'Cyrk Komuny', zorganizowany przez Stowarzyszenie Opona i Czeskie Centrum, ukazuje życie w czasach komunistycznej Czechosłowacji. W ramach projektu odbędzie się m.in. pokaz filmów wstrzymanych przez cenzurę oraz koncert legendarnych czeskich grup rockowych i pokaz mody z lat 70. 'Cyrk Komuny': Václav Havel 'Audiencja'
17.11.2008, godz. 19:00
Klubokawiarnia Chłodna 25, ul. Żelazna 75 A
'Audiencja' to jedna ze znanych i chętnie oglądanych sztuk Václava Havla, w wykonaniu Karla Besedy a Radka Báry aktorów z Divadla na tahu (Teatru przy Trasie), w reżyserii Andreja Kroba. Historia Teatru przy Trasie w Horních Počernicích sięga 1975 roku, kiedy odbyła się tam premiera sztuki Havla 'Opera żebracza'. Od tego czasu, wielka osobowość teatralna Andrej Krob reżyserował w tym teatrze wiele sztuk autorstwa Václava Havla, Eugéne Ionesco i Vlasty Třešňáka.
Aktualne realizacje to 'Audiencja' i 'Protest', które powstały we współpracy z Teatrem V patře z Karlovych Varóv.
'Cyrk Komuny': projekcja filmów
18.11.2008, godz. 18:00
Klubokawiarnia Chłodna 25, ul. Żelazna 75A
Projekcja obejmuje trzy filmy, które kiedyś zostały wstrzymane przez cenzurę: 'Ucho' (reż. Karel Kachyňa), 'Skřivánci na niti' (rež. Jiří Menzel) oraz 'Všichni dobří rodáci' (reż. Vojtěch Jasný), a także najnowszy film pełnometrażowy w reżyserii Pavla Kouteckého i Miroslava Janka - 'Občan Havel'.
Občan Havel (Obywatel Havel)
Pełnometrażowy film 'Občan Havel' w reżyserii Pavla Kouteckého i Miroslava Janka przedstawia kulisy politycznych i prywatnych dramatów Václava Havla w okresie prezydentury. Widzowie zobaczą jego nerwowość podczas pierwszych wyborów przydenckich oraz rozterkę podczas przygotowania pierwszego prezydenckiego orędzia, że potrafi recytować Šrámka 'Stříbrný vítr' i Milošowi Zemanovi nalać kieliszek becherowki. Kamera podgląda go w sytuacji kiedy jest mocno zdenerwowany z powodu źle uszytych koszul. W filmie jest też pokazane ostateczne rozwiązanie kilku obowiązujących od wielu lat zasad czeskiej polityki - w jaki sposób Václav Klaus dostał się do klubu jazzowego i jak się stało, że Jacques Chirak został posadzony obok Pierwszej Damy. Tak jak było i w życiu, wielką rolę grają obie małżonki, Olga i Dagmar, pojawią się tu jego przyjaciele, współpracownicy, międzynarodowi i czescy politycy, członkowie grupy Rolling Stones oraz wszystkie psy, które były obok Prezydenta Havla.
Reżyser Pavel Koutecký rozpoczął film w 1992 roku i z kamerą towarzyszył Pierwszemu Czeskiemu Prezydentowi przez ponad 13 lat. Nie doczekał niestety, premiery swojego niezwykle interesującego i największego filmu. Po jego tragicznej śmierci wiosną w 2006 r. wyzwanie ukończenia prac nad filmem podjął się reżyser Miroslav Janek.
Ucho
Jeden z najgłośniejszych tzw. 'półkowników', który wszedł na ekrany kin dopiero po dwudziestu latach od zrealizowania. Przedstawia niszczący strach, który w szczytowym okresie stalinizmu opanował również komunistycznych decydentów, pokazuje ciągłe podejrzenia wszystkich o wszystko przejawiające się poprzez wszechobecne przesłuchiwania. Na podstawie scenariusza Jana Procházky film reżyserował Karel Kachyňa i perfekcyjnie pokazał watek małżeństwa, które w ciągu jednej bezsennej nocy spędzonej na przemian na kłótni i na godzeniu się, stwierdzają, że również popadli w niełaskę.
Mocną stroną filmu są świetne dialogi i wyjątkowo sugestywna gra aktorów. Radek Brzobohatý i Jiřina Bohdalova perfekcyjnie przedstawili głównych bohaterów. Film ukończony w roku 1969 swoją premierę miał dopiero w styczniu 1990 roku, po upadku komunizmu.
Skřivánci na niti
Skowronki na uwięzi to adaptacja opowiadania Bohumila Hrabala „Anons o sprzedaży domu, w którym już nie chcę mieszkać”. Film powstał w 1969 roku i od razu na ponad 20 lat trafił na półkę. Oficjalna premiera filmu miałą miejsce dopiero w 1990 roku na festiwalu w Berlinie, gdzie uhonorowano go Złotym Niedźwiedziem.
Film opowiada o codziennym życiu robotników huty w Kladnie. Na skutek reedukacji w latach 50-tych członkowie drobnej burżuazji zostali zmuszeni do pracy w składowisku złomu. Wśród nich znależłi się profesor literatury, prokurator, saksofonista, mleczarz, fryzjer i młody kucharz. Tuż obok nich pracuje grupa kobiet więźniarek. Ich wspólną cechą jest skłonność do indywidualizmu, który nie jest godny obywatela socjalistycznego kraju.
Film jest pasmem paradoksalnych, a często groteskowych sytuacji. Humor pomieszany z powagą, nadzieja z beznadzieją tworzą groteskowy, ale jednocześnie pełen optymizmu i wiary obraz reżimu.
Všichni dobří rodáci
Legendarny już film w reżyserii Vojtěcha Jasného, którego akcja rozpoczyna się w malowniczej morawskiej wiosce w maju 1945 roku. Ludzie przeżywają tu najpiękniejsze lata swojego życia, wieczorem spotykają się w gospodzie U Vola przy winie i muzyce, gdzie wiedzie prym beztroski pijaczek Zášínek. Przychodzi luty 1948 roku. Mieszkańcy dzielą się na dwa nieprzejednane obozy.
Kończy się dotychczasowe życie miejscowych. Reżyser Vojtěch Jasný materiały do filmu zbierał od 1946 roku. Wraz z filmem „Nocí nevěsty“ w reżyserii Kachyňi i Procházki przedstawił prawdziwe świadectwo o powojennych losach wsi a zwłaszcza o pełnym dramatu przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Jest to jeden z najpiękniejszych filmów o głębokiej myśli w historii czeskiej kinematografii. Przez wiele lat był wstrzymany przez cenzurę ale pomimo to ludzie go ogladali na videokasetach. Nie jest film wyłącznie opisem faktów ale jest to piękna, poetyczna opowieść o dramatycznych losach ludzi, którzy popadli w konflikt z siłą, gwałtem i okrucieństwem. Reżyser Vojtěch Jasný za ten film otrzymał nagrodę za reżyserię na MFF w Cannes w 1968 roku i wielu aktorskim osobowościom a zwłaszcza Radoslavovi Brzobohatému dał niekwestionowaną możliwość zagrania w tym obrazie.
'Cyrk Komuny': koncert czeskich grup rockowych
19.11.2008, godz. 20:00
Klubokawiarnia Chłodna 25, ul. Żelazna 75A
W trakcie koncertu zagrają dwie legendarne czeskie grupy rockowe: Vítkovo kvarteto i Folimanka Blues. Koncertom towarzyszyć będzie pokaz mody z lat 70.
Folimanka Blues
Popularny czeski zespół rockowy Folimanka Blues powstał w roku 1993. Impulsem był specjalny występ Rockový účet pod kierownictwem Ladislava Jakla. Koncert ten był swego rodzaju podsumowaniem dotychczasowej bogatej twórczości muzycznej autora. Oprócz znanych gości – Michala Prokopa lub Vladimíra Mišíka, wystąpiły na nim zespoły, które muzyk założył lub w nich grał długie lata. Jednym z nich była formacja 'jen pro ten dnešní den', która przypomniała rockowe utwory grane przeważnie w gospodach, w odróżnieniu od undergroundowego lub minimalistycznego repertuaru pozostałych projektów. Początkowo dość przypadkowy skład z czasem odniósł olbrzymi sukces. Spowodowało to, że kapela zaczęła występować regularnie. W ten sposób powstała grupa Folimanka Blues, która w tym roku obchodzi piętnastą rocznicę istnienia …
Blues w nazwie grupy nie oznacza, że gra ona ten rodzaj muzyki. Chodzi raczej o tworzenie specjalnego nastroju i sięganie do bluesa jako źródła inspiracji wszelkiej muzyki rockowej. Słuchając muzyki Folimanka Blues widzimy wyraźnie, że jest ona znacznie ostrzejsza niż muzyka pozostałych zespołów sceny bluesowej.
Grupa Folimanka Blues zagrała setki koncertów na terenie całych Czech. Grała również za granicą. Kapela wydała trzy płyty, obecnie przygotowuje następną. W ciągu kilkunastu lat istnienia spotkała ich tragedia - w roku 2005 zmarł perkusista Zdeněk Cimmerman, o rok później także gitarzysta Richard Kříž. (tekst: Iva Marešová, AB radio)
Vítkovo kvarteto
Zespół Vítkovo kvarteto na czeskiej scenie rockowej działa od 25 lat, powstał z grupy "Pevná součást". W latach osiemdziesiątych występował przede wszystkim w klubach w Pradze. Jednocześnie starał się występować na wszystkich możliwych imprezach kulturalnych. W roku 1984 zespół przygotował muzykę do musicalu "Don Juan" dla teatru Pradivadlo. Piosenka z tego musicalu ("Kdo ví") otrzymała nagrodę za najlepszy song na festiwalu Rockfest.
Obecnie Vítkovo kvarteto występuje regularnie w całej Republice Czeskiej, także na dużych festiwalach. Muzycy, którzy grali lub grają w zespole Vítkovo kvarteto jednocześnie grają lub grali m.in. w zespołach: Čechomor, Žlutý pes, Pražský výběr, Mefisto, Nahoru po schodišti dolů band, Faust.
'Cyrk Komuny': wystawa fotografii 'My underground 72-82'
20.11.2008, godz. 18:00
Czeskie Centrum, Al. Róż 16
Fotografie, pochodzące z prywatnego archiwum, dokumentują zarówno codzienne, jak i świąteczne dni praskiego undergroundu, prywatne wydarzenia, takie jak śluby czy inne wspólne imprezy, koncerty zespołu Plastic People, a także wspólne wakacje czy pracę. Na wszystkich fotografiach wyczuwalna jest autentyczna atmosfera tego okresu, kiedy codzienność była szara dla tych, którzy dali się zniewolić. Na ile rzeczywistość była barwna dla tych, którzy odważyli się pozostać ludźmi wolnymi, pokazuje ten wyjątkowy zbiór czarno-białych fotografii.
CZESKIE CENTRUM
Al. Róż 16
00-556 Warszawa
Kontakt:
tel: +48 22 629 72 71
fax: +48 22 628 33 20
www.czechcentres.cz/warsaw