'1001 działań na rzecz dialogu' to międzynarodowa akcja Anny Lindh promująca tolerancję, współpracę ponad granicami i podziałami oraz odkrywanie wspólnych korzeni i dziedzictwa. Przeciwstawia się rasizmowi, ksenofobii i wszelkim formom dyskryminacji, wspiera wolność słowa i prawo do krytyki - przy zachowaniu podstawowych zasad szacunku dla przekonań innych oraz praw człowieka.

Brave Festival jest jedną z nielicznych polskich organizacji, która otrzymała od twórców '1001 działań' pełnomocnictwo do reprezentowania ich akcji w Polsce.

Brave Festival prezentuje zapomniane, marginalizowane tradycje artystyczne z całego świata. To festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, tradycja i duchowość. Brave Festival ukazuje dokonania artystyczne ludzi, którzy nie godzą się na wzorce lansowane przez kulturę masową, a którzy szukają najgłębszych z możliwych źródeł inspiracji – inspiracji wewnętrznej. W tym roku 4. edycja Brave Festival odbędzie się 4-12 lipca, tradycyjnie we Wrocławiu, a jego motywem przewodnim będzie hasło: 'Rytuał odbywa się w Afryce'.

Podczas majowego spotkania w KINO.LABie zostaną zaprezentowane dwa filmy: 'Mosso Mosso' oraz 'Lomax, poszukiwacz pieśni' (po filmie odbędzie się dyskusja).

LOMAX, POSZUKIWACZ PIEŚNI (LOMAX THE SONGHUNTER)
Holandia 2004
reż. Rogier Kappers
Alan Lomax (1915-2002) był kolekcjonerem utworów muzycznych i przez większość życia podróżował ze sprzętem do nagrywania, polując na najpiękniejsze pieśni ludowe. Lomax nagrywał zwyczajnych ludzi, którzy oddawali całych siebie, swe serca i dusze przed jego mikrofonem. W swoich programach radiowych ostrzegał, że ludzie trwonią wiekową tradycję muzyczną w zastraszającym tempie. Twórca filmu odwiedza Lomaxa rok przed jego śmiercią. Niestety Alan nie może mówić, gdyż przeszedł wylew krwi do mózgu. Twórca filmu decyduje się na poszukiwania ludzi nagranych przez Lomaxa. Podróżuje przez Europę starym Volkswagenem.
W tym pasjonującym, muzycznym filmie drogi powoli odkrywamy dlaczego muzyka ludowa może być tak piękna i co udało się osiągnąć legendarnemu Alanowi Lomaxowi.
Festiwale:
Nashville Film Festival 2005 - Impact of Music Award - Honorable Mention
Nagrody:
Nederlands Film Festival 2005 - Golden Calf for the Best Documentary - Long (Beste Lange Documentaire)

MOSSO MOSSO
Francja, 1997
reż. Jean-André Fieschi
Sedno tego filmowego spotkania z Jeanem Rouchem polega na uchwyceniu i uzasadnieniu wyznawanej przez reżysera reguły 'comme si' ('udawajmy'), którą kierował się zarówno w swoim prywatnym życiu jak i podczas kręcenia swoich filmów: 'Udawanie, że coś dzieje się naprawdę, przybliża nas do rzeczywistości'. Film Jeana-André Fieschi, towarzyszącemu Jeanowi Rouchowi i jego dwójce największych przyjaciół Damouré i Tallou w 'udawanej' realizacji filmu pt.: 'La Vache merveilleuse' ('Cudowna krowa'), to nakręcony w duchu twórczości Roucha poruszający hołd oddany temu wybitnemu francuskiemu reżyserowi. Autorowi filmu udaje się w nim zdefiniować zarówno samego Roucha jak i jego metodę pracy. Poprzez obserwację bliskich i pełnych szacunku relacji Roucha z jego afrykańskimi przyjaciółmi Damouré i Tallou, odkrywamy złożoną osobowość tego niezwykłego filmowca, improwizatora i kameleona, dla którego Afryka stanowiła nieodłączny elementem jego życia.

KINO.LAB CSW

ul. Jazdów 2

www.kinolab.art.pl