Głównym koncertem Festiwalu jest występ Kirka Franklina - jednego z najważniejszych artystów sceny muzycznej w USA, który współpracował z wieloma muzykami gospel, a także muzyki rozrywkowej (m.in. Whitney Houston, U2).
W ramach Festiwali odbędą się też warsztaty gospel zakończone koncertem finałowym w niedzielę. Franklin da swój pierwszy koncert w Polsce 11 września w Warszawie. Podczas występu będzie można usłyszeć zarówno piosenki z nowej płyty, „Fight of My Life”, jak również wcześniejsze hity: „Brighter Day”, „Revolution”, czy nagrane przy udziale takich przyjaciół Kirka, jak Bono z U2, Faith Evans, czy R Kelly „Lean On Me”. Jego piosenki śpiewała Whitney Houston, pojawiały się również na ścieżkach dźwiękowych do wielu filmów wybitnych reżyserów światowego kina, jak choćby Spike Lee. Piosenka z jego udziałem pojawiła się również na soundtracku „Pasji” Mela Gibsona.
Kirk Franklin nie ogranicza się jednak tylko do nagrywania płyt i grania koncertów. Wytwórnia płytowa artysty - Fo Yo Soul pomaga młodym artystom gospel zaistnieć wśród szerszej publiczności. Sam Kirk zaprasza do współpracy młodych utalentowanych muzycznie ludzi, których można usłyszeć w wielu jego piosenkach.
Artysta prowadzi również działalność społeczną na wielka skalę. Nie tylko wspomaga finansowo organizacje pomocy dzieciom w najbiedniejszych regionach świata, ale również sam prowadzi spotkania z młodymi ludźmi z trudnych środowisk społecznych. Stara się pomóc im w opuszczeniu gangów, w wyjściu z problemów narkotykowych, być blisko tych, na których może mieć dobry wpływ dzięki swojemu autorytetowi gwiazdy przemysłu muzycznego. Kirk Franklin działa jednak najsilniej poprzez swoją muzykę. Przekonał o tym wielu ludzi na całym świecie podczas swoich tras koncertowych. We wrześniu tego roku kolejne tysiące ludzi będzie mogło usłyszeć go na koncertach w Europie.
Muzyka, którą wykonuje Franklin - gospel - powstawała na plantacjach bawełny, trzciny cukrowej i wszędzie tam, gdzie czarnoskórzy niewolnicy pracowali dla amerykańskich plantatorów. Pozbawieni wolności, odarci z podstawowych praw, skazani na łaskę i niełaskę białych, swe myśli kierowali ku górze, ku niebu. Stamtąd czerpali nadzieję na polepszenie swojego losu, ale również inspirację dla pieśni pełnych ekspresji i mocy.
Gospel od zawsze byłą inspiracją dla muzyki rozrywkowej. Miał wielki wpływ na rozwój bluesa, jazzu, soul’u i innych gatunków muzyki afroamerykańskiej. Również dzisiaj jest kuźnią talentów dla tzw. „czarnej muzyki”. Whitney Houston, Snoop Dogg i plejada największych gwiazd pierwsze szlify muzyczne zbierała właśnie w świecie tej muzyki. Albumy gwiazd gospel skutecznie konkurują z płytami innych wykonawców w walce o pierwsze miejsca na szczytach list przebojów. Są ku temu powody: w swojej warstwie muzycznej gospel nie odstaje od muzyki rozrywkowej ani pod względem poziomu artystycznego, ani pod względem nowoczesności brzmienia.
Amfiteatr na Woli
ul. Elekcyjna 17
www.warsztatygospel.pl