11. lipca w połączonej przestrzeni klubów Dobra Karma i Radio Luxembourg odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu Ludzie z Kontynentu, prezentującego twórczość artystów pochodzących z mniejszości, mieszkających i tworzących w Warszawie - WARSZAWA ROSYJSKA.
W trakcie wieczoru odbędzie się m.in. wernisaż wystawy prac malarki Katii Sokołowej-Zyzak, koncert Evgena Malinovskiyego - aktora, muzyka i wykonawcy piosenki aktorskiej, performance ‘trans-rosja’ oraz pokaz kultowych rosyjskich animacji ‘Masjania’.
Nie zabraknie także kuchni, wizualizacji i imprezy DJ-skiej po wernisażu i koncercie.
W programie m.in.:
- spotkanie z rosyjską malarką - Katią Sokołową-Zyzak
- wernisaż i wystawa prac artystki z cyklu 'KOT W ROSYJSKIM OKNIE', który '[...] powstał w rezultacie splotu kilku fascynacji: przede wszystkim z pragnienia ukazania niepowtarzalnego piękna drewnianych obramień okiennych rosyjskich wiejskich domów. [...] Równocześnie oczywistym było, że naruszenie tego geometrycznego porządku drewnianych ornamentów wymaga ukazania kota. Kot siedzący na okiennym parapecie wiejskiego domu – tak charakterystyczny obraz dla rosyjskich wiosek. Siedzący i wnikliwie, a zarazem leniwie obserwujący otaczający go świat'
- wystawa fotografii moskiewskiego metra - [...] gigantycznego 'antymiasta' we wnętrzu miasta - bez elewacji, drzew i dziennego światła' - autorstwa Marysi Zyzak
- wystawa ‘Rosja współczesna’ – przygotowana przez Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury
- pokaz kultowych animacji z cyklu ‘Masjania’ autorstwa Olega Kuvaeva, ukazującego życie we współczesnej Rosji, a ze względu na stylistykę niejednokrotnie porównywanych do ‘South Parku’ (pokaz w języku rosyjskim)
- performance 'trans-rosja'
- pokaz filmów zrealizowanych w ramach warsztatów dokumentalnych 'Rosja-Polska. Nowe Spojrzenie', organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza
- koncert Evgena Malinovskiyego - aktora, muzyka i wykonawcy piosenki aktorskiej, w którego repertuarze znajdują się utwory żartobliwe, satyryczne, liryczne, sentymentalne i nostalgiczne, ale także głęboko dramatyczne, o dużym ładunku emocjonalnym, jak również piosenki o charakterze apaszowskim, niosące elementy folkloru ulicznego
- wizualizacje prezentujące Moskwę - autorstwa Hovhanesa Makariana
- dekoracje związane z kulturą rosyjską
- kuchnia rosyjska, m.in. blinczyki z łososiem - restauracja Babooshka
- stoiska prezentujące kulturę rosyjską
- impreza DJ-ska w rytmach współczesnej muzyki rosyjskiej – DJ Ales
Wstęp wolny.
Start: godzina 18.00.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Dzielnicy Wola Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerzy:
- Dobra Karma
- Radio Luxembourg
- Instytut Adama Mickiewicza
- Babooshka
- Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury
Patroni medialni: - Radio Kampus
- What's Up In Warsaw
- independent.pl
- Warsaw Insider
- svoi.pl
Więcej informacji na stronie cyklu Ludzie z Kontynentu: www.kontynent.waw.pl/ludziezkontynentu
Szczególne podziękowania dla Olega Kuvaeva za udostępnienie animacji ‘Masjania’ oraz grupie RussianTeamParty (www.youtube.com/russianparty2008), organizującej cykliczne imprezy klubowe z muzyką rosyjską w Warszawie, za pomoc przy organizacji Warszawy Rosyjskiej.
DOBRA KARMA & RADIO LUXEMBOURG
ul. Górczewska 67
www.dobrakarma.pl
www.radioluxembourg.pl
KOT W ROSYJSKIM OKNIE
Prezentowany cykl prac powstał w rezultacie splotu kilku fascynacji. Przede wszystkim z pragnienia ukazania niepowtarzalnego piękna drewnianych obramowań okiennych rosyjskich wiejskich domów. Obramowań okiennych tak charakterystycznych dla rosyjskiego wiejskiego budownictwa. W każdym przypadku niepowtarzalnych, oryginalnych i zaskakujących swoją formą i kolorystyką.
Równocześnie oczywistym było, że naruszenie tego geometrycznego porządku drewnianych ornamentów wymaga ukazania kota. Kot siedzący na okiennym parapecie wiejskiego domu - tak charakterystyczny obraz dla rosyjskich wiosek. Siedzący i wnikliwie, a zarazem leniwie obserwujący otaczający go świat.
Sam temat jak i sposób jego przedstawienia jest niewątpliwie bardzo rosyjski. W jakimś sensie nawiązujący do tradycji rosyjskich artystów przełomu XIX i XX wieku, takich jak Bilibin, Wasniecow, Wróbel – jest tutaj plakatowa skrótowość, barwność i ilustracyjność, a zarazem bajkowość i tajemniczość.
KOT W ROSYJSKIEJ SZTUCE
Temat kota nieustannie przewijał się w rosyjskiej sztuce. Na szczególną uwagę zasługują rosyjskie ludowe drzeworyty (tzw. 'łubki'), które niewątpliwie były również jedną z moich artystycznych inspiracji.
Poczynając od XVII-XVIII wieku w tych drzeworytach szczególne znaczenie nabiera postać 'KOTA', będącego karykaturą przedstawiającą nielubianego w tym czasie cara Piotra I.
Stopniowo zaszyfrowany w karykaturach pierwotny ten sens uległ zapomnieniu. Ale pozostało w tych pracach zainteresowanie i przywiązanie do motywu kota. Nie tylko w drzeworytach: pojawiały się koty-skarbonki, koty na wiejskich makatkach, wesołych i kolorowych obrazkach czy pocztówkach, ukazujące mądrego, pomysłowego bohaterem rosyjskich bajek. Kota, który z wszystkich przygód wychodził zwycięsko.
Można dodać ze moje imię też, w jakimś sensie, związane jest z kotem. W dzieciństwie w domu nazywano mnie zdrobniale kotkiem. Może dlatego lubię koty. To one mnie pasjonują swoją gibkością, plastyką ruchu i samodzielnością charakteru.[Katia Sokołowa-Zyzak]
***
Świat według Katii Sokołowej
Na obrazach Katii
drewniane domki z rzeźbionymi ganeczkami
barwne 'naliczniki' i koronkowe firanki
z ogródków wyglądają krasne
malwy
róże
kosmosy i dzwonki
rzeczy i ludzie nie maja tu cienia
nic nie jest szare
róż jest różem
zieleń najprawdziwsza szaleńczo zielona
a błękity takie że otwierają ci serce i
wszystkie
nieba
pod furtka
na dachach i niebieskich płotach
strażnicy czasu i świata który
przemija-
zadumane koty
rude pręgowane
czarne i łaciate
patrzą ci w oczy z mądrością Wschodu i
powaga wieków[Zdzisława Jaskulska-Kaczmarek]
***
MOSKIEWSKIE METROGigantyczne 'antymiasto' we wnętrzu miasta - bez elewacji, drzew i dziennego światła.
Świat pajęczyny przystanków, tuneli, schodów ruchomych i tajemniczych zakamarków. Przystanków, budowanych w różnych czasach i stylach - i tych przyciągających uwagę
mozaikami, witrażami i rzeźbami i tych pospolitych, niczym się nie wyróżniających.
Świat wypełniony tłumem podróżnych - różnorodnych, przykuwających uwagę, a zarazem całkowicie anonimowych i obcych.
Przestrzeń – wtłoczona w metal konstrukcji, irracjonalna i 'nie geometryczna'.
Czas – monotonnie odmierzany przyjazdami i odjazdami pociągów.
Światło – rytmicznie umieszczonych lamp, zamknięte w oknach wagonów, ślizgające się po torach w mroku tunelów.
Ruch – ludzi i maszyn. W skupieniu, pośpiechu i gwarze.
Dźwięk – oberwanych słów, hamujących i odjeżdżających wagonów .
Fotografia – w pośpiechu, w tłumie, w ruchu...
[ Marysia Zyzak / Autorka dedykuje swoją pierwszą wystawę babci Mani - najwspanialszej babci na świecie ]