Wystawa ze zbiorów Muzeum Sztuki Żmudzkiej eksponowana w Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy została otwarta 29 kwietnia i będzie czynna do 29 czerwca. Jej celem jest zaprezentowanie historii oraz dnia dzisiejszego jednego z najwspanialszych zespołów dworskich na Litwie, jak też swoistych tradycji artystycznych Żmudzi. Autorzy wystawy dążyli do ukazania pod względem historycznym, artystycznym oraz kulturowym dziejów dworu księcia Michała Ogińskiego i zapoznania z mieszczącym się w nim muzeum.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza opowiada o Muzeum Sztuki Żmudzkiej, o historii jego siedziby, działalności oraz przewidywanych perspektywach dostosowania dworu do potrzeb kulturalnych i turystycznych. Zapoznaje też z ważną dla Litwy działalnością kulturalną książąt Ogińskich: działaniem na rzecz litewskiego odrodzenia narodowego, pielęgnowaniem kultury muzycznej, kształceniem i wspieraniem młodych, później zaś znanych na Litwie i w Polsce osobowości. Spośród najsłynniejszych należy wymienić litewskiego kompozytora i malarza Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa i prezydenta Polski Gabriela Narutowicza. Dwór jest interesujący również ze względu na to, że związana z nim była słynna polska himalaistka Wanda Rutkiewicz, która w latach II wojny światowej urodziła się w jednym z budynków dawnej posiadłości dworskiej.

Druga część wystawy poświęcona została prezentacji wciągniętej na Listę Arcydzieł Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO sakralnej sztuce ludowej, przechowywanymi również w Muzeum Sztuki Żmudzkiej – zbiorowi krzyży. Reprezentuje tę sztukę wyróżniająca się archaicznością i swoistą manierą artystyczną dawna i współczesna twórczość żmudzkich artystów ludowych – autorów dzieł sakralnych: rzeźb, krzyży zdobionych, wiatrowskazów. Przykładami żywej tradycji wyrobu krzyży są prace słynnych artystów litewskich drugiej połowy XX w. – początku XXI w. – grafiki Vytautasa Ignasa (ur. 1924 r.), prace malarskie Vytautasa Valiusa (1930 - 2004) oraz akwarele Ignasa Budrisa (1933 - 1999).

W trzeciej części wystawy prezentowane są inne najsłynniejsze dwory na Żmudzi, w których mieszczą się muzea a otaczają je parki przyrodnicze. Wystawa stwarza możliwość zapoznania się z dzisiejszą działalnością dworów na Litwie Zachodniej. Zachęca do ich zwiedzania i propaguje turystykę kulturalną w tym regionie.

Muzeum Sztuki Żmudzkiej za pomoc w przygotowaniu wystawy serdecznie dziękuje kolegom z Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy oraz przyjaciołom dworu Ogińskich - Virginii i Gintarasowi Končiusom.

W dniach od 20 września do 20 listopada Muzeum Historyczne m.st. Warszawy zaprezentuje wystawę o warszawskim Starym Mieście w Muzeum Sztuki Żmudzkiej na Litwie. Tu odbędzie się również konferencja naukowa, poświęcona kwestiom zachowania dziedzictwa kulturowego Żmudzi oraz Mazowsza.

Godziny otwarcia Muzeum:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 11:00 - 18:00
Środa: 10:00 - 15:30
Czwartek: 11:00 - 18:00
Piątek: 10:00 - 15:30
Sobota: 10:30 - 16:30
Niedziela: 10:30 - 16:30

Ostatni zwiedzający mogą wejść do Muzeum na godzinę przed zamknięciem.

Ceny biletów: 6 zł – bilet normalny, 3 zł – bilet ulgowy


MUZEUM HISTORYCZNE MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY

Rynek Starego Miasta 28-42

Wejście dla zwiedzających w kamienicy nr 42

kontakt:

tel. (+48 22) 531 38 02
fax 831-94-91
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.mhw.pl