Szósta edycja 'Japońskiego października' odbywa się w roku 90. rocznicy odrodzenia niepodelgłej Polski, poprzedzającej 90. rocznicę nawiązania oficjalnych stosunków między Polską i Japonią. W tworzenie tegorocznego Japońskiego października w Wilanowie po raz pierwszy włączył się Klub Japoński w Polsce. Dzięki aktywności i zaangażowaniu jego członków Białą Salę pałacu dwukrotnie wypełni piękna polska i japońska muzyka.
Odbędą się w niej bowiem dwa interesujące koncerty japońskich artystów, każdy inny. Wystąpią w nich: pianistka Kaori Okuzumi i skrzypaczka Ayako Ozaki oraz pianiści: Satomi Sugino, Yasuhiro Nastume, śpiewaczka Mio Nakamura z pianistką Mariką Suzuki. Koncerty upamiętnią zbliżającą się, ważną dla Polaków i Japończyków, rocznicę. Pierwszy odbędzie się w dniu rozpoczynającym szósty Japoński październik w Pałacu w Wilanowie a zarazem w dniu otwarcia w Dawnej Kuchni wystawy zatytułowanej Kakemono i nie tylko - malarstwo japońskie ze Zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej komisarzem jest Katarzyna Maleszko.

W tym roku specjalnie do Wilanowa przyjadą z Japonii mistrzynie – wysokiej rangi dyplomowane nauczycielki zakładania kimon i etykiety związane ze szkołą Sodo: Mari Chiba, Masako Takano, Hiromi Yabuki, Yoko Umezawa, a ponadto dwie asystentki: Hiroko Kishi, Kiyoko Nagashima oraz Wieńczysława Sato, sensei ikebany i chanoyu. Będą one współtworzyły tegoroczną edycję wydarzeń w Królewskim Wilanowie dołączając do wielu innych wspaniałych osób oraz instytucji. Za sprawą gości z Japonii odbędzie się pierwszy profesjonalny pokaz zakładania kimon w Pałacu w Wilanowie, a także chanoyu oraz po raz pierwszy warsztaty furoshiki dla młodzieży.

Odbędą się także pokazy Teatru Cieni - baśni japońskich. Najmłodsi będą mieć okazję do podróży do świata japońskich baśni z wysp dalekich, przyjemnej dla wszystkich, a dla dzieci i ich osobowego rozwoju niezmiernie ważnej.
Ponadto spotkania: z ikebaną, laką z wilanowskich zbiorów, o inspiracjach japońskich w sztuce polskiej, symbolice motywów roślinnych i zwierzęcych w sztuce japońskiej, na temat kolekcji japońskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie - jednej z największych w Polsce oraz o świecie natury w komiksie japońskim mającym tak wielu miłośników także i w naszym kraju.

W listopadzie odbędzie się spotkanie z Henrykiem Lipszycem, znakomitym japonistą, Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio w latach 1991-1996 oraz z prof. Mitsuhiko Toho, Prodziekanem Wydziału Kultury Japonii w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych - zatytułowane: 'Nasz człowiek w Japonii'.


Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach szóstego Japońskiego października w Pałacu w Wilanowie jest bezpłatne i otwarte dla zainteresowanych.

Obowiązuje potwierdzenie obecności na: japońskim wieczorze, pokazie zakładania kimon, chanoyu, warsztatach furoshiki i ikebany dla szkół:
pod numerem telefou: 022 842 81 01 w. 156 lub w. 118 lub 022 842 81 12
mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



KALENDARIUM VI JAPOŃSKIEGO PAŹDZIERNIKA W PAŁACU W WILANOWIE

3 października–17 listopada 2008, Oficyna Kuchnna

Kakemono i nie tylko. Malarstwo japońskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie
Wystawa przygotowana wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie i Katarzyną Maleszko – kustoszem jego kolekcji japońskiej, jednej z największych w Polsce.

Mając w pamięci owocną współpracę, proponujemy wystawę, która tym razem nie powstała, jako dopełnienie wystaw ikebany. Przeciwnie, w tym roku wybrane fotografie japońskich kompozycji prezentowanych podczas pięciu wystaw ikebany w Wilanowie, rzucone na niewielki fragment ściany holu Oficyny Kuchennej, dyskretnie uzupełnią obecną wystawę. Jest to przemyślany i mający swoje uzasadnienie wybór. Komisarzem wystawy jest Katarzyna Maleszko. Autorem fotografii z Jesiennych wystaw ikebany w Pałacu w Wilanowie jest Krzysztof Kaliński.


Otwarcie wystawy: 3 października, piątek, godz. 12.00

Oficyna Kuchenna w trakcie trwania wystawy będzie czynna:
3 października, godz. 13.30–21.00
w październiku 10.00–16.30, za wyjątkiem wtorków, ale:
9 października 10.00–18.00
23 października 10.00–18.00
26 października 10.00–17.00

w listopadzie 10.00–16.00, za wyjątkiem wtorków
wstęp wolny


3 października 2008, Biała Sala, godz. 18.00: Japoński wieczór w Pałacu w Wilanowie
Kameralny koncert pianistki Kaori Okuzumi i skrzypaczki Ayako Ozaki upamiętniający zbliżającą się 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią.
Koncert przygotowany wspólnie z Klubem Japońskim w Polsce.

Po koncercie będzie można obejrzeć odrestaurowane Pokoje Chińskie i Myśliwskie, w których znalazł swoje stałe miejsce wykonany w Japonii w XVII wieku unikatowy stół o wyjątkowej, najwyższej klasie artystycznej, jeden z zaledwie czterech podobnych zachowanych w kolekcjach muzealnych świata.
Muzeum Pałac w Wilanowie otrzymało w maju bieżącego roku prestiżowe wyróżnienie Ministra Kultury RP – nagrodę Grand Prix w konkursie Wydarzenia Muzealne Roku Sybilla 2007, przyznaną za prace konserwatorsko-restauratorskie w Pokojach Chińskich i Myśliwskich wykonane w ramach projektu Restauracja wnętrz pierwszego w Polsce Muzeum Sztuki w Wilanowie – Muzeum Pałac w Wilanowie.
Obowiązuje potwierdzenie obecności - pod numerem telefou: 022 842 81 01 w. 156 lub w. 118 lub 022 842 81 12 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


5 i 19 października 2008, Sala Uczt Króla Jana III, godz. 12.00: Teatr cieni. Baśnie japońskie
Wersję inscenizacyjną baśni japońskich opracowała i wyreżyserowała aktorka Maria Reif przy współpracy z Aliną Więckiewicz – aktorką lalkarką. Inscenizacja oparta jest o baśnie spisane przez japońską polonistkę Kazuko Adachi i wydane w postaci zbioru Zasmarkane dziecko bogów przez Fundację Nauka i Wiedza, przy finansowym wsparciu The Japan Foundation. Idea prezentacji w takiej postaci baśni japońskich narodziła się w związku z edycją Japońskiego października w Pałacu w Wilanowie w 2007 roku.

Baśnie japońskie będą prezentowane także w ramach Królewskiego teatru w Wilanowie prowadzonego przez Annę Ruszkowską oraz w innych miejscach Warszawy i poza nią. Dzięki inwencji Marii Reif i współpracującej z nią Aliny Więckiewicz baśnie będą mogły dotrzeć tam, gdzie będą na nie czekały dzieci, uczniowie i dorośli młodzi duchem.


9 października 2008, Sala Uczt Króla Jana III, godz. 12.00: Furoshiki – warsztat dla młodzieży szkolnej

Goście z Japonii: Marii Chiba, Masako Takano, Hiromi Yabuki, Yoko Umezawa, Kiyoko Nagashima , Hiroko Kishi, Wieńczysława Sato oraz Halina Pacwa

Inicjatorki Japońskich październików w Pałacu w Wilanowie po raz pierwszy przybliżały furoshiki 15 lat temu, podczas pokazu japońskiej magii w wykonaniu Teruchiyo Ĉokola Ujitani z Kioto i udziałem Toshiko Sato z Tokio, w Klubie Civitas Christiana im. Włodzimierza Pietrzaka w Warszawie. Po kilkunastu latach, przy zaangażowaniu naszych gości z Japonii, chcemy w sposób interaktywny zwrócić uwagę uczniom na furoshiki, zarówno na jego ekologiczny, użytkowy oraz dekoratorski walor, jak i na sam fakt nieustannego dążenia w Japonii do zachowania i adaptowania rodzimych tradycyjnych sztuk we współczesnych czasach. Podczas spotkania uczniowie spróbują nauczyć się pakowania wybranych przedmiotów w furoshiki, czyli w specjalny kawałek ozdobnej tkaniny, który swoim wyglądem przypomina chustę.


9 października 2008, Biała Sala, godz. 18.00: Kitsuke – pokaz zakładania kimon

Pokaz w wykonaniu mistrzyń związanych ze Szkołą Sodo: Mari Chiba, Masako Takano, Hiromi Yabuki, Yoko Umezawa i asystentek Kiyoko Nagashima i Hiroko Kishi oraz z udziałem Wieńczysławy Sato

Po raz pierwszy w Pałacu w Wilanowie odbędzie się profesjonalny pokaz zakładania kimon. Poprowadzi go prof. Mari Chiba, która kilka lat temu uczestniczyła w dużym pokazie szkoły Sodo Misja kimon w Polsce i w Czechach. Mari Chiba sensei jest dyplomowanym nauczycielem zakładania kimon i etykiety, z tytułem respektowanym przez Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Techniki oraz Ministerstwo Finansów, Handlu i Przemysłu. Ponadto jest ona dyplomowanym nauczycielem – mistrzynią chanoyu szkoły Urasenke, dyplomowanym nauczycielem języka japońskiego oraz współorganizatorką kitsuke we Władywostoku w Rosji oraz w ambasadzie Rosji w Tokio, działa w japońsko-rosyjskim NGO. Profesor Mari Chiba będą towarzyszyły: Masako Takano, Hiromi Yabuki i Yoko Umezawa, które także są dyplomowanymi nauczycielkami oraz asystentki: Kiyoko Nagashima i Hiroko Kishi. Współpracują z nią Wieńczysława Sato oraz Halina Pacwa.

Pokaz w królewskim Wilanowie będzie miał charakter kameralny, dający szansę na lepsze poznanie tajemnic ukrytych w kimonie – narodowym stroju nierozerwalnie i niezwykle głęboko związanym z japońską kulturą, tradycją, estetyką i filozofią życia.

Obowiązuje potwierdzenie obecności - pod numerem telefou: 022 842 81 01 w. 156 lub w. 118 lub 022 842 81 12 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


10 października 2008, Ośrodek Informacji i Kultury przy Ambasadzie Japonii w Warszawie, Aleje Ujazdowskie 51: Kitsuke

Spotkanie z nauczycielkami zakładania kimon i etykiety związanymi ze szkołą Sodo: Mari Chiba, Masako Takano, Hiromi Yabuki, Yoko Umezawa, a także ich asystentkami: Kiyoko Nagashima i Hiroko Kishi oraz z udziałem Wieńczysławy Sato.
Spotkanie przygotowano wspólnie z Ośrodkiem Informacji i Kultury Japońskiej.


11 października 2008, Sala Uczt Króla Jana III, godz. 12.00: Chanoyu

Spotkanie herbaciane poprowadzi Mari Chiba sensei ze szkoły Urasenke z udziałem Masako Takano sensei z Urasenke i Wieńczysławy Sato sensei ze szkoły Omotesenke.
Wezmą w nim udział także pozostali goście z Hiromi Yabuki, Yoko Umezawa, Kiyoko Nagashima i Hiroko Kishi.

Pierwszy pokaz chanoyu odbył się w Pałacu w Wilanowie 21 lat temu dzięki zaangażowaniu Ambasady Japonii w przybliżanie Polakom kultury Japonii. Blisko 12 lat później w Pokojach Chińskich miały miejsce pierwsze warsztaty chanoyu dla uczniów szkół. Prowadziła je pierwsza polska mistrzyni chanoyu Wieńczysława Sato Sokyu, która 21 lat temu, będąc bardzo młodą, uczącą się i ciekawą świata osobą, wzięła udział w wymienionym wyżej pokazie chanoyu, towarzysząc Halinie Pacwie. Cieszymy się, że w tym roku do Wilanowa zechciała przybyć profesor Mari Chiba wraz z grupą Japonek i jako główny gospodarz poprowadzić spotkanie herbaciane.

Obowiązuje potwierdzenie obecności - pod numerem telefou: 022 842 81 01 w. 156 lub w. 118 lub 022 842 81 12 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


18 października 2008, Sala Uczt Króla Jana III, godz. 12.00: Wprowadzenie w świat ikebany
Spotkanie poprowadzą dwie pierwsze polskie dyplomowane ikebanistki: Wieńczysława Sato Rantei Sumire sensei ikebany Sogetsu i Ikenobo z udziałem Haliny Pacwy Rentei sensei ikebany Sogetsu i Ikenobo. Podczas spotkania zostanie wykonanych kilka ikeban oraz zostaną pokazane fragmenty filmów z obchodów 80-lecia szkoły Sogetsu i 50-lecia Ikebana International. Wieńczysława Sato, która jest pierwszym wiceprezesem w ZG Ikebana International (Shadan Hojin), brała aktywny udział w obchodach obu jubileuszy i w związanych z nimi uroczystościach.


od 15 października do 30 listopada 2008: Warsztaty ikebany dla uczniów szkół
Prowadzone przez Halinę Pacwę Rentei sensei ikebany Sogetsu i Ikenobo

Zajęcia będą mogły się odbyć w zainteresowanej szkole - kontakt do Działu Edukacji: tel. 022 842 81 01 w. 156 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


21 października 2008, Sala Biała oraz Pokoje Chińskie i Myśliwskie, godz. 18.00: Laka japońska w zbiorach wilanowskich
Anna Ekielska-Mardal, historyk sztuki i opiekun Zbiorów Dalekowschodnich Muzeum Pałacu w Wilanowie zapozna zainteresowanych z interesującym tematem i oprowadzi po odrestaurowanych Pokojach Chińskich i Myśliwskich.
Chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu prosimy o kontakt z Działem Edukacji: tel. 0-22 842 81 01 w. 156 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


23 października 2008, Sala Biała, godz. 18.00: Kolekcja japońska Muzeum Narodowego w Warszawie

Katarzyna Maleszko – historyk sztuki, kustosz kolekcji japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie opowie o zbiorach jednej z największych japońskich kolekcji w Polsce. Zbiory tej kolekcji niestety nie mają stałej sali ekspozycyjnej w muzeum i są udostępniane do oglądania jedynie podczas różnego typu wystaw czasowych. Spotkanie uzupełnione będzie prezentacją zdjęć.


25 października i 29 listopada 2008, Sala Uczt Króla Jana III, godz. 12.00: Podróże do świata japońskich baśni dla najmłodszych i ich bliskich

Proponowane przez nas spotkanie wypełnia pewną lukę. Dajemy szansę wspólnego wartościowego spędzenie czasu najmłodszym i ich opiekunom, zapewniając podróż do świata baśni z wysp dalekich, przyjemną dla wszystkich, a dla dzieci i ich osobowego rozwoju niezmiernie ważną. Punktem wyjścia każdego spotkania będzie słuchanie wybranej baśni japońskiej opowiadanej przez animatorkę swobodnie, z przerwami na dialog z dziećmi. Tym razem poznamy baśń Szata z żurawich piór. Na koniec dzieci będą miały możliwość stworzenia glinianej figurki żurawia, motywu tak popularnego w sztuce japońskiej.
Autorką scenariusza i prowadzącą zajęcia jest Aleksandra Głowacz.

Prosimy o zgłaszanie dzieci do udziału w zajęciach w Dziale Edukacji: tel. 0-22 842 81 01 w. 156 lub w. 118, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


26 października 2008, Sala Biała, godz. 17.00: Koncert młodych japońskich muzyków - stażystów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Koncert upamiętni zbliżającą się ważną dla Japonii i Polski rocznicę. Wystąpią pianiści: Satomi Sugino i Yasuhiro Natsume oraz śpiewaczka Mio Nakamura z pianistką Mariką Suzuki.
Koncert, który zaprezentują stażyści Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina upamiętni zbliżającą się ważną dla Japonii i Polski rocznicę. Wystąpią pianiści: Satomi Sugino i Yasuhiro Natsume oraz śpiewaczka Mio Nakamura z pianistką Mariką Suzuki.

Koncert organizowany wspólnie z Klubem Japońskim w Polsce. Klub Japoński od wielu lat organizuje koncerty młodych japońskich muzyków, stażystów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tegoroczny jesienny koncert po raz pierwszy odbędzie się w ramach Japońskiego października w Pałacu w Wilanowie, w miejscu szczególnym.


28 października 2008, Oficyna Kuchenna, godz. 17.30: Symbolika motywów roślinnych i zwierzęcych w sztuce japońskiej

Magdalena Tomaszewska-Bolałek, japonistka, autorka książek Tradycje kulinarne Japonii oraz Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii, których promocje odbyły się w Pałacu w Wilanowie w 2007 roku, tym razem wprowadzi zainteresowanych w ciekawy temat symboliki, prezentowany przez nią podczas konferencji V Ogólnopolskiego Spotkania Historyków Sztuki i Konserwatorów Dzieł Sztuki Orientu w Toruniu. Wykład będzie uzupełniony zdjęciami.


30 października 2008, Oficyna Kuchenna, godz. 17.30: Japońska lekcja, czyli o inspiracjach japońskich w sztuce polskiej

Spotkanie z dr. Łukaszem Kossowskim wchodzące w skład autorskiego cyklu wykładów zatytułowanego Klucze do sztuki polskiej XX wieku, realizowanego przez Marię Witkowską w konwencji Kameralnych spotkań w Oranżerii, wpisuje się w tegoroczny Japoński październik w Pałacu w Wilanowie za sprawą tematu i osoby.

Łukasz Kossowski od 30 lat zajmuje się w wpływami sztuki japońskiej na sztukę polską i gromadzeniem dokumentacji polskiego japonizmu, czyli od chwili pisania pracy magisterskiej zatytułowanej Inspiracje sztuką Japonii w sztuce polskiego modernizmu w Katedrze Sztuki Nowoczesnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ta tematyka nieustannie powraca i jest obecna w jego wykładach, badaniach czy koncepcjach wystawienniczych. 26 lat temu zdołał doprowadzić do pierwszej w Polsce prezentacji tego zagadnienia, poprzez wystawę Inspiracje sztuką Japonii w malarstwie i grafice polskich modernistów w Muzeum Narodowym w Kielcach i Pałacu Sztuki w Krakowie, a tym samym do wydobycia faktu istnienia japonizmu w sztuce polskiej różniącego się od japonizmu europejskiego.


Listopad 2008: Nasz człowiek w Japonii

Zapraszamy na spotkanie z Henrykiem Lipszycem – znakomitym japonistą, Ambasadorem Polski w Tokio w latach 1991–1996 oraz z prof. Mitsuhiko Toho – Prodziekanem Wydziału Kultury Japonii w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, którzy podzielą się swoimi refleksjami wywołanymi odnalezionymi niedawno w Izraelu fotografiami Ze’eva Aleksandrowicza z podróży do Japonii lat 30. ubiegłego wieku.

Latem bieżącego roku fotografie były prezentowane w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na wystawie Nasz człowiek w Japonii, fotografie Ze’eva Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934, będącej niezwykłym przykładem relacji polsko-izraelsko-japońskich. Nasi goście pracowali nad scenariuszem tej wystawy, ponadto dokonali wyboru i identyfikacji zdjęć.


18 listopada 2008, Oficyna Kuchenna, godz. 17.30: Jirō Taniguchi – świat natury w komiksie

Spotkanie z Radosławem Bolałkiem – japonistą, tłumaczem, przedstawicielem wydawnictwa Hanami, wydawcą książek o tematyce japońskiej, w tym komiksów japońskich. Wykład będzie uzupełniony pokazem zdjęć. Spotkanie zorganizowano wspólne z wydawnictwem Hanami.


Honorowy patronat nad Japońskim październikiem objęła Ambasada Japonii w Polsce.

PAŁAC W WILANOWIE
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
dojazd do Pałacu m.in. liniami: 116, 117, 130, 139, 164, 180, 519, 522, 700, 710, 724, 725, E-2.

www.wilanow-palac.art.pl