25 kwietnia 2008 roku Gendun Czokji Nima, XI Panczenlama Tybetu, drugi co do ważności hierarcha buddyzmu tybetańskiego, głowa klasztoru Tashi Lhunpo, osoba odpowiedzialna za wskazanie kolejnego wcielenia Dalajlamy, najmłodszy więzień polityczny świata – skończy 19 lat. Od niemal 13 lat przebywa pod kontrolą chińskich władz, a jego stan zdrowia i miejsce pobytu są nieznane.

Spotykamy się tego dnia w Warszawie pod Sejmem (przy ulicy Wiejskiej) o godzinie 17.00.

W dzień urodzin XI Panczenlamy chcemy przypomnieć, że pomimo wielu nacisków międzynarodowych władze chińskie nie wskazały miejsca pobytu chłopca i jego rodziny, nie przekazały żadnego dowodu, że Gendun Czokji Nima żyje i jest dobrze traktowany.

Dlaczego spotykamy się pod polskim Sejmem?

Pierwszym powodem jest chęć złożenia petycji do władz polskich o podjęcie określonych działań w sprawie XI Panczenlamy. Petycja jest podpisywana na stronie internetowej: panczenlama.pl.

Drugim powodem jest fakt, że w 2001 roku to właśnie przedstawiciele polskiego Sejmu – delegacja Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych - w trakcie swojej wizyty w Lhasie uzyskali od władz chińskich oficjalne zapewnienie, że aktualne zdjęcia Genduna Czokji Nimy zostaną w „najbliższym czasie” przesłane polskim parlamentarzystom. W roku ubiegłym Parlamentarny Zespół na Rzecz Tybetu w przededniu urodzin XI Panczenlamy złożył na ręce Marszałka Marka Jurka prośbę o wystosowanie pisma do przewodniczącego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i (...)formalne upomnienie się o obiecane nam zdjęcia oraz o dopuszczenie do pełnoletniego już „najmłodszego więźnia politycznego świata” niezależnych obserwatorów. Chcemy znać losy tego listu i reakcji strony chińskiej. Czy powinniśmy biernie czekać na obiecaną reakcję władz ChRL? Czy możemy pozwolić na lekceważenie obietnic składanych polskim parlamentarzystom? Czy możemy w dalszym ciągu żyć w niepewności czy Gendun Czokji Nima wciąż żyje?

Trzecim powodem jest chęć wyrażenia sprzeciwu wobec notorycznego łamania przez władze ChRL praw człowieka do wolności myśli, sumienia i wyznania. W ChRL nie tylko mnisi buddyjscy są na co dzień prześladowani. Władze chińskie prześladują także ludzi innych wyznań i utrudniają praktykowanie swojej wiary i funkcjonowanie struktur wyznaniowych m.in. katolików. Także znamiennym przykładem tych praktyk są represje w stosunku do ludzi praktykujących Falun Gong (Falun Dafa).

Zapraszamy na manifestację w Warszawie. 25 kwietnia 2008, ul. Wiejska, godz. 17.00.

W programie wręczenie przedstawicielom Sejmu petycji w sprawie XI Panczenlamy.


Następnie zapraszamy na unikalne widowisko z pogranicza parateatru i happeningu mające na celu przybliżenie sytuacji Panczenlamy i obrazujące represje władz chińskich w stosunku do Tybetańczyków.

Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń

www.ratujtybet.org

Kontakt z organizatorami:

Janusz Mikosik 503 092 139

Piotr Dynowski 602 884 951