Ekspozycja 'Żyd niemalowany II', na której prezentowanych jest kilkadziesiąt reprintów XIX-wiecznych rysunków i drzeworytów o tematyce żydowskiej, można oglądać w Centrum Informacji Kulturalnej InfoQultura do 21. kwietnia. 'Żyd Niemalowany II' to kolejna odsłona kolekcji drzeworytów, pochodzących głównie z dziewiętnastowiecznych warszawskich czasopism. Wcześniej fragmenty ekspozycji prezentowano w 2007 roku w kilku polskich miastach, m.in. Częstochowie. Kolekcja prac - po ubiegłorocznych pokazach w ramach Festiwalu 'Warszawa Singera' - obecnie po raz drugi pokazywana jest także w Warszawie.

Tematem wystawy są polscy Żydzi - ich życie codzienne, ale także żydowskie obiekty związane z kulturą i religią, m.in synagogi. Prezentowanych jest np. kilkanaście drzeworytów przedstawiających żydowskie obiekty sakralne w 12 miejscowościach - m.in. Krakowie, Warszawie, Włocławku, Wrocławiu - ich wnętrza i sceny z uroczystości.

Na wystawie zobaczyć można także 26 ilustracji Elwiro Andriolliego, rytowanych przez Edwarda Gorazdowskiego, a pochodzących z pierwszego wydania powieści "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej (1878 r.). Pokazano także kilka portretów Żydów wykonanych przez Andriolliego oraz jego ilustracje do "Pana Tadeusza", rytowane przez Andrzeja Zajkowskiego.
Trzon wystawy stanowią drzeworytnicze wersje rysunków takich artystów jak Aleksander Gierymski, Artur Grottger, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Jan Matejko, Henryk Siemiradzki.

Patronat nad ekspozycją objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ambasada Izraela w Polsce.
Ekspozycję można oglądać do 21 kwietnia.

Jej część zostanie pokazana potem na ogrodzeniu warszawskich Łazienek, a także w innych polskich miastach.


InfoQltura 2016

pl. Konstytucji 4

wiadomosci.onet.pl