Instytut Globalnej Odpowiedzialności zaprasza ponownie pracowników i stałych wolontariuszy organizacji pozarządowych zainteresowanych krajami globalnego Południa oraz gotowych przekazywać swoją wiedzę dalej wewnątrz organizacji. Szkolenie:
1. Zapozna z praktycznym narzędziem, jakim jest „Kodeks obrazów i przesłań dotyczących krajów Południa"
2. Pozwoli poznać i praktycznie przećwiczyć dobre praktyki informowania o krajach Południa
3. Przygotuje Twoją organizację do wdrożenia kodeksu jako narzędzia pomocnego w kontakcie z mediami, donorami oraz wspierającego spójność organizacji w jej własnych działaniach
4. Pozwoli włączyć się w tworzenie koalicji organizacji deklarujących przestrzeganie kodeksu, które mamy nadzieję stanie się grupą opiniotwórczą, ustalającą nowe standardy informowania o krajach Południa.
Szkolenie IGO prezentuje nowatorskie podejście, oparte na wartościach i jest pierwszym takim szkoleniem w Polsce, które otwiera dyskusję o wizerunku krajów globalnego Południa.
Przestrzeganie zasad kodeksu gwarantuje:
1. Prawdziwy obraz, partnerskie podejście
Co zrobić, by Polacy mieli dostęp do bardziej rzetelnych wiadomości o krajach Południa? Co zrobić, by ludzie tam żyjący byli przedstawiani z poszanowaniem ich godności i w duchu równości? Kodeks jest propozycją jasnych zasad, które zastosować może każda organizacja i każda redakcja.
2. Świadectwo jakości pracy organizacji
Przyjęcie kodeksu to zobowiązanie organizacji, które jest świadectwem jej dążenia do wysokiej jakości działania i dbałości o standardy. Wdrożenie kodeksu pokazuje, że organizacja odpowiedzialnie i profesjonalnie podchodzi do swojej pracy.
3. Pomoc w edukacji rozwojowej
Zasady kodeksu są realizacją postulatów edukacji rozwojowej. Organizacja, która zna i stosuje kodeks, demonstruje w praktyce, jak należy prowadzić edukację rozwojową. Kodeks może być też narzędziem wykorzystywanym w pracy edukacyjnej organizacji.
4. Europejski standard
Kodeks to uznany standard. Został zatwierdzony przez Concord, europejską konfederację reprezentującą ponad 1600 organizacji humanitarnych i rozwojowych. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?
5. Narzędzie w kontaktach z mediami
Kodeks tłumaczy zasady etyczne, którymi powinny kierować się media. Organizacja może udostępnić kodeks dziennikarzom, z którym współpracuje, aby dać im jasne wskazówki do pracy i przedstawić oczekiwania dotyczące rzetelności.
6. Współpraca z innymi
Wraz z podpisaniem kodeksu organizacja dostaje możliwość wymiany doświadczeń z innymi polskimi sygnatariuszami kodeksu. W ten sposób może wzmocnić swoją współpracę z organizacjami o podobnym profilu.
7. Temat jest dostrzegany
Do kodeksu przekonane są nie tylko organizacje pozarządowe. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uwzględniło temat kodeksu jako jedno z kilku zagadnień podczas Akademii Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju i Demokracji we wrześniu 2007 roku.
8. Razem nasz głos jest bardziej słyszany
Wdrożenie kodeksu daje możliwość wspólnego - a więc bardziej skutecznego - reagowania przez NGOs w sytuacjach rażąco nieodpowiedzialnego przedstawiania krajów Południa.
Aby zgłosić się na szkolenie, należy wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy i przesłać go na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 17 czerwca.
Z każdej organizacji powinny zgłaszać się dwie osoby (ułatwi to dalsze przekazywanie wiedzy wewnątrz organizacji)
Za pełny udział w dwudniowym szkoleniu uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa.
Szkolenie jest bezpłatne. Jedyny koszt to składka 20 zł na pokrycie kosztów materiałów, kawy, herbaty itp. Koszty przejazdu oraz noclegu w Warszawie uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Szkolenie odbędzie się w siedzibie Centrum Edukacji Obywatelskiej przy ulicy Noakowskiego 12 lok. 49 (II studnia) w Warszawie, w sobotę w godz. 12.00-19.00 i w niedzielę w godz. 9.00-16.00.
Prowadzący:
Dorota Gadzinowska, Gabriela Lipska, Agnieszka Seget, Marcin Wojtalik
Pytania, informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji o kodeksie także na stronie www.igo.org.pl/kodeks.
igo.org.pl/?news=200805301308