Zapraszamy na Purim - żydowski karnawał - jedyne takie wydarzenie w Warszawie! Dowiesz się dlaczego zły Król stał się dobry, doradca Króla zawisł na szubienicy i dlaczego jemy jego uszy. Poznasz Królową Esterę - Ona też chce cię poznać.
Izraelscy Dj-e, tańce do białego rana, cymesy i czulenty, pokazy video, śmietanka Króli i Królowych z całego świata i wiele, wiele innych atrakcji.

Przebierz się, zabierz znajomych i pamiętaj - w to święto MUSISZ się upić - żadnych wymówek!

"A Mordechaj opisał te wypadki i rozesłał listy do wszystkich Żydów, którzy byli we wszystkich państwach króla Achoszwerosa, blisko i daleko, aby im wydać polecenie, że mają obchodzić jako święto dzień czternasty w miesiącu Adar i piętnasty w nim - z roku na rok - jako dni, w których Żydzi uwolnili się od nieprzyjaciół, i miesiąc, który obrócił się im ze smutku w radość i z żałoby stał się dla nich dniem wesela, aby obchodzili je jako dni ucztowania i wesela, posyłając innym coś z zapasów żywności, a ubogim dary."

Księga Estery



Klasyczny happy end starożytnej historii. Historii o Królestwie rozciągającym się od morza Śródziemnego do terenów współczesnych Indii, które swym zasięgiem objęło 127 państw i o zdradzie, która mogła nim zachwiać. To dzieje miłości, która tak wielkiej, że przełamała wszelkie podziały i dzieje nienawiści, która prawie zniszczyła cały naród. To opowieść, która daje nadzieję i wiarę, że sprawiedliwość zwycięża, a winowajcy ponoszą karę.

Historia Święta Purim sięga czasów króla Achoszwerosa, który w V wieku p.n.e. władał Persją. Wtedy to Żydom w Persji przyszło zmierzyć się z prześladowaniem i próbą eksterminacji całego narodu. W tamtych czasach stanowili oni głównie warstwę niewolniczą, lecz pomimo ciężkiego położenia nie zaparli się ani swoich przekonań i ani swoich zwyczajów. Na tym tle rodzi się konflikt pomiędzy Hammanem, królewskim ministrem i Mordechajem dworzaninem królewskim.
Mordechaj, chociaż zobowiązany do tego przez samego monarchę nie oddaje czci Hamanowi. Dla Mordechaja byłoby to świętokradztwo - wedle jego religii nie można bić pokłonów przed innymi ludźmi - można je składać tylko jednemu jedynemu Bogowi. Hamana rozwścieczony tym faktem, przekonuje swego króla, iż należy się pozbyć Żydów, gdyż nie przejmując //bizantyjskich// zwyczajów okazują brak szacunku władzy i osobie ja reprezentującej. Zgodnie z wydanym dekretem los ( hebr. pur) Żydów miał się wypełnić 14 dnia miesiąca Adar.
Dowiedziała się o tym przybrana córka Mordechaja, Estera, która jako żona Achoszwerosa ukrywała przed mężem swoje żydostwo. W obliczu katastrofy swojego narodu decyduje się wyjawić królowi prawdę. Bez zaproszenia udaje się do jego pałacu, naruszając tym samym etykietę, a samą siebie narażając na najwyższą karę, i błaga go o powstrzymanie rzezi. Chociaż wedle ówczesnego zwyczaju, wydanego dekretu nie można było cofnąć ani unieważnić, król wydał nowy dekret pozwalający Żydom zebrać wojsko i bronić się w dniu mającej nastąpić zagłady.

Na pamiątkę tych wydarzeń Żydzi obchodzą Purim, jako symbol radości, wiary i zachowania swojej tożsamości i poglądów w trudnych czasach.
Zwyczaj przebierania się i ukrywania swej tożsamości wywodzi się z przekonania, że Bóg działając poprzez Esterę i Mordechaja działał niejako z ukrycia. W całej księdze Estery ani razu nie używa się słowa Bóg. Natomiast cała opowieść napawa nadzieją, że nawet w najbardziej trudnych chwilach, kiedy człowiekowi zdaje się, że Bóg go opuścił, On tak naprawdę działa, choć nie wprost.
Jest jeszcze jeden powód dla którego to święto jest szczególnie znane - należy upić się do tego stopnia, żeby nie słyszeć różnicy między okrzykiem "niech przeklęty będzie Haman" a "niech błogosławiony będzie Mordechaj" .. Obowiązek ten jest obowiązkiem religijnym!

Ambasada Izraela, M25 i OjWej Kolektyw zapraszają:Występ dwóch izraelskich DJ-ów: Michelle le Hysterik i dSpect oraz polskich: Kura, Jungle Feelings i Tops.

Bilety:
20zl dla przebranych
i 25 dla nieprzebranych

Klub M25
ul. Mińska 25

m25.waw.pl