PROGRAM
12.00 - romskie i żydowskie rodzinne warsztaty dla dzieci: Bahtałe Roma i Spotkanie z
Esterką
16.00 - halloween, czyli spotkanie z duchami
19.00 - zupa taboru, czyli integracyjne gotowanie zupy cygańskiej oraz wspólne jej gotowanie
20.00 - warsztaty taneczne Rekudej Am
21.00 - Jidisz Disco
Bahtałe Roma - gry i zabawy cygańskie dla dzieci poprowadzone przez animatorów ze Związku Romów Polskich, osnute wokół romskich podań i legend, a także tradycji i świąt.
Spotkanie z Esterką
Zajęcia nawiązujące do tradycji najweselszego żydowskiego święta, Purimu. Warsztaty prowadzą animatorki i artyści z warszawskiej gminy żydowskiej, a zabawę aktorzy z Teatru Żydowskiego. W pierwszej części dzieci poznają historię mądrej i dobrej Estery i króla Hammana. Ilustracją do tej opowieści są własnoręcznie wykonane zwoje z opowieścią o Esterze oraz przebrania do późniejszej zabawy. W drugiej części, w rytm tradycyjnych żydowskich piosenek purimowych oraz muzyki tanecznej jidisz, dzieci będą tańczyć, bawią się i odgrywać sceny z usłyszanej historii.
Halloween, czyli spotkanie z duchami
Przedstawiciele trzech mniejszości kulturowych opowiadają o życiu pozagrobowym i "Świętych obcowaniu" w ich kulturze i religii. Dla zilustrowania opowieści posługują się prezentacjami multimedialnymi i różnego rodzaju rekwizytami, tak aby opowieść nabrała bogatego, fascynującego charakteru. Dzieci poznają też pieśni - modlitwy za zmarłych w różnych językach. W przedstawianych eschatologiach podkreślane będą pełne nadziei, radosne aspekty, by nie wzbudzić w dzieciach przerażenia śmiercią, a raczej przedstawiać ją jako konsekwencję życia, pełną nadziei, mającą sens w aspekcie życia rodzinnego i miłości ludzkiej.
W drugiej części zajęć następuje przejście do znacznie weselszej tematyki. Pojawiają się lampiony z dyni i dzieci przygotowują maski halloweenowe pod okiem artystów związanych z Laboratorium Edukacji Twórczej.
Zupa taboru - otwarcie imprezy przy rozpalonym na podwórku ognisku, będzie gotowana cygańska. Przyprawiona zostanie opowieściami na temat historii kuchni cygańskiej.
Rekudej Am
Warsztaty tańca rekudej am, który jest symbolem, powstałym w nowym państwie Izrael.
Jest to połączenie wielu tradycji żydowskich tańców z całego świata. Warsztaty prowadzone są przez instruktorów i tancerzy z warszawskiej Gminy Żydowskiej.
Żydowski projekt muzyczny "Jidisz Disco"
Jidisz Disco to klasyczna dyskoteka, której program muzyczny składa się z hitów muzyki żydowskiej w oryginalnych i nowych aranżacjach oraz nowej muzyki izraelskiej klubowej.
Podczas dyskoteki urządzamy akcje, happeningi, mające na celu przybliżyć kulturę żydowską wszystkim tym którzy jej ni znają.
W programie imprezy muzyka klezmerska z różnych stron Europy, nowoczesna muzyczna twórczość amerykańska w języku jidisz, żydowskie przedwojenne szlagiery we współcześnie przemiksowanych wersjach z lat 60-tych. Również współczesna muzyka taneczna z Izraela. Podczas imprezy nauka tańca izraelskiego i pokazy multimedialne. Wspaniała oprawa nawiązująca do uroczystości chasydzkich, a dokładnie do tradycji związanych z zakończeniem szabatu, Melawe Malka, czyli Odprowadzenie Królowej.
Przygotowane zostaną cztery stanowiska:
Stanowisko żydowskie: animatorzy - aktorzy Państwowego Teatru Żydowskiego im. Idy Kamińskiej w Warszawie prowadzą warsztaty plastyczne z dziećmi opowiadając o koncepcjach eschatologicznych judaizmu, posługują się slajdami prezentacji, rysunkami, czytają tekst Biblii, mówią o dybukach i innych postaciach baśniowych z zaświatów obecnych w kulturze żydowskiej. Ich stanowisko oświetlone jest światłem świec w menorach.
Stanowisko azjatyckie : animatorzy z Muzeum Azji i Pacyfiku przedstawiają różne koncepcje życia pozagrobowego obecne w religiach Wschodu, a wizualizują swą opowieść odgrywaniem scenek w teatrze cieni.
Stanowiska indiańskie: animatorami są polscy Indianie z plemienia Hantajo. Warsztaty swe prowadzą w dużym Opowiadają o indiańskiej koncepcji życia pozagrobowego, pokazują lalki własnej produkcji, odgrywają scenki aktorskie ilustrujące mity. Występują w strojach indiańskich własnej produkcji. Wszelkie rekwizyty, w tym tipi są ich własnoręcznej produkcji.
Stanowisko halloweenowe : warsztaty plastyczne, w ramach których dzieci przygotowują maski i stroje halloweenowe pod okiem artystów związanych z Centrum Sztuki Współczesnej.
Wstęp wolny.
CDQ
ul. Burakowska 12