Międzynarodowa wystawa prac autorów zajmujących się decentryzmem - Linasa Domarackasa, Lili Fijałkowskiej, Wiesława Fijałkowskiego, Katii Sokołowej-Zyzak.

SPOJRZENIE NA DECENTRYZM

Czy decentryzm jest sztuką, czy kolejnym izmem? I co w ogóle można nazywać sztuką, a co nie?

W dobie, kiedy sztuka stała się bardzo eklektyczna i praktycznie wyczerpała swoje nośne przesłania duchowego piękna, decentryzm daje nadzieję na to, że wysiłek intelektualny twórcy nie będzie się marnował na pokazywanie kupy w słoikach.
Decentryzm pozwala artyście na wiele możliwości wyrazu swoich uczuć, zarówno w formie jak i w treści. Daje sposobność twórcy pokazania świata swoich wewnętrznych przemyśleń i podzielenia się tym z widzem.
Jednocześnie zaprasza widza do gry intelektualnej.


Dla mnie ideą decentryzmu jest to, że nie wszystko jest pokazywane na obrazie, tylko jakaś część, co daje do myślenia widzowi i pobudza jego wyobraźnię.
Ideałem jest, kiedy artysta potrafi tak zainspirować widza, że widz odczyta prawidłowo zamiar twórcy.

W moich pracach ważny jest moment, kiedy coś, co jest tylko pokazane jako chwila, staje się treścią obrazu. Moja praca to dyptyk. Składa się z dwóch obrazów i nazywa się 'Randka'. Starałam się w niej wyrazić ten nieuchwytny moment, który staje się treścią i który, mam nadzieję, widz prawidłowo odczyta.

[Lili Fijałkowska, prezentująca na wystawie dyptyk 'Randka']


Wernisaż w czwartek 27 listopada 2008 r. o godzinie 19.00.

Wystawa czynna od 28 listopada do 31 grudnia 2008.


Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe m.st.Warszawy

ul. Podskarbińska 2