'Po Mińsku można chodzić całymi dniami i nie zobaczyć tego, co opisał Artur Klinau. Udało mu się bowiem pokazać, że ta betonowa pustynia prowadzi własne, pełne wewnętrznej logiki życie [...] biedne, ale barwne i tajemnicze życie [...]'

'[...] Nie każdy może je dostrzec, bo Mińsk niechętnie odkrywa przed przyjezdnymi swe tajemnice. Książka Klinawa to klucz do Miasta, ale też do zrozumienia dzisiejszej Białorusi i jej dziwnej historii' - tak o książce napisał Andrzej Brzeziecki z 'Nowej Europy Wschodniej'.

'Jeśli przyjeżdżacie do Mińska pociągiem z Europy, zanim powita was Plac Bramy Miasta Słońca, musicie przejść przez czyściec – pierwszą Bramę strzegącą granicy Krainy Szczęścia’ - przestrzega Artur Klinau i natychmiast rozbudza ciekawość czytelnika. Następnie wprowadza go w świat szerokich placów, pomników, kolumnad i pałaców górujących nad życiem szarych ludzi. Pokazuje utajnione życie wewnętrzne Miasta - otwarte podwórka stanowiące centrum życia mikrospołeczności, bramy opanowane przez filozoficznie nastawionych pijaczków i kobiety-orchidee tęskniące do lepszego życia, parki pełne miłości i nienawiści. Ludzie i Miasto są ze sobą nierozerwalnie związani, zniewoleni przez siebie nawzajem.

Jednak ‘Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca’ jest nie tylko wspaniałym albumem socjalistycznej architektury, lecz także esejem o burzliwej historii Białorusi, powieścią autobiograficzną i poetycką wizją odrealnionego świata idei. Według autora, ma być to pierwszy krok do zbudowania mitologii Mińska.


Artur Klinau jest z wykształcenia architektem. Od 1998 roku szefuje Białoruskiemu Stowarzyszeniu Sztuki Współczesnej. Od 2001 roku jest wydawcą artystycznego magazynu "pARTisan". Malarz i performer (wystawy indywidualne: 1998 i 2001: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; 2003: RLBQ Gallery, Marseille, Francja; 2003: Galeria „Naród Sobie”, Poznań, 2005: Galeria AT, Poznań, 2006: Giedre Bartelt Galerie, Berlin; 2008: Galeria Zoya, Warszawa).


Spotkanie poprowadzi Marcin Wojciechowski - dziennikarz 'Gazety Wyborczej'.

Centrum Sztuki Współczesnej

Zamek Ujazdowski, sala konferencyjna

ul. Jazdów 2


www.csw.art.pl