"Meksykańska mozaika" to przegląd współczesnego plakatu meksykańskiego, której celem jest ukazanie twórczości kilku pokoleń projektantów, związanych z Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku. Prace przekazane w darze dla wilanowskiego Muzeum prezentują różnorodne style i tematy związane z Meksykiem. Przede wszystkim mają jednak przybliżyć polskiej publiczności mało znane u nas prace i charakter zjawiska jakim jest plakat meksykański. Prezentowana kolekcja odzwierciedla różnorodność i współistnienie różnych wpływów artystycznych i kulturowych np. tradycji sztuki prekolumbijskiej, ikonografii przedstawień religijnych rozwijającej się w połowie XVI wieku pod wpływem hiszpańskiego kolonializmu czy elementów barokowych. Z drugiej strony w plakatach tych bardzo silnie ujawnia się, tak charakterystyczne dla meksykańskiego rękodzieła, narodowe upodobanie koloru.
"Nasze położenie geograficzne sprawia, że słońce oświetla nas przez cztery pory roku" - o szczególnej roli barwy i światła opowiada kurator wystawy Xavier Bermúdez. "Meksykańskie plakaty, podobnie jak meksykańskie owoce, wyróżniają się kolorami. One wiedzą, co to kolor, pachną literami i są oglądane przez serce. Przywołują w pamięci słodycze z targowiska, likiery i małe pokusy. Różnorodne i nowoczesne, nie kopiują, ale proponują nową formę jedzenia oczami naszej rzeczywistości."
Plakat odegrał szczególną rolę jako opiniotwórczy element kultury popularnej w Meksyku. W procesie tym rola autora nie ograniczała się jedynie do tworzenia języka, ale prowadzenia dyskursu i komentowania rzeczywistości. Plakat towarzyszył różnym wydarzeniom społecznym, kulturalnym czy narodowym nadając im syntetyczną i nowoczesną formę wizualną.
"Nasze plakaty nie siedzą cicho" - komentuje Xavier Bermúdez - poruszają się, śledzą cię i kuszą. Kończysz zapraszając je do swojego domu, biura, do swojego życia i pamięci. Współczesne plakaty takich autorów jak Xalapa, Morelia, San Luis Potosí, czy Guadalajara, tworzone w mieście Meksyk, lub przekazywane nam przez meksykańskich przyjaciół mieszkających za granicą, stają się oknami, które zatrzymują w nas wspomnienia."
Wystawa "Meksykańska mozaika. Spojrzenie na Meksyk poprzez jego plakaty" zorganizowana została przez Trama Visual A.C. przy wsparciu Universidad Veracruzana i we współpracy z Wydziałem Spraw Zagranicznych Meksyku.
Plakaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku
Muzeum Plakatu-Galeria Nowa
ul. Stanisława Kostki Potockiego
www.postermuseum.pl
www.bienalcartel.org.mx