Na scenie Centralnego Domu Qultury wystąpią światowej sławy artyści Sainkho Namtchylak oraz Gendos - mistrzowie śpiewu gardłowego. Sainkho Namtchylak

Artystka urodzona w Tuwie, zajmuje znaczące miejsce w artystycznym świecie. Od kilkunastu lat mieszka w Europie. Wokalistka, kompozytorka, poetka, instrumentalistka, aktorka, rysuje, pisze książki. Brała udział w wielu projektach nie tylko muzycznych ale teatralnych, słuchowiskach radiowych, pisała muzykę do filmów i przedstawień. W swojej karierze spotkała się z wieloma artystami miedzy innymi z Peterem Kowaldem i Andreasem Vollenwaiderem.

Fani otaczają ją kultową, nieomal, czcią. Fascynuje i hipnotyzuje, eksperymentuje z głosem. Nie można jednoznacznie określić jej twórczości. Balansuje od etnicznej elektroniki po ekstremalną awangardę, od solowych koncertów po wieloosobowe wykonania. Obala panująca opinię, że khoomei (śpiew gardłowy) przynależy do mężczyzn. Sainkho ludową sztukę wprowadziła w świat awangardy muzycznej. Uczyniła ze śpiewu gardłowego środek artystycznego wyrazu. Zaadaptowała go do swoich potrzeb, przetransformowała, nadając swój osobisty w pełni kobiecy charakter.


Sainkho Namtchylak swoimi eksperymentami w znaczący sposób przyczyniła się do mariażu muzyki etnicznej z awangardą jazzu i muzyki współczesnej. Wyznacza nowe ścieżki w rozwoju muzyki jako takiej.

Sama siebie określa: "...urodzona w kraju błękitnego nieba, idę ze Wschodu na Zachód. Jestem nomadem, podróżującym przez złoże mojej karmy. Niosę dźwięki starożytnych czasów, a przyszłość jest zawsze na moim horyzoncie. Czy to ważne: Wschód, czy Zachód? Śpiewam błękitnemu niebu, wschodowi i zachodowi słońca". Ujmując rzecz mniej poetycko: "Jestem ogniwem w łańcuchu spinającym kulturową przeszłość z przyszłością, w łańcuchu rozpiętym między ludźmi Wschodu i Zachodu".

Gendos

Śpiewak i instrumentalista, szamana, nauczyciel (mistrz) śpiewu gardłowego, rzeźbiarz w kamieniu i drewnie, wytwórcy bębnów dungur (ramowych, szamańskich).


W koncerty wplatane są elementy mistyczne, szamańskie. Każde wystąpienie rozpoczyna się rytuałem oczyszczenia sceny. Szamańskie kamłanie powiązanie jest z brzmieniem rytualnych instrumentów: blaszanego bębna druidzkiego, buddyjskiego dzwonka, tuwińskiej drumli czy szamańskiego bębna - dungura.



Wstęp: 45 PLN (rezerwacja na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), 50 PLN (w dniu koncertu).


Centralny Dom Qultury
ul. Burakowska 12

www.cdq.pl