Celem Europejskiego Kampusu Międzykulturowego 2008 jest stworzenie przedstawicielom samorządów miejskich, środowiskom artystycznym, reprezentantom mniejszości narodowych i etnicznych, przedstawicielom organizacji pozarządowych oraz badaczom zainteresowanym kulturowym bogactwem Europy, możliwości zapoznania się z różnymi poglądami na społeczne tło wielokulturowości/międzykulturowości, a także wymiany doświadczeń dotyczących miejskiej polityki kulturalnej w tej dziedzinie. Miejsce organizacji Kampusu nie jest przypadkowe. Do tej pory Warszawa była i pewnie dalej jest postrzegana jako stolica monokulturowego państwa i etnicznie jednorodna metropolia. Jednak zarówno trudna historia Warszawy, która jest w istotny sposób związana z wielokulturowością, jak i błyskawicznie zmieniające się jej współczesne oblicze przemawiają za organizacją Kampusu właśnie tutaj. Czy i jak Warszawa jest przygotowana na stawienie czoła mądrze rozumianej wielokulturowości? Co warto przejąć z doświadczeń zagranicznych? Jaka jest w tym rola sektorów publicznego, w tym szczególnie samorządów, pozarządowego, prywatnego?

W ramach Kampusu odbędzie się debata podzielona na dwa panele dyskusyjne:
  • Dialog międzykulturowy w metropoliach – teoria i praktyka” prowadzony przez Dariusza Bugalskiego, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.
  • Dialog międzykulturowy w miejskiej polityce kulturalnej” prowadzony przez Geoffrey’a Browna, twórcę i dyrektora brytyjskiego instytutu badawczego EUCLID.
Zaprezentowane zostaną również przykłady dobrych praktyk wspierających dialog międzykulturowy w metropoliach.

Drugiego dnia Kampusu odbędą się równolegle dwa warsztaty:
  • Dialog międzykulturowy w metropoliach - współpraca sektora publicznego z sektorem pozarządowym i prywatnym
  • Międzykulturowy gadżet dla Warszawy – pomysły i praca artystów

Kampusowi towarzyszyć będą następujące wydarzenia:
  • Wystawa prac Marka Atkinsa w BUW podczas Kampusu – dzięki uprzejmości Galerii Wizytującej,
  • Wieczór Klubowy: Pako Sarr – koncert akustyczny w klubie praCoVnia (www.pracovnia.pl) na ulicy Popiełuszki 16,
  • 4. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur” – koncert inauguracyjny w Filharmonii Narodowej i bankiet po koncercie (z zaproszeniami).

Dodatkowo, eksperci zagraniczni zaproszeni na Kampus wezmą udział w spotkaniu roboczym dotyczącym przygotowywanego przez Fundację Pro Cultura Programu Rozwoju Kultury w Warszawie w latach 2009 – 2020.

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby Kampus był znaczącym wydarzeniem dla stolicy. Plakat reklamujący wydarzenie został przygotowany przez światowej sławy artystę – Rafała Olbińskiego. Naszym marzeniem jest, aby idea Kampusu została podjęta przez inne miasta i aby Kampus stał się wydarzeniem organizowanym cyklicznie, co roku lub raz na dwa lata, za każdym razem w innej metropolii polskiej czy europejskiej.

Europejski Kampus Międzykulturowy jest wydarzeniem współorganizowanym przez stołeczne Biuro Kultury i Fundację Pro Cultura w związku z obchodami Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Kierownictwo ze strony Biura Kultury pełni Małgorzata Naimska, zastępca dyrektora Biura oraz ze strony Fundacji, prof. Dorota Ilczuk, prezes Fundacji.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal internetowy „Kontynent Warszawa” (www.kontynent.waw.pl).

Nośniki danych, w postaci pendrive’ów, na których zostaną umieszczone materiały konferencyjne przekazała na rzecz Kampusu firma 3line Promotion (www.3line.pl).


Europejski Kampus Międzykulturowy
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Dobra 56/66