Na Festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle teatralne z całego świata - przedstawienia teatrów z Japonii, USA, Rosji, Anglii i Polski. Niewątpliwym wydarzeniem będzie premiera spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Podczas festiwalu, oprócz artystów, na scenie gościć również będą aktorzy, dyrektorzy festiwali oraz widzowie z wielu europejskich państw. Swój przyjazd potwierdzili twórcy teatru z Indii, Korei, Izraela i Francji.

Wszystkie przedstawienia odbywają się w Teatrze Na Woli i rozpoczynają się o godzinie 19.00, a jedynie spektakl w Amifteatrze (31 sierpnia - Licedei Theatre - 'Pokatukha') rozpocznie się o 20.00.


20 sierpnia - Derashinera Company - 'Fugue X'
'Fugue X' jest przedstawieniem pantomimicznym stworzonym przez znanego japońskiego choreografa i reżysera Shuji Onodera. Praca oparta jest na tekście pochodzącego z Kobe pisarza Taruho Inagaki (1900-1977) i pokazuje absurd otaczającego nas codziennego życia.
Fabuła: W świetle miejskich latarni stoi człowiek. Zupełnie nieoczekiwanie odkrywa martwe ciało. Nie zabił nikogo, ani w ogóle nie był zamieszany w żadne morderstwo, ale zaczyna uciekać całkiem bez powodu. Jest ścigany. Nie wie przed czym ucieka ani dokąd. Wyruszył na poszukiwanie siebie, aby odkryć nieznaną stronę swojej jaźni. Sztuka odwołuje się do wewnętrznego świata widzów.
22 sierpnia - Wrocławski Teatr Pantomimy - 'Gastronomia'
Spektakl zrealizowany w stylu czarnego humoru.
To historia namiętnego uczucia, jakim zapałał pewien kucharz do przygotowywanego przez siebie posiłku. W imię tej miłości nieszczęśliwy kochanek złamie wszelkie zasady etyki kucharskiej, a nawet posunie się do stosowania plugawych i obrazoburczych praktyk z pogranicza czarnej magii.
Oto z otchłani niebytu wyłania się istota o jakiej śnił i marzył doktor Frankenstein, którego spotkał męczeński los Pigmaliona.
reżyseria i choreografia: Aleksander Sobiszewski
scenografia: Aleksandra Stawik i Michał Dracz


24 sierpnia - Wrocławski Teatr Pantomimy - 'Galapagos'
Spektakl utrzymany jest w atmosferze czarnego humoru. Pseudothriller opowiadający historię rodziny Galapagos, która własny dom zamieniła w gigantyczne terrarium. Niewinne hobby, jakim jest hodowla jaszczurek, zdeterminowała do tego stopnia ich życie, że sami przejęli wiele cech zachowań i obyczajów gadów. Drugim wątkiem przedstawienia są losy najmłodszego w rodzinie syna, który jako osobnik wybitnie nadwrażliwy i zaburzony przejawia zachowania charakterystyczne dla trybu życia średniowiecznych pustelników, nastręczając tym wiele kłopotów w surowych warunkach życia i działalności gadziej fermy rodziny Państwa Galapagos. Przedstawienie jest opowiadaniem o trudnych i tragikomicznych zasadach współżycia człowieka i gada w sytuacji ścisłej symbiozy, od której zależy przetrwanie obu gatunków.
Scenariusz, reżyseria i choreografia: Aleksander Sobiszewski
Scenografia: Aleksandra Stawik, Michał Dracz

26 sierpnia - Gregg Goldston, Rick Wamer, Lorie Heald - USA, Bartlomiej Ostapczuk + The School of Modern Mime at Teatr Na Woli
Wieczór prezentujący pracę Międzynarodowej Szkoły Współczesnej Pantomimy, która rozpoczyna swoją działalność w sierpniu w Teatrze Na Woli.
Na spektakl złożą się etiudy w wykonaniu mistrza pantomimy Gregga Goldstona z USA oraz Bartłomieja Ostapczuka - artystycznych kierowników szkoły z udziałem międzynarodowej grupy studentów szkoły.
Do udziału w przedstawieniu zostali zaproszeni wybitni artyści pantomimy z USA Rick Wamer oraz Lorie Heald, którzy poprowadzą również otwarte warsztaty teatralne podczas festiwalu. Wieczór ten będzie zatem szczególną prezentacją różnych form sztuki mimu!
28 sierpnia - Teatr Formy - 'Głód'
Mimodram oparty na kanwie powieści "Głód", norweskiego pisarza Knuta Hamsuna, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Opowiada o losach młodego literata, któremu przyszło żyć i tworzyć w bezdusznym, pozbawionym skrupułów świecie. Artysta staje wobec odwiecznego problemu wygodnego funkcjonowania w zuniformizowanym społeczeństwie lub odrzucenia tego za cenę uczynienia ofiary ze swojego życia. Zakochuje się bez pamięci w kobiecie, lecz nie jest zdolny sprostać wymogom narzuconym przez etos mieszczańskiej moralności w realiach protestanckiej Norwegii. Bohater pozostaje owładnięty zarówno głodem twórczego spełnienia jak i głodem fizycznym. 30 sierpnia - Nola Rae - 'Exit Napoleon pursued by rabbits'

Nola Rae - wybitna aktorka sztuki mimu. Od kilkudziesięciu lat prezentuje swoje spektakle na całym świecie. W 2007 roku jako jedyny artysta pantomimy w historii Wielkiej Brytanii otrzymała honorowy medal za swoje zasługi od Brytyjskiej Królowej.
Przedstawienie "Exit Napoleon pursued by rabbits" opowiada historię o błaźnie, który zdobywa władzę a następnie podąża dobrze wytyczoną ścieżką zniszczenia. Tyrani mają wiele wspólnego: Najczęściej są outsiderami o nikłej posturze ale wielkim głodzie uznania, wybicia się. Jest to czarna komedia na poważny temat. Uformowanie dyktatora z klauna nie powinno być możliwe ...to zbyt absurdalne...

31 sierpnia - Licedei Theatre - 'Pokatukha' - (Amfiteatr Wolski) - wstęp wolny!

Spektakl ten będzie największą prezentacją teatru pantomimy (ponad 2000 osób widowni) jaka miała do tej pory miejsce na terenie krajów Unii Europejskiej)!
"Pokatuha" to program składający się z najlepszych fragmentów spektakli z różnych okresów.
Aktorzy, a zarazem klauni i mimowie - są tu współczesnymi błaznami.
Jest ich dwanaścioro na scenie, żeby nam podarować chwilę śmiechu, szaleństwa, uniesienia...
Ci, którzy pamiętają Licedei sprzed 12 lat, odnajdą z przyjemnością w "Pokatuha" kultowe, słynne numery Victora, Anvara, Roberta i Anny - ale ucieszą ich na pewno też te przyniesione przez młodych członków grupy, których siłą jest młodzieńcza twórcza wyobraźnia.
Reżyseria: Teatr Licedei

Wstęp: 40 -180 zł (31 sierpnia - Licedei Theatre - 'Pokatukha' - (Amfiteatr Wolski) - wstęp wolny!)


Teatr na Woli im T. Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22

www.mime.pl