Program:
Wtorek, 15 lipca 2008, godz. 16.00 - budynek Starego BUWu
- Przywitanie: Małgorzata Gersdorf, wicerektor UW oraz Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warsaw East European Conference
- Wykład inauguracyjny: Radosław Sikorski - Minister Spraw Zagranicznych Polski
- Ceremonia otwarcia - Power and Freedom: Wojciech Tygielski, wicerektor UW oraz Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warsaw East European Conference
Piątek, 15 lipca 2008, godz. 16.00 - budynek Starego BUWu
- Power and Freedom: okrągły stół z dysydentami z byłego Związku Radzieckiego
- Ceremonia zamknięcia (o godz. 18.00): przemowa prezydenta Lwowa - Andriy Sadovy'ego
Wykłady podczas uroczystości otwarcia i zakończenia Konferencji są otwarte i będą tłumaczone na język polski.
Program i dodatkowe informacje:
tel. 022 55 22 444
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Uniwersytet Warszawski
Krakowskie Przedmieście 26/28
Stara Biblioteka
Dalsze informacje o konferencji: Znaczna część paneli dotyczyć będzie zagadnień religijnych, m.in. religii w państwach komunistycznych, a także etnicznej i religijnej tolerancji i dyskryminacji w wielonarodowych państwach regionu, takich jak Rzeczpospolita polsko-litewska, imperia rosyjskie, austrowęgierskie oraz imperium osmańskie. Ważnym, będzie również podjęcie tematu „narodzin” i „odrodzenia” narodów w XIX wieku i ich późniejszy proces kształtowania się.
Omówione zostanie także zagadnienie walki ideologii w XIX i XX wieku i relacji z demokratycznymi, autorytarnymi i totalitarnymi systemami politycznymi. Wiele paneli będzie poświęconych również kwestii stosunków państwo – związki wyznaniowe w krajach komunistycznych oraz zagadnieniu opozycji i dysydentów w Związku Radzieckim i bloku komunistycznym.
Kolejnymi równie istotnymi tematami tegorocznej Konferencji będą: kondycja demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w świecie postkomunistycznym, zmieniające się pojęcie obywatelstwa, budowa demokracji lokalnej, rola organizacji pozarządowych w transformacji krajów post-komunistycznych oraz relacja państwo-wolność jednostki. Nie zabraknie również tematów z dziedziny antropologii i etnografii komunizmu i post-komunizmu oraz praw człowieka w przestrzeni post-sowieckiej i post-komunistycznej.
Nie zabraknie również aktualnej problematyki, która obejmie współczesne procesy polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturowe w krajach regionu. Ważną kwestią będzie polityka wschodnia Unii Europejskiej, stosunki Rosja-Chiny-UE, i szczególnie istotne w tym kontekście problemy bezpieczeństwa energetycznego. Planowane są również panele konferencyjne poświęcone wewnętrznej i zagranicznej polityce Putina, a także odrodzeniu tendencji imperialnych we współczesnej Rosji. Nowe doświadczenia i wyzwania dla UE związane z akcesją Bułgarii i Rumunii, jak również szanse na rozszerzenie UE o: Turcję czy Ukrainę, będą także przedmiotem dyskusji. Inne ważne tematy paneli konferencyjnych to: polityka UE wobec regionu Morza Czarnego i Bałkanów. Poruszone zostaną także zagadnienia procesów demokratyzacji w krajach południowego Kaukazu, związków tego regionu z Rosją oraz „zamrożonych” konfliktów w przestrzeni post-sowieckiej. Dyskusja dotyczyć będzie także sytuacji w niektórych rejonach muzułmańskiego wschodu: konfliktów w Iraku i Afganistanie oraz procesów narodotwórczych w Azji Centralnej.
Kolejne panele konferencyjne będą poświęcone stosunkom między Polską a jej wschodnimi sąsiadami: Ukrainą i Białorusią oraz sytuacji wewnętrznej w tych krajach: autorytaryzmowi Łukaszenki i warunkom na Ukrainie cztery lata po Pomarańczowej Rewolucji.