FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS – WITAJ SZKOŁO!: Pała ze sprawowania / Zéro de conduite: Jeunes diables au collège
Francja 1933, reż. Jean Vigo
Czterech uczniów z internatu, którzy są tam na bardzo surowych regułach, podejmuje bunt. W przeddzień szkolnej uroczystości przywiązują do łóżka nauczyciela, a na dachu wywieszają piracką flagę. Następnego dnia, podczas uroczystości szkolnej, spada deszcz książek szkolnych i butów.
Film zawiera elementy autobiograficzne, nieco surrealistyczne. Anarchistyczny film zostaje tuż po prapremierze zakazany ze względów politycznych i dopuszczony na ekrany kin dopiero w 1945 roku.
seanse: wtorki 2, 9, 16, 23 i 30 września, godz. 18.00
FRANCUSKIE RENDEZ-VOUS - WITAJ SZKOŁO!: Czterysta batów / Les quatre cents coups
Francja 1959, reż. Francois Truffaut
Debiut fabularny Truffauta to jeden z najbardziej znanych filmów francuskiej Nowej Fali. Jest to też pierwszy z pięciu filmów, w których występuje ten sam dorastający bohater. Jest nim trzynastoletni Antoine Doinel, który mieszka na paryskim przedmieściu. Chłopiec, którym nie interesują się rodzice postanawia uciec i wyjechać nad morze. Ucieczka się jednak nie udaje i Antoine trafia do domu wychowawczego. Za ten film Francois Truffaut otrzymał nagrodę w Cannes i nominację do Oskara.
François Truffaut – był nieślubnym dzieckiem Janine de Monferrand. Do czasu kiedy matka Francois wyszła za mąż za Rolanda Truffaut, który dał mu swoje nazwisko, wychowywany był przez obcych ludzi. Kinem zainteresował się dzięki takim filmom jak „Obywatel Kane” i „Romans szulera”. Swoją edukację zakończył w wieku czternastu lat, pracował jako tragarz, goniec i recepcjonista.
W 1948 r. założył klub filmowy Le Cercle Cinemane, jednak z powodu nadużyć finansowych znalazł się w domu poprawczym. Pomógł mu wtedy André Bazin, którego był przez pewien czas sekretarzem. Następnie pracował jako dziennikarz, po czym zgłosił się do wojska, z którego jednak wkrótce uciekł. Zaczął publikować w „Cahiers du Cinéma”, w którym ukazał się jego artykuł o „O pewnej tendencji kina francuskiego”. Właśnie dzięki temu tekstowi stał się czołową postacią francuskiej krytyki filmowej. W tym czasie razem z Jacquesem Rivette’m nakręcił swój pierwszy, amatorski film „Wizyta”, został także asystentem Roberto Rosselliniego. W 1957 r. zrealizował swój pierwszy, krótkometrażowy film „Prześladowcy” a rok później pełnometrażowy „Czterysta batów”.
Do największych osiągnięć Truffaut należało wydanie książki „Kino według Hitchcocka” opartej na rozmowach z amerykańskim mistrzem. W 1968 r. zaangażował się solidarnie z czołowymi postaciami środowiska filmowego w obronę dyrektora paryskiej filmoteki Henry’ego Langlois. Truffaut był wielkim miłośnikiem kina amerykańskiego, niestety nauka języka angielskiego okazała się dla niego za trudna. Uwielbiał braci Marx, nie przepadał natomiast za filmami Disneya, na które wręcz zabronił chodzić swoim córkom. Jednym z głównych tematów jego twórczości była miłość, sam przeżywszy zawód miłosny próbował odebrać sobie życie.
seanse: wtorki 2, 9, 16, 23 i 30 września, godz. 19.00
KINO.LAB
CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2