Dokument Alamar Express. El hombre nuevo [pol. Alamar express. Nowy człowiek] opowiada historię grupy młodych kubańskich artystów walczących o własną przestrzeń artystycznego wyrazu w peryferyjnej, biednej i zapuszczonej dzielnicy Hawany, zwanej Alamar.

Dzielnica Alamar, relikt sowieckiej wizji urbanistycznej z lat 60-tych, jest rezultatem nieudanej socjalistycznej koncepcji stworzenia modelowego miasta dla Nowego Człowieka, który miał się narodzić na Kubie jako triumf Rewolucji.

Poszukując swego miejsca w kraju, gdzie czas stanął w miejscu, młodzi artyści, grupa Omni_zonafranca, wszelkimi sposobami walczą o duchową odnowę kulturowej pustyni Alamaru, zamieszkałego przez przeszło sto tysięcy osób w setkach identycznych bloków. Za pomocą różnych form sztuki, performansu i swej pozytywnej, głęboko humanistycznej filozofii, artyści Omni starają się obudzić mieszkańców Alamaru do tworzenia nowej społecznej rzeczywistości Kuby, gdzie sztuka pozostaje jedną z ostatnich wyrazów niezależnego myślenia, względnie dopuszczanych przez władze.

Grupa Omni, będąca zupełnie wyjątkowym zjawiskiem na Kubie, jednoznacznie odrzuca starą koncepcję Nowego Człowieka Socjalistycznego i powołuje do życia całkiem Nowego Człowieka, żyjącego we wspólnocie duchowej dzisiejszego Alamaru.


Na tle współczesnej awangardy kubańskiej kontrkultury, 'Alamar Express. Nowy człowiek' wyraża nadzieje społeczeństwa od lat zmagającego się z narzuconym systemem myślenia, wypowiedziane przez wyjątkowych i niezwykle utalentowanych młodych twórców.



Oficjalna strona filmu: www.alamarexpress.com


EKRAN OTWARTY to nieustające forum filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego, eksperymentalnego.

Jeśli zrobiłeś/zrobiłaś film i chcesz skonfrontować wyniki swojej pracy z opiniami widzów, zgłoś się do nas. Akceptujemy nośniki: VHS, DVD, miniDV, 35/16 mm.


KINO.LAB CSW

Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6


Kontakt:

tel. 628 12 71-73 wew.160

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



www.kinolab.art.pl