W 2008 roku Festiwal kieruje uwagę na dialog i mieszanie kultur oraz powszechną globalizację. Jego ideą jest wyszukiwanie i prezentacja najnowszych i najciekawszych nurtów polskiej i światowej sztuki tańca, konsekwentne prezentowanie nowych tendencji w choreografii oraz wspieranie kreatywności, progresywnych propozycji i nowej jakości. Festiwal ma badać wpływ wymiany kulturowej, społecznej i artystycznej na myślenie, estetykę i metody pracy. Tworzy warunki do refleksji nad znaczeniem emigracji w tańcu, nad jego dzisiejszym kształtem.
Festiwal zaprezentuje wybuchową mieszankę kultur, nie tylko narodowych, ale także mieszankę tych kultur, które narodziły się w XXI w. Skonfrontuje mity, stereotypy, wyobrażenia widza o tradycyjnej kulturze azjatyckiej z twórczością współczesną artystów tego kontynentu. Pokaże też formy tańca i ruchu, które nie podlegają wpływom innej kultury. Zapozna widza z projektami współpracy i wymiany artystycznej między krajami europejskimi, których uczestnicy stworzyli m.in. nową tożsamość dla nieistniejącej polskiej choreografki. I wreszcie pozwoli wziąć aktywny udział w zabawie tożsamością i tańcem. Spektakle prezentowane na festiwalu są polskimi premierami, a artyści z zagranicy w większości goszczą po raz pierwszy w Polsce.
Wiele prezentowanych spektakli zawiera w sobie elementy współpracy z polskimi artystami, które będą przygotowywane podczas festiwalu.
W ramach Festiwalu odbędzie się także międzynarodowa konferencja 'Exchange/change' poświęcona strukturze instytucji i finansowaniu tańca w Europie, a szczególnie Polsce w kontekście dzisiejszego, europejskiego tańca współczesnego.
Centrum Kultury w Dawnej Wytwórni KONESER
ul. Ząbkowska 27/31
www.cialoumysl.pl