Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, p. XII

Konferencja stanowi podsumowanie dotychczasowych wydarzeń związanych z sytuacją praw człowieka w Chińskiej Republice Ludowej w związku z rozpoczynającymi się 8 sierpnia 2008 r. XXIX Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. W Konferencji udział wezmą eksperci akademiccy, przedstawiciele mediów oraz organizacji pozarządowych, między innymi:
  • Oystein Alme (Voice of Tibet)
  • Adam Sanocki (Amnesty International)
  • Dr Agata Bareja – Starzyńska (Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego)
  • Dr Agnieszka Bieńczyk – Missala (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
  • Dr Thupten Kunga (Społeczność Tybetańska w Polsce)
  • Bartek Dobroch (Tygodnik Powszechny)
  • Przedstawiciel Departamentu Azji i Pacyfiku (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

W trakcie Konferencji zaprezentowana zostanie książka „Głos Tybetu. Za Wielkim Murem Cenzury” autorstwa Oysteina Alme, dyrektora Fundacji Voice of Tibet. Książka będzie dostępna bezpłatnie po zakończeniu Konferencji.

Przed Konferencją odbędzie się panel dla organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka, w tym na rzecz Chin i Tybetu.

Więcej informacji o Konferencji na stronie www.Olimpiada2008.info.pl


Partnerami Konferencji są Gazeta Wyborcza, portal Wyborcza.pl, Radio TOK FM oraz portal NGO.PL


---------------------------------------------------------------------------------------------------------


8 lipca 2008 r. podczas Konferencji pt. „Chiny miesiąc przed Olimpiadą – oczekiwania i rzeczywistość” organizowanej w ramach Monitora Olimpijskiego odbędzie się premiera polskiego wydania książki Oysteina Alme i Morten Vagen „Głos Tybetu. Za wielkim murem cenzury” (ang. „Silenced – China's Great Wall of Censorship”).

Autorzy książki starają się odpowiedzieć na pytanie: jak bardzo chińskie władze oddalone są od pojęcia wolności i demokracji oraz w jaki sposób do wzmocnienia cenzury przyczyniają się największe na świecie portale internetowe. Książka opowiada także historię radia Głos Tybetu (Voice of Tibet), którego chińska cenzura do tej pory nie zdołała zagłuszyć. Radio Głos Tybetu pełni rolę tożsamą z tą, którą niegdyś pełniła rozgłośnia Wolna Europa. Jest źródłem nadziei i wiary w to, że podejmowanie nawet małych kroków w kierunku zmian ma sens.


Oto, co sami autorzy mówią o swojej publikacji:

„W Chinach i Tybecie wolność wypowiedzi jest ograniczona. Głosy dysydentów są tłumione, a media podlegające ścisłej kontroli służą jako narzędzie mające zapewnić monopol informacyjny rządzącej partii. Nasza książka ukazuje przepaść, jaka dzieli realizację zobowiązań chińskich władz od polityki wymierzonej przeciwko prawom człowieka. Przenosi czytelnika w podróż do Chin, za Wielkim Murem Cenzury.”

Oystein Alme, współautor książki i Prezes Voice of Tibet Foundation (Norwegia) będzie gościł w Warszawie w dniach 7-9 lipca br. na zaproszenie Monitora Olimpijskiego, aby uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach. Po premierze książki, która będzie towarzyszyła Konferencji 8 lipca br., polskie wydanie publikacji zostanie bezpłatnie dla uczestników i zaproszonych gości.



Pierwsze 100 osób, które nie może przybyć na spotkanie z autorem a zarejestruje się na stronie Olimpiada2008.info.pl otrzyma książkę Oystein'a Alme "Głos Tybetu. Za Wielkim Murem Cenzury" pocztą.