Na spotkanie zaproszono liderów organizacji pozarządowych, historyków, architektów i urbanistów, nauczycieli, przedstawicieli władz Warszawy, a także przedwojennych mieszkańców tego fragmentu miasta. W ramach programu 'Warszawa różnorodna' miasto chce krzewić postawy obywatelskiej tolerancji oraz dialogu. Rok 2008 został ogłoszony Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Różnorodność kulturowa i etniczna stolicy państwa, które jest członkiem Unii Europejskiej może być jej cennym zasobem.

Historyczne korzenie warszawskiej wielokulturowości, to przede wszystkim wspólnota losów polskich i żydowskich. Zastanówmy się, czy jest jeszcze możliwy program rewitalizacji społecznej ocalałych warszawskich obiektów związanych z dziedzictwem żydowskim, czy w tych miejscach można animować działania związane z dialogiem kultur: polskiej i żydowskiej?

Gdzie mogłyby powstać takie centra? Może jest jeszcze szansa, by ożywić ocalałe z wojny fragmenty ul. Próżnej, która teraz jest w ruinie? Kiedyś istniały plany i nadzieje, że powstanie tam mała 'żydowska' wyspa, przypomnienie dawnej Warszawy, znak życia setek tysięcy żydowskich mieszkańców.

Ulica Próżna w ostatnich latach ożywała tylko na dni żydowskiego festiwalu, wtedy było widać, że można przywrócić jej dawny klimat.

Czy potrafimy coś jeszcze zrobić, by ten cudem ocalały fragment dawnej żydowskiej Warszawy mógł w przyszłości być autentyczny i żywy? Wiemy, że nie może być to skansen.

Próżną trzeba ratować. Czy jednak koniecznie zmieniając ją w ulicę biznesu? Obliczone wyłącznie na zysk komercyjne inwestycje zabiją klimat tego żydowskiego zakątka.

Ocalenie Próżnej byłoby ważne dla Warszawy, bo w mieście, które po wojnie zatraciło swoją różnorodność, brakuje takich miejsc spotkań. Zarazem mógłby to być ważny punkt na turystycznej i kulturalnej mapie stolicy.

W programie zaplanowano panel z udziałem następujących osób: Eleonora Bergman, Jan Jagielski, Wojciech Ornat oraz Piotr Kadlcik.
Moderatorem Forum będzie Tomasz Jastrun.

Organizator: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.



Żydowski Instytut Historyczny
Tłomackie 3

www.jewishinstitute.org.pl/pl/info/info/44.html