1. lipca w Centrum Kultury Litewskiej odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć 'Niewidziana Litwa' autorstwa Mariusa Jovaišy, prezentującej pejzaże Litwy z lotu ptaka. Wystawę przygotowano z okazji narodowego święta Litwy - Dnia Państwowości Litewskiej (6 lipca, koronacja Mendoga).
Niewidziana Litwa
'Jest taki kraj, gdzie płyną rzeki' - tymi zwykłymi słowami poeta Pranas Vaičaitis wyraził namacalny związek z ziemią, w której tkwią korzenie jego tożsamości. Nowe, burzliwe czasy, obfite w socjalny dobrobyt oraz biedę, przysłaniają to pierwotne odczucie, tłumią i skuwają w kajdany ten lot w przestworza. Codzienna rutyna rozpościera się na wyrafinowanych miejskich ulicach, ekranach telewizorów lub komputerów – staje się sensem naszego życia. A kręte doliny rzek, cieniste puszcze, wielobarwne łąki współczesny człowiek napotyka tylko w przestrzeni mitologicznej lub wirtualnej. Jednak okazuje się, że to wszystko rzeczywiście istnieje, trzeba tylko oderwać się od pozornych trosk i wznieść ponad ziemię – powraca utracony wzrok, który podąża z zachwytem za niewidzianymi dotąd widokami.
Taką wyjątkową możliwość dał wszystkim Marius Jovaiša – przedsiębiorca, podróżnik i fotograf, który na początku 2007 roku wpadł na pomysł jednego z najbardziej majestatycznych projektów fotograficznych – oblecieć Litwę i stworzyć jej plastyczny portret. W przeciągu roku realizował swój ambitny pomysł, którego podsumowaniem jest album fotograficzny „Niewidziana Litwa”.
'Zrozumiałem, że krajobraz Litwy robi równie duże wrażenie, co krajobraz najbardziej znanych, odwiedzanych krajów świata' - tak sądzi autor, który zwiedził już większość miejsc na naszej planecie i zna je z bliska, którego rok urodzenia (1973 r.) jest zbieżny z początkiem, nie mniej godnej zapamiętania, serii zdjęć litewskiego fotografika Antanasa Sutkusa pt.: „Litwa z lotu ptaka”. Marius Jovaiša kontynuuje misję poprzednika – konsekwentnie i obszernie przedstawia barwny i czarujący krajobraz Litwy. Wyraża w ten sposób coraz rzadziej spotykane i jeszcze rzadziej demonstrowane uczucia: zachwyt, dumę i miłość do ojczyzny.
O projekcie:
51 odbytych lotów, 88 godzin spędzonych w powietrzu, średnia wysokość lotu – ok. 92 m, ogólna odległość lotów – prawie 7 500 km, do odbycia lotów wykorzystano 6 różnych statków powietrznych (od motolotni po helikopter); wykonano 19 468 zdjęć, aparatem fotograficznym wysokiej rozdzielczości (Hasselblad H3D-39, 39 mln. pikseli); objętość wszystkich zdjęć cyfrowych wysokiej jakości – 7 terabajtów (taka ilość informacji zajęłaby 1 750 płyt DVD); budżet projektu to prawie milion litów.
[ Margarita Matulytė
historyk fotografii, ekspertka ds. fotografii w Litewskim Muzeum Sztuki w Wilnie, wykłada na Uniwersytecie Wileńskim oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, kuratorka wystaw fotograficznych]
Centrum Kultury Litewskiej
przy Ambasadzie Republiki Litewskiej
Al. Ujazdowskie 12