszcza figlarne połączenie humoru z tragizmem, chwalili również aktorstwo, zdjęcia i oryginalność.
Maestro, reż. Geza M. Toth / Węgry / 2005 / 5'
Maestro i jego uparty mechaniczny asystent przygotowują się w garderobie do wielkiego występu. Czas ucieka nieubłaganie... Zwieńczone mocnym finałem połączenie arii operowej i komputerowej animacji. Film nominowany do Oscara, pokazywany na ponad 45 festiwalach i nagradzany na całym świecie. Geza M. Toth to węgierski twórca animacji i wykładowca na University of Art and Design (MIE). W ciągu ostatnich 5 lat nakręcił około 120 krótkich filmów i reklam.
Fireworks, reż: PES / USA / 2008 / 0'25''
Cukierki, kukurydza, monety i wiele innych przedmiotów ożywa podczas tej wyjątkowej chwili. Użyte materiały pozwalają doświadczyć dziecięcego zachwytu, jaki towarzyszy pokazom fajerwerków. PES, czyli Adam Pesapane, to twórca licznych krótkometrażowych filmów i reklam. Podążając drogą Jana Svankmajera oraz braci Quay, wypracował własny, rozpoznawalny styl poklatkowej animacji wykorzystującej przedmioty życia codziennego. Jego obsesja zabawek i błahostek jest szczególnie widoczna właśnie w „Fireworks”.
Christmas with Dad, reż: Conor McCormack / Wielka Brytania / 2008 / 11'
Jeśli myślisz, że twoje życie jest trudne, przyjrzyj się AJ-owi. Krótkometrażowy dokument, którego bohaterem jest 23-letni ojciec siedmiorga dzieci, przygotowujący się na nadchodzące święta oraz przybycie ósmego członka rodziny. Film z godną uwagi wnikliwością pokazuje młodego mężczyznę zmagającego się z rolą bycia ojcem, nawiedzanego przez wspomnienia z własnego dzieciństwa i stawiającego czoła niepewnej przyszłości. „Christmas with dad” nagrodzono Scottish Short Documentary Award. Jury zwróciło uwagę na tę „pięknie opowiedzianą historię, wprowadzającą widza w sytuację poprzez szereg subtelnie obserwowanych scen i stopniowo odsłaniającą nieoczekiwane szczegóły, które w połączeniu tworzą niezapomniany obraz współczesnej rodziny”.
Wish, reż: Vessela Dantcheva / Bułgaria / 2008 / 2’15''
Melancholijna opowieść o samotnej i nieszczęśliwej istocie i jej próbach znalezienia anioła stróża. Czy to, co ją spotka będzie tym, na co liczy?
Untitled No 2, reż: Geoffrey Howell / 2006 / 4’
Po drugiej wojnie światowej japońskie siły wojskowe otrzymały zakaz trenowania. Spędzają więc swój czas w o wiele bardziej twórczy sposób…
High Plains Winter, reż: Cindy Stillwell / USA / 2006 / 9'47''
Film o zimowym krajobrazie i jego wpływie na ludzkiego ducha, na szerokich równinach Montany. Charakterystyczny amerykański pejzaż, który ogromem swej pustki przytłacza wszystko wokół, a w trakcie zimy staje się jeszcze bardziej ascetyczny – znikają subtelne barwy i dźwięki, widać jedynie białe góry i błękitne niebo. „High Plains Winter” pokazuje sposoby mieszkańców Montany na radzenie sobie z trudnymi warunkami, w jakich przyszło im mieszkać. Uczestniczenie w zawodach sportowych staje się dla nich wręcz aktem celebracji długiego okresu zimowego. Cindy Stillwell jest autorką nagradzanych reklam, pracuje jako producentka, reżyserka, operatorka i montażystka. „High Plains Winter” wygrał w kategorii film eksperymentalny na 2008 Fargo Film Festival.
The Ice Tribe, reż: Heidi Vilkman / Finlandia / 2006 / 7'22''
Czy nazwiemy to pływaniem w przeręblu, moczeniem misia polarnego czy po prostu czystym szaleństwem, ten mrożący krew w żyłach dokument zgłębia ów nietypowy sposób spędzania czasu wolnego w środku lodowego, fińskiego krajobrazu. Poznajcie grupę Finów, którzy pływają w lodowatej wodzie dla przyjemności. Heidi Vilkman pracuje w Londynie, obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym dokumentem. Jego największą miłością są starocie oraz proces tworzenia – nieważne, czy jest to filmowanie, rysowanie, rzeźbienie, czy sadzenie ogórków.
The Bloody Olive, reż: Vincent Bal / Belgia / 1996 / 10'32''
W trakcie przygotowań do Bożego Narodzenia pewną parę odwiedza gość. Czarno-biały thriller kryminalny, który trzyma w napięciu przez całe 10 minut swojego trwania, podczas którego następuje więcej zwrotów akcji niż w niejednym filmie pełnometrażowym. Zdobywca wielu nagród, pokazywany na wielu festiwalach (m.in. Clermont-Ferrand International Short Film Festiwal).
Waves, reż. Adrian Sitaru/ Francja, Rumunia / 2007/ 16'
Na plaży latem sytuacja czasem wymyka się spod kontroli. Czym kończy się upał nad morzem, brak znajomości języków obcych, pozostawienie dziecka pod opieką podejrzanych typów, nauka pływania z cudzym mężem… Zobaczymy.
Virtual? Reality, reż. Miłosz Margański / Polska / 2008 / 3'43''
Spojrzenie na ciemną stronę ludzkiej natury w estetyce rodem z komputerów Atari. Czyżby "normalni" ludzie jakich znamy choćby z reklam nie istnieli? Kto w takim razie kryje się za fasadą tej "wirtualnej rzeczywistości"? Miłosz Margański to student animacji na poznańskiej ASP. Urodził się w Pile, jak sam mówi, w 98% złożonej z betonu, co nie pozostało bez wpływu na film "Virtual? Reality".
Vision, reż. Wojciech Hoffmann / Polska / 2004 / 1'51''
Poetycka impresja o podróży czerwonej piłeczki. Wojciech Hoffmann mieszka w Poznaniu, jest absolwentem tamtejszej ASP, gdzie obecnie pracuje jako asystent. Tworzy animowane i eksperymentalne filmy, teledyski, interaktywne instalacje i audiowizualny performance. Aktywnie działa na płaszczyźnie audio artu, występuje jako VJ z zespołem Loco Star i indywidualnie jako tvOut.
Fugu, reż. Robert Proch / Polska / 2007 / 1'15''
Z mrocznego bezkresu wyłania się beztroski i ekscentryczny drapieżnik. Zbytnią pewnością siebie szybko ściąga na siebie kłopoty. Króciutka historia o bezwzględnych prawach natury. Technika wykonania filmu to tusz i węgiel w negatywie.
Łączny czas: 88'.
Bilety: 10 pln (ulgowy) i 12 pln (normalny).
Po trwającej niemal dwa lata serii comiesięcznych pokazów, Future Shorts inauguruje nową formułę.
W roku 2009 projekcje filmowe będą odbywać się w ramach trzech odrębnych wydarzeń: Future Shorts Festiwal, Future Shorts Klub i Future Shorts Extra.
Future Shorts Festiwal kontynuuje dotychczasową tradycję Future Shorts czyli pokazy najlepszych krótkich form filmowych z całego świata, zmieniając częstotliwość i charakter pokazów.
Projekcje festiwalowe będą odbywały się podczas czterech spotkań w ciągu całego roku: w marcu, maju, październiku i grudniu. Na Future Shorts Festiwal będa pojawiać się filmy najlepsze z najlepszych, nagradzane i wyróżniane na innych festiwalach.
Future Shorts Klub to pokazy w klubach, połączone w miarę możliwości z imprezami, koncertami, występami DJ-ów i VJ-ów.
Natomiast Future Shorts Extra będą to pokazy dodatkowe, nierzadko dobierane tematycznie, razem z Future Shorts Klub będą odbywały sie pomiędzy pokazami Future Shorts Festiwal.
Kontakt:
tel.
KINO.LAB CSW
ul. Jazdów 2
www.kinolab.art.pl