Kudijattam jest uznane za najstarszą i wciąż żywą tradycję teatralną Indii, a zarazem świata. Jest to teatr, którego historia sięga ponad 2000 lat wstecz. Zachował się na południu Indii, w Kerali, czyli na historycznych obszarach Trawankoru, Koćinu i Malabaru. Dwa tradycyjne rody, aktorów - ćakjarów i muzyków - nambjarów, są od wieków strażnikami tej tradycji. Z pokolenia na pokolenie przekazują tajniki techniki teatralnej. Sztuka kudijattam to sztuka wyrafinowana, tradycyjnie przeznaczona dla znawców, przedstawicieli najwyższej kasty Nambudiri, czyli braminów będących keralską arystokracją. Kudijattam przedstawiano w świątyniach, do których nie miały dostępu niższe warstwy.

Można też zastanawiać się jakie szanse na przetrwanie ma kudijattam, ponieważ w chwili obecnej należy do sztuk zagrożonych zniknięciem. Czy przetrwa jako rytuał świątynny?
Rody ćakjarów i nambjarów powoli giną. Sekularyzacja społeczeństwa Kerali postępuje, a młodzież nie chce podejmować trudu żmudnych ćwiczeń i praktyk w zamian za - tylko - przychylność najwyższego Boga.

O wszstkich tych aspektach kudijattam opowie Anna Łopatowska podczas wykładu otwartego w Teatrze Narodowym w sobotę, 1. marca (początek spotkania: godzina 15.00, wstęp wolny).

Anna Łopatowska jest absolwentką PWST w Warszawie.
W latach 1982–1983 studiowała w Kerala Kalamandalam Academy of Arts sztukę kudijattam, a także taniec bharatanatjam. Była pierwszą cudzoziemką dopuszczoną do nauki kudijattam w Kerala Kalamandalam w Cheruthuruthy. Tradycja starożytnego teatru z Kerali była przedmiotem jej współpracy z wydziałami Indologii i Muzykologii UW, z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, z Państwową Szkołą Baletową. Publikowała w 'Dialogu', w 'Albo–albo' i 'Przeglądzie Orientalistycznym'. Od dziesięciu lat prowadzi naukę tańca w swojej szkole Nataraja.


Teatr Narodowy
Pl. Teatralny 3

www.narodowy.pl/wyklady

www.taniecindyjski.pl