Spotkania odbędą się w trzech różnych miejscach w Warszawie. W każdym z nich będą konfrontowane z innego rodzaju odbiorcami. Będzie to również spotkanie tradycyjnych i współczesnych elementów kultury. Artyści litewscy z Litewskiej Kompanii Artystów zaprezentują sztukę współczesną, podczas gdy młodzieżowy zespół tańca czeczeńskiego Serlo oraz Teatr Remus odwołają się do tradycji.
9 X 2008 (czwartek)
godz. 19.00
Klubokawiarnia Chłodna 25
ul. Żelazna 75A (róg Chłodnej)
12 X 2008 (niedziela)
godz. 18.00
Teatr Remus
ul. Targowa 80
6 XI 2008 (czwartek)
godz. 19.00
Centrum Kultury „Dobre Miejsce”
Podziemia Kamedulskie
ul. Dewajtis 3
LDK- Lietuvos Dailininku Kompanija
(Kompania Litewskich Artystów)
Kontakt: Linas Domarackas
Tel: 0 603 160 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.linasdomarackas.com.pl
LDK powstała na początku 2007 roku. Pomysłodawcą i organizatorem grupy jest Linas Domarackas. Od momentu powstania grupy, LDK zorganizowała trzy wystawy, które miały oddźwięk w prasie. Kompania składa się z młodych artystów narodowości lub pochodzenia litewskiego: Alicja Bogacka (ceramika), Alicja Zimnickaitè (malarstwo, tkanina), Linas Domarackas (malarstwo, grafika), Rytis Konstantinavicius (rzeźba, ceramika), Jonas Zagorskas (malarstwo, videoart). Litwa, z którą wszyscy artyści Kompanii są związani, jest wielokulturowa i wielojęzyczna, z tej różnorodności bardziej lub mniej czerpią wszyscy artyści Kompanii. Uwzględniając fakt, że Litwa zawsze była otwarta dla innych narodowości, starają się kontynuować dobre tradycje i proponują współpracę różnym grupom artystycznym, tworzącym współczesne oblicze Europy. Dla grupy jest bardzo ważne, żeby nawiązywać kontakty i współpracę z artystami różnych narodowości.
W programie „Wschodnie Echa” swoją twórczość zaprezentuje troje z członków LDK:
Linas Domarackas W programie „Wschodnie Echa” prezentowane są następujące tańce z repertuaru zespołu „Serlo”: W programie „Wschodnie Echa” wykorzystano następujące pieśni ze spektaklu „Jedno Echo”: OBSADA: Daniel Brzeziński: aktor i muzyk. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej UW. Spektakle Teatru Remus: Śpiący, Przepowiednia Końca Świata, Oddalenie, Jedno Echo, Ptasia Kapela, Projekt Wyspiański; Teatru Węgajty: Kalevala, Synczyzna, Missa Pagana; teatru Scena Lubelska 30/32: Czarna Mańka. TEATR REMUS ul. Targowa 80
Ur. W 1967 w Šiauliai (Litwa). W 1985 r. ukończył szkołę sztuk plastycznych w Šiauliai. W latach 1991-1994 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1997-1998 stypendium warszawskiej fundacji Salon 101. Od 2007 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek międzynarodowej grupy artystycznej Decentryści. Wystawy indywidualne: 2008 – Centrum Kultury i Sztuki, Galeria HALL, Kalisz; 2008 – Galeria Marszałkowska, Olsztyn; 2007 – Galeria jednego obrazu, Toruń; 2007 – Galeria Elektor, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawa.
Jonas Zagorskas
Ur. W 1977 r. na Litwie. W 2000 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie. 2000-2001 – studia magisterskie w zakresie sztuki video na uniwersytecie w Kluż - Napoka w Rumunii. 2001-2002 - studia magisterskie w zakresie sztuki video w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Członek Litewskiego Związku Twórców Sztuki Interdyscyplinarnej. Wystawy: 2007 – Biennale Malarstwa Współczesnego Suklegos, Pałac Sztuki w Kłajpedzie; 2007 – Hmm… Wystawa problemowa, Galeria Arsenał, Białystok; 2007 – Kultura vs Natura, Galeria Arka, Wilno; 2007 – C. A. C. direktoriaus ašara (Łza dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej), Pałac Sztuki w Kłajpedzie.
Alicja Zimnickaitè
Ur. W 1975 r. w Puńsku (Polska). W latach 1990-1994 uczyła się w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Kownie (obecnie Wydział Sztuk Pięknych im. J. Vienožinskisa Kolegium Koweńskiego). 1994-1999 – studia w zakresie wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1997 r. otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki RP. Wystawy indywidualne: 2007 – Gallery2, Horsebridge, Whitstable, Wielka Brytania; 2007 – Litewskie Centrum przy Ambasadzie Republiki Litewskiej, Warszawa; 2006 – Galeria W Hallu, Kalisz; 2006 – Deloitte House, Warszawa; 2005 – Empik, Arkadia, Warszawa.
MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ TRADYCYJNEGO TAŃCA CZECZEŃSKIEGO „SERLO”
Dajmohk - taniec dziewcząt
Jezioro łabędzi - taniec dziewcząt
Taniec wajnachski - Dżygitowka - taniec chłopięcy
Echo gór - Lezginka - taniec mieszany
Prezentowane w programie tańce dziewczęce są przygotowywane wyłącznie na pokazy koncertowe. W tradycji kulturowej Czeczenii najczęściej występuje taniec męski – Dżygitowka, a kiedy mężczyźni do tańca zapraszają do koła kobietę – jest to Lezginka - tańczona przy każdej okazji - różnego rodzaju świąt i na weselach, jednak bez udziału państwa młodych, wyłącznie przez gości.
Zespół powstał w ośrodku dla uchodźców w Lininie k. Góry Kalwarii, przy wsparciu dwóch projektów realizowanych w społeczności ośrodka: „Mur” Equal (projekt Polskiej Akcji Humanitarnej) i „Bez Twarzy” (projekt Stowarzyszenia Teatralnego Remus). W ramach projektu „Bez Twarzy” aktorzy Teatru Remus wiosną 2007 jeździli przez kilka miesięcy do ośrodka w Lininie i prowadzili wśród mieszkańców działania animacyjne. Jednym z rezultatów projektu była wystawa fotografii z tej pracy. Tytuł projektu i wystawy nawiązuje do przepisu z ustawy o ochronie danych osobowych, zabraniającego publikacji wizerunku twarzy uchodźców bez ich osobistej zgody. Zdjęcia z wystawy są próbą ukazania bogactwa kultury czeczeńskiej i realiów życia w ośrodku dla uchodźców bez pokazywania twarzy fotografowanych osób.
Nazwa zespołu - SERLO – oznacza "JASNOŚĆ".
SKŁAD ZESPOŁU:
(ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy prawne, a także dla bezpieczeństwa członków zespołu „Serlo”, podajemy wyłącznie imiona wykonawców)
Iman, Rozita, Modasz, Iman, Toita, Diana, Marha
Szamil, Szamchan, Szanad, Apti, Achmed, Mahomed, Hasan
Tourdion - Francja ok. r. 1500
Immaculatam conceptionem – ze śpiewów na festa decembris
Bylo Solnce - rosyjska pieśń staroobrzędowa
Razradima - pieśń Kozaków niekrasowskich
Kothbiro - Kenia
Kaj Jone - pieśń rosyjskich Cyganów
Diable a dit – Haiti
Oj każy każy – Macedonia
Nela Brzezińska: aktorka, śpiewaczka, tancerka, muzyk, ur. w Kijowie. Autorka projektów badawczych i wypraw dotyczących tradycji muzycznych i obrzędowych na Białoruś, Ukrainę i pogranicza Polski. Spektakle Teatru Węgajty: Historie Vincenza, Gospoda ku wiecznemu pokojowi, Opowieści kanterberyjskie, Upiorny całun, Kalevala, Synczyzna; Teatru Remus: Przepowiednia końca świata, Jedno Echo, Projekt Wyspiański i Ptasia Kapela.
Jakub Iwański: aktor, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Spektakle Teatru Remus: Śpiący, Przepowiednia Końca Świata, Oddalenie, Jedno Echo, Ptasia Kapela, Projekt Wyspiański.
Monika Sadkowska: aktorka, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. Spektakle Studium Teatralnego Hamlet Henryk Hospital, Bramy raju. Krucjata dziecięca Teatru Remus: Projekt Wyspiański, Jedno Echo.
Katarzyna Staniszewska: za najważniejsze doświadczenie na swojej drodze artystycznej uważa spotkanie z pieśnią tradycyjną. Na początku - kontakt z wybitnymi etnomuzykologami z Rosji i Ukrainy, w latach 1999 – 2001 badania terenowe z Fundacją Muzyka Kresów (Kurpie Zielone, Radomskie, Lubelskie, Rumunia), później praca z zespołem Yerba Mater, gdzie głos stawał się instrumentem, i przez teatr - w przedstawieniach: Dawid, Kalevala i Czarna Mańka teatru Scena Lubelska 30/32 oraz Jedno Echo, Projekt Wyspiański i Ptasia Kapela Teatru Remus.
Ewelina Zaremba: aktorka Teatru Remus od 2007, udział w spektaklach Jedno Echo, Projekt Wyspiański i Ptasia Kapela.
REŻYSERIA:
Katarzyna Kazimierczuk: reżyser i założycielka Teatru Remus. Spektakle: In meinem Namen, Szept Kruka, Śpiący, Przepowiednia Końca Świata, Oddalenie, Jedno Echo, Projekt Wyspiański i Ptasia Kapela. Asystent reżysera i scenograf w międzynarodowym zespole teatralnym New Winds, działającym przy Odin Teatret.
Zrealizowano przy pomocy finansowej miasta stołecznego Warszawa.
Informacje i rezerwacje - Teatr Remus
Tel. 0-502 121 330
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.