Staroobrzędowcy zjawili się w Polsce pod koniec XVII wieku, kiedy po odmowie przyjęcia zmian w liturgii i zwyczajów prawosławnych, zostali wyrzuceni przez cara z Rosji. Zespół Riabina z Gabowych Grądów powstał w 1988 roku i jest jedynym zespołem folklorystycznym staroobrzędowców w Polsce. Riabina wykonuje dawne pieśni weselne, ballady i korowody w dialekcie języka rosyjskiego zbliżonym do nowogródzko-pskowskiego, a także inne pieśni zakorzenione w rosyjskiej kulturze. Zgodnie z ich własną tradycją nie używają instrumentów muzycznych. Występują w tradycyjnych, kolorowych strojach.

Obecnie zespół składa się z sześciu śpiewaczek urodzonych w okolicach Augustowa - we wsiach Gabowe Grądy i Bór. Riabina występowała między innymi na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Mimo prezentowania publiczności muzyki i tradycji podczas koncertów na żywo oraz wydania w 2000 roku płyty 'Riabina – pieśni staroobrzędowców' (druga płyta - 'W styrawierskyj dziariewni' - jest w przygotowaniu), kultura starowierców jest prawie niezauważalna. Wyjątkowy śpiew i taniec staroobrzędowców pozostaje w zamkniętym kręgu zanikającej kultury, zamiast docierać do coraz szerszej publiczności. Poprzez organizację kolejnego koncertu Riabiny, organizatorzy starają się przypomnieć o ciekawej mniejszości zamieszkującej w Polsce.

Warszawski koncert stanowi okazję do zapoznania się z kulturą reprezentowaną przez zespół Rabina. Jest to integralna część wydarzenia, którego celem jest prezentacja mało znanej kultury staroobrzędowców, próba nawiązania dialogu kulturowego oraz podjęcia dyskusji na temat zjawiska zanikania kultur będących częścią polskiej tradycji.

Koncert poprzedzi seminarium na temat społeczności staroobrzędowców oraz projekcja filmu 'Skupienie wokół tradycji - Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie” w reżyserii Andrzeja Romańczuka. W czasie koncertu odbędzie się pokaz slajdów, a po koncercie śpiewaczki Riabiny zaproszą wszystkich gości na samodzielnie przygotowany tradycyjny poczęstunek: na stole królować będą bliny, pierogi i słodkie bułeczki.

Wstęp na koncert i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.


PAŃSTWOWE MUZEUM ETNOGRAFICZNE
ul. Kredytowa 1

www.etno.serpent.pl