Wystawa prezentuje plakaty kilkunastu autorów białoruskich powstalych od lat 80. XX w. do dnia dzisiejszego. Plakaty poświęcone demokratyzacji zapoczątkowały nowy okres w sztuce białoruskiej. W tym okresie powstało wiele prac inspirowanych już nie przez dominujący w sztuce radzieckiej realizm socjalistyczny, lecz nowoczesne tendencje w grafice i innych sztukach wizualnych. Wiele plakatów prezentuje problematykę antytotalitarną, nawiązując do bezpośredniego zaangażowania autorów w proces zmian społecznych. W prezentowanych pracach dostrzeżemy też próby odnajdywania swiadomości dla zidelogizowanego przez propagandę poprzednich lat 'Homo Sovieticus' - fenomenu społecznego ustroju socjalistycznego. Wybor medium takiego jak plakat symbolizowal podjęcie aktywnej roli obywatelskiej przez malarzy-artystow, z których wielu z zawodu jest projektantami.

Eksponowane prace lączy wspólna cecha, która pokazuje oryginalną symbolikę, wynalezioną przez artystów. Symbolika ta i wykorzystywanie uniwersalnych metafor wizualnych kszałtuje plakat, który staje się bardzo łatwy w odbiorze i mimo różnic kultularnych nie potrzebuje "tłumaczenia". Z drugiej zaś strony odczytywanie symboliki i metafor wizualnych przedstawionych plakatow wymaga podejścia analitycznego.

Większość z prac prezentowanych na ekspozycji uczestniczyło w międzynarodowych konkursach plakatu. Wśród nich 4 prace, które zostały wyróżnoine i nagrodzone na międzynarodowym biennale plakatu w Warszawie.
Kurator: Yahor Surski.


Galeria ZOYA
Kopernika 32 m. 8

kontakt:
(022) 826 91 28