Wydarzenie organizowane jest przez portal Kaukaz.net oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury Dagestanu. Ma na celu przybliżenie wedzy na temat historii, kultury, obyczajów i sztuki Dagestanu. W programie: pokazy tańca, dagestańska kuchnia, pokazy slajdów i filmów z regionu. Dagestan to najbardziej wieloetniczny podmiot Federacji Rosyjskiej. Według danych ostatniego radzieckiego spisu z 1989 r. republikę tę zamieszkiwali przedstawiciele 102 narodów, z czego 14 to tzw. tytularne narody Dagestanu.

W wielu częściach republiki występuje pewna prawidłowość lingwistyczna: narody żyjące „wyżej” od swoich sąsiadów (tzn. w wyższych partiach gór) znają najczęściej język swoich sąsiadów z terenów położonych niżej np. wielu Cachurów zna język rutulski, zaś Rutulów – lezgiński. Lezgini z kolei potrafią porozumiewać się po azersku.
W odwrotną stronę ta prawidłowość nie występuje tzn. Azerowie nie znają już lezgińskiego, zaś Lezgini rutulskiego.


PROGRAM:

Niedziela, 28.09., godz. 17.00 DAGESTAN WSPÓŁCZESNY

multimedialna prezentacja mini-przewodnika z pokazem slajdów Karoliny Rzemieniuk i Iwony Kaliszewskiej poprzedzona pokazem tańca kaukaskiego lezginka w wykonaniu grupy tanecznej dzieci z ośrodka dla uchodźców
w Górze Kalwarii, poczęstunek tradycyjnej kuchni dagestańskiej z degustacją wina gruzińskiego; wstęp wolny.

Poniedziałek, 29.09, 18.00-20.00 NASZYJNIK DLA MOJEJ UKOCHANEJ
(wideo, reż. T. Abuładze) - pokaz fimów krótkometrażowych z Dagestanu wraz z komentarzem. Wstęp wolny.

Wystawa fotografii pt. "Dagestan. Kaukascy górale i Polacy", I&S Kaliszewscy, K. Rzemieniuk, fundacja Kaukaz.net, Traffic Club, ulica Bracka.

Wtorek, 30.09, 18.00-20.00 ŻYDZI GÓRSCY: HISTORIA, KULTURA, PRZETRWANIE
spotkanie z Piotrem Widłaszewskim, Studium Europy Wschodniej UW, poświęcone społeczności zamieszkującej Dagestan od czasów zburzenia pierwszej świątyni.

Środa, 1.10, 18.00-20.00 DAGESTAN OD CZASÓW STAROŻYTNYCH
(pokaz multimedialny) - spotkanie z archeolożką Dominiką Kuczyńską i Piotrem Widłaszewskim poświęcone dziejom kraju do czasów nowożytnych.

Czwartek, 2.10, 18.00-24.00, WIECZÓR DAGESTAŃSKI W JADŁODAJNI
Jadłodajnia Filozoficzna, ul. Dobra 33/35 W programie m.in.: Portrety kaukaskiej codzienności - wystawa zdjęć A&M Falkowscy i I&S Kaliszewscy, Namus - kodeks moralny narodu Dagestanu - prezentacja Karoliny Podruckiej, Północno-kaukaski savoir-vivre - referuje M. Falkowski. Ponadto koncert tradycyjnej i współczesnej muzyki z prezentacją instrumentów, bufet z kuchnią dagestańską i sety didżejskie. Wstęp wolny.


www.kaukaz.net