Akordeonista i kompozytor o ukraińskich korzeniach, mistrz argentyńskiego chamamé - ludowego stylu muzycznego. Gatunek do tej pory znany tylko specjalistom dzięki twórczości Chango przekształcił sie w wysoko rozwiniętą formę sztuki. Na koncertach Chango Spasiuk wystąpi z zespołem w składzie:
  • Chango Spasiuk - akordeon
  • Sebastian Villalba - gitara, śpiew
  • Victor Renaudeau - skrzypce

Chango Spasiuk
- ur. w 1968 r., koncertuje intensywnie od roku 2001, wprowadzając na światowe estrady muzykę chamamé, która narodziła się w głębokich lasach północnej Argentyny, pełną różnorodnych barw, intensywną, wesołą i smutną, zawsze głęboko poruszającą zmysły.
Jest to jeden z najważniejszych przedstawicieli nowej argentyńskiej muzyki folkowej. Podstawą jego twórczości jest chamamé, tradycyjna muzyka jego ojczyzny, północno-argentyńskiego regionu Misiones. Zapalonemu akordeoniście i kompozytorowi Chango Spasiukowi udało się przekształcić chamamé – do tej pory znany tylko znawcom ludowy styl argentyński - w wysoko rozwiniętą formę sztuki. Wpływ Chango Spasiuka na chamamé jest porównywany z wpływem jego krajana - Astora Piazzolli, który niegdyś połączył tango z jazzem i elementami klasycznymi, dzięki czemu na nowo je ożywił. Przy tworzeniu swojej muzyki Spasiuk bardzo lubi eksperymentować: ludowe polki, mocne ranchera, wesołe schotis i szybkie rasguidos dobles.
Ludzie z Europy kojarzą Argentynę z tangiem. Niewielu jednak wie, że tango słucha się jedynie w Buenos Aires, w pozostałej części Argentyny ludzi poruszają przeważnie dwa rodzaje muzyki folkowej: chamamé i chacarera – to jest muzyka, jaką często śpiewa Mercedes Sosa. Śpiewające duety w otwartych na wszystkie strony halach tanecznych z podłogą z czerwonej ubitej ziemi, nieubłagany subtropikalny klimat, dżungla ze swoimi szerokimi rzekami i plantacje herbaty, na których niestrudzeni „tareferos“ maczetami i motykami zbierali żniwa z Yerba Mate – oto świat, który do dzisiaj leży u podstaw fascynującej muzyki Chango i który wypełnia ją magią.
Z dziełami Chango nierozłącznie powiązane są ludowe polki i wspomnienia o typowych dla prowincji Misines uroczystościach, w których bierze udział cała rodzina. Poprzez ludowe chamamé Spasiuk ujawnia swoją interpretacyjną i kreacyjną wirtuozerię. Dzięki temu uznaje się go za bezpośredniego następcę takich znanych mistrzów stylu chamamé jak Cocomarola, Abitbol, Montiel, Martínez Riera i innych.
Z doskonałą otwartością i zupełnie bez lęku przed dotknięciem Chango Spasiuk kreuje bogatą mieszankę współczesnych i tradycyjnych brzmień, w której odnajdziemy takie regionalne style i rytmy jak schotis, polki, ranchera i rasguidos dobles.
'Mistrz chamamé' komponował muzykę filmową, grał z kolegami z obszarów rocka, jazzu, folku i klasyki a swoje utwory aranżował nawet dla jednej z najważniejszych orkiestr kameralnych Argentyny – gra zarówno z tradycyjnie zakorzenionymi jak i z najbardziej awangardowymi przedstawicielami najróżniejszych scen muzycznych.
Chango ma już za sobą ponad 20-letnią karierę. Zaczynał na lokalnych festiwalach tanecznych i po swoim występie na największym festiwalu folkowym w Argentynie zaczął swoje tourne po całym kraju. Mimo wielu zmian, jakie dokonały się w tych latach w jego muzyce, pozostała ona nadal wierna swoim korzeniom: czerwono ziemistej krainie na północnym wschodzie Argentyny.
Nominowany w roku 2006 do Latino Grammy Award, w roku 2005 laureat WORLD MUSIC AWARDS Radia BBC 3.

  • start: godzina 18:00
  • bilety: 120 zł

Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny

ul. Otwocka 14

www.fabrykatrzciny.pl
www.argentina.info.pl
www.changospasiuk.com.ar

Chango Spasiuk - Mi Pueblo, Mi Casa, La Soledad