Podczas tegorocznej, ósmej już edycji Festiwalu Slajdów Podróżniczych, tradycyjnie w pierwszy weekend grudnia, odbędą się pokazy slajdów z dalekich i nieco bliższych wypraw, połączone z opowieściami fotografujących podróżników i muzyką.
PROGRAM FESTIWALU:

6 grudnia 2008, sobota, jeden pokaz trwa około 75 minut.

** godzina 11.00 - 12.30: TUNEZJA - W POSZUKIWANIU DŻINÓW I PRZYGÓD, Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus
Bismillahi Rahmani Rahim! W imię Allaha Najwyższego - rozpocznijmy tę podróż! Jednak czy prawdziwemu podróżnikowi przystoi jechać na wyprawę, by na plaży popijać drinki z palemką? Ale kto powiedział, że Tunezja to tylko plaże? Wystarczą zaledwie trzy godziny lotu samolotem, by przenieść się w świat arabskiej baśni z tysiąca i jednej nocy - pełnej barw, muzyki i orientalnego klimatu. Dawna rzymska prowincja Africa (od której nazwę wziął cały kontynent) zauroczyła Odyseusza, zaś dziś przyciąga egzotycznymi krajobrazami i mozaiką kultur.
Podczas pokazu autorzy odkryją m.in. sekrety górskich oaz, Sahary, antycznych mozaik, malowniczych warownych ksar, błękitno-białego miasteczka Sidi Bou Said.

** godzina 13.30 - 15.00: WIELKI BŁĘKIT - FASCYNUJĄCY PODWODNY ŚWIAT, Darek Sepioło

Morza i oceany stanowią 70% powierzchni Ziemi. Większość naszej planety to świat z pozoru niedostępny dla człowieka. Jednak o tym, że tak nie jest każdego roku przekonuje się coraz więcej ludzi. Pod powierzchnią znajduje się bowiem świat tak ciekawy i inspirujący, że przyciąga coraz więcej pasjonatów. Każdego dnia odkrywanych jest kilkanaście nowych gatunków morskich zwierząt i roślin. Niespotykane kształty i kolory na powierzchni ziemi, pod wodą są codziennością. Nigdzie na ziemi nie ma możliwości tak bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. W podwodnym świecie jesteśmy gośćmi, a zwierzęta morskie nie znając człowieka, często po prostu ignorują jego obecność. Dzięki temu istnieje niepowtarzalna okazja przyjrzenia się z bliska niezwykłym stworzeniom.
Pokaz slajdów Darka Sepioło zatytułowany 'Wielki Błękit' jest owocem jego wieloletniej fascynacji podwodnym światem. Będzie to podróż po najpiękniejszych rafach koralowych na świecie, wnętrzach tajemniczych wraków i poznamy ich niezwykłe historie, wnętrzach zalanych jaskiń, które są największym wyzwaniem dla nurków.

** godzina 16.00 - 17.30: Z CZEKANEM I PAGAJEM - ALASKA 2007, Lech i Wojciech Flaczyńscy

Prezentacja z nietypowej wyprawy na Alaskę w 2007 r. Lecha i Wojciecha Flaczyńskich, ojca i syna, chcących zmierzyć się z żywiołami ziemi i wody. Wyprawa obejmowała zarówno wejście w skrajnie trudnych warunkach pogodowych na McKinleya (6194 m), jak i dokonanie pierwszego polskiego spłynięcia trudno dostępną, dziewiczą i nieskażoną cywilizacją rzeką Kuskokwim. Było to niezwykle ambitne i znakomicie zorganizowane logistycznie przedsięwzięcie, a co warte podkreślenia zaplanowane i zrealizowane na własną rękę. Głównym celem wyprawy dla Lecha miało być spłynięcie rzeką Kuskokwim, a dla Wojtka zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Północnej, ale swoje 'własne Fitzcarraldo' przeżyli przebijając się pieszo ze 150 kg ekwipunkiem i canoe przez dziewiczą alaskańską tundrę znad jeziora Lake Minchumina nad rzekę Kuskokwim. Wyruszyli na szlak pełen niedźwiedzi i innych niebezpieczeństw, znany tylko jednemu z tamtejszych traperów, który na swojej starej mapie odręcznie wyrysował im drogę.
Pod szczytem McKinleya warunki gwałtownie się pogorszyły i wszystkie wyprawy przeczekiwały załamanie pogody. Polacy, mający jeszcze w planie spływ rzeką i ograniczeni czasowo, zdecydowali się na atak szczytowy przy -40o C i wietrze 70 km/h.
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Kapituła doceniła ten wysiłek, przyznając im KOLOSA w prestiżowej kategorii Wyczyn Roku, a ich prezentacja została wyróżniona Nagrodą Dziennikarzy.

** godzina 18.30 - 20.00: ZAGINIONY TYBET, Marek Kalmus

Oprócz popularnych tras turystycznych odwiedzanych przez tysiące osób z całego świata istnieje wiele miejsc niezwykłych wcale lub prawie nieznanych, rzadko odwiedzanych zarówno przez obcych jak i nawet przez samych Tybetańczyków. Często są to miejsca ważne historycznie i religijnie, mające duże znaczenie jako część dziedzictwa kulturowego Tybetu. Niektóre z nich leżą prawie "na wyciągnięcie ręki" niedaleko głównych dróg, inne wymagają wielodniowych podróży kiepskimi traktami, przez wysokie przełęcze, wąwozy i górskie pustkowia.
Pokaz "Tybet zaginiony" obejmuje dwa regiony: Latö w Tybecie Południowym z takimi miejscami jak: Puntsoling (klasztor uczonego Tarnathy z XVII w., ruiny zamku królowej Tybetu Południowego, wiszący most łańcuchowy z XV w.) i Dżonang (wielokaplicowy czorten z XIV w. z unikalnymi malowidłami i ruiny klasztoru) oraz leżące na uboczu stare miasteczko Lhatse i ruiny wielkiego czortenu Gyang Bumocze. Drugi region to dawne przedbuddyjskie państwo Szang-szung a potem królestwo Guge w Tybecie Zachodnim z takimi miejscami jak: święte miejsce pielgrzymkowe Tirthapuri, skalna pustelnia religii bon - Guru Gem i okolice mitycznego Khyunglungu oraz wspaniałe tysiącletnie zabytki dawnych stolic Guge - Tholingu i Tsaparangu, założonych w księżycowym przełomie Satledżu.


7 grudnia 2008, niedziela


** godzina 11.00 - 12.30, MONGOLIA - KRAINA UTKANA Z WIATRU I SŁOŃCA, Anna Grebieniow

Będzie to opowieść o kraju, w którym wiatr ściga się z dzikimi końmi po stepie, gdzie koczownicze ludy wypasają kaszmirowe kozy a sfermentowanym kobylim mlekiem popija się placki z wody i mąki.
Mongolii się nie zwiedza, tutaj po prostu trzeba BYĆ. Prawdziwie poznaje się ten kraj śpiąc na pustyni pod gwiazdami, jakich nie zazna się nigdzie indziej. Dotyka się jego kultury słuchając w jurcie pieśni stepowej. Zespala się z nim popijając niespiesznie kumys ze wspólnej, pasterskiej czarki.
Fotograficzna wędrówka będzie wiodła przez rodzinne strony Dżyngis Chana, podnóża Sajanów, poprzez pełne życia stepy środkowej Mongolii aż po rozmaite oblicza Pustyni Gobi. Podróż zahaczy również o park narodowy Hustain Nuruu, gdzie żyją dzikie konie Przewalskiego.

** godzina 13.30 - 15.00, PODRÓŻE NA WSCHÓD... POLSKI, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Opowieść o niezwykłych klimatach wschodniej Polski: odpust litewski w Puńsku, prawosławne święto Spasa na Górze Grabarce, malownicze cerkwie, opuszczone synagogi i kirkuty, pielgrzymka chasydów do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku, meczety tatarskie to tylko niektóre elementy mozaiki kulturowej pogranicza.
Podróże na wschód to również odkrywanie urokliwych krajobrazowo miejsc: takich jak Suwalszczyzna, Puszcza Białowieska, zamglona dolina Bugu, Bieszczady, dolina Biebrzy.

** godzina 16.00 - 17.30, PO TRZYKROĆ PAPUA, Anna i Jakub Urbańscy
Historia fascynacji Papuą i jej mieszkańcami autorów pokazu. Po raz pierwszy byli tam w 2005 roku - był to zaledwie kilkudniowy pobyt w Dolinie Baliem, który zaowocował wystawą fotograficzną i dał początek życiowej pasji. Na Papuę wracali w kolejnych latach jeszcze dwukrotnie, w 2006 roku docierając na południe wyspy i tereny plemion Asmat i Korowai, a rok później - przebyli wysokie pasma Gór Jayawijaya i dotarli do ziem plemienia Yali.

** godzina 18.30 - 20.00: TAM GDZIE CZŁOWIEK RZADKO DOCIERA - zachodnia ściana Annapurny i Gasherbrumy, Piotr Morawski
Opowieść o projekcie wspinaczkowym w Nepalu i Pakistanie - dwie poważne drogi, trzy ośmiotysięczniki i jeden przepiękny sześciotysięcznik. 4 miesiące czekania i walki z samym sobą.


KINOTEKA
Pl. Defilad 1

www.terra.waw.pl