Wystawa japońskich plakatów pochodzących z prestiżowej kolekcji Dai Nippon Printing Archives of Graphic Design w Tokio to prezentacja sław japońskiego projektowania oraz pokolenia młodych gniewnych. To spotkanie różnych światów, które razem tworzą barwny i wielowątkowy obraz współczesnej kultury Japonii. Na plakatach, obok elementów zaczerpniętych z mangi i efektów komputerowych, odnaleźć można subtelne fotomontaże, eksperymenty kaligraficzne, popartowe kolaże oraz wyszukaną symbolikę i ekspresję graficzną. Na wystawie zostanie pokazanych ponad 120 prac z ostatnich 15 lat - z okresu gwałtownych przemian związanych z globalną komunikacją i rosnącą dominacją cyfrowych mediów. Plakat jako medium głęboko zakorzenione w codzienności jest w stanie najlepiej ukazać objawy i skutki tych przemian, a jednocześnie kontynuację tradycji, która w Japonii nigdy nie zeszła na dalszy plan. Idee japońskiej kultury estetycznej kontynuowane są we współczesnym projektowaniu graficznym, dzięki czemu powstające plakaty zachwycają swoją perfekcyjnością, wykorzystaniem niezwykle skomplikowanych i wyrafinowanych technik druku, a w efekcie - ogromną siłą ekspresji.

Wystawa została skoncentrowana wokół prac dziesięciu znanych na całym świecie "klasyków" japońskiego i światowego designu, którzy wpływali na jego oblicze od lat 1960., takich, jak: Kazumasa Nagai, Ikko Tanaka, Mitsuo Katsui, czy Tadanori Yokoo. Prezentowana jest także twórczość dziesięciu grafików pokolenia komiksu i komputera, m.in.: Nagi Noda, Keiko Hirano, Taku Satoh, Kashiwa Sato i Kenjiro Sano.

Wystawa plakatu japońskiego po 1990 roku organizowana jest w ramach projektu międzynarodowej współpracy pomiędzy Japonią a Europą. Pokazane na niej plakaty pochodzą z kolekcji DNP Archives of Graphic Design w Tokio należącej do Dai Nippon Printing Co., Ltd., głównego partnera przedsięwzięcia.

Wystawa miała swoją premierę w Die Neue Sammlung w Monachium. Gościła też: w Museum für Gestaltung w Zurychu, w Museum für Angewandte Kunst we Frankfurcie, w Muzeum Sztuk Zdobniczych w Pradze i Kunstbibliothek w Berlinie.

  • Specjalnie dla Muzeum Plakatu w Wilanowie Kazumasa Nagai zaprojektuje plakat wiodący do wystawy.
  • kurator: Magdalena Kurpik



Muzeum Plakatu w Wilanowie
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. St. Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa

kontakt:
tel. (+48 22) 842 48 48
tel./fax (+48 22) 842 26 06

www.postermuseum.pl