W dniach 8-10 lipca w KINO.LABie odbędzie się przegląd filmów François Truffauta, w ramach którego odbędą się projekcje filmów: 'Czterysta batów', 'Jules i Jim', 'Dwie Angielki i kontynent' oraz 'Uciekająca miłość'.

François Truffaut - był nieślubnym dzieckiem Janine de Monferrand. Do czasu kiedy matka Francois wyszła za mąż za Rolanda Truffaut, który dał mu swoje nazwisko, wychowywany był przez obcych ludzi. Kinem zainteresował się dzięki takim filmom jak „Obywatel Kane” i „Romans szulera”. Swoją edukację zakończył w wieku czternastu lat, pracował jako tragarz, goniec i recepcjonista.


W 1948 r. założył klub filmowy Le Cercle Cinemane, jednak z powodu nadużyć finansowych znalazł się w domu poprawczym. Pomógł mu wtedy André Bazin, którego był przez pewien czas sekretarzem. Następnie pracował jako dziennikarz, po czym zgłosił się do wojska, z którego jednak wkrótce uciekł. Zaczął publikować w „Cahiers du Cinéma”, w którym ukazał się jego artykuł o „O pewnej tendencji kina francuskiego”. Właśnie dzięki temu tekstowi stał się czołową postacią francuskiej krytyki filmowej. W tym czasie razem z Jacquesem Rivette’m nakręcił swój pierwszy, amatorski film „Wizyta”, został także asystentem Roberto Rosselliniego. W 1957 r. zrealizował swój pierwszy, krótkometrażowy film „Prześladowcy” a rok później pełnometrażowy „Czterysta batów”. Do największych osiągnięć Truffaut należało wydanie książki „Kino według Hitchcocka” opartej na rozmowach z amerykańskim mistrzem.


W 1968 r. zaangażował się solidarnie z czołowymi postaciami środowiska filmowego w obronę dyrektora paryskiej filmoteki Henry’ego Langlois. Truffaut był wielkim miłośnikiem kina amerykańskiego, niestety nauka języka angielskiego okazała się dla niego za trudna. Uwielbiał braci Marx, nie przepadał natomiast za filmami Disneya, na które wręcz zabronił chodzić swoim córkom. Jednym z głównych tematów jego twórczości była miłość, sam przeżywszy zawód miłosny próbował odebrać sobie życie.


KINO.LAB

ul. Jazdów 2


www.kinolab.art.pl