Projekt 'Pogranicza Europy. Łemkowie – zaginiony naród Europy' realizowany był w formie dwustronnej wymiany młodzieży we wrześniu 2007 roku. Wzięli w nim udział młodzi ludzie z Polski i Czech. Wymiana, współorganizowana przez Stowarzyszenie Terra Incognita, odbyła się w Bieszczadach oraz w Beskidzie Niskim.
Efektem spotkania młodzieży będą po raz pierwszy zaprezentowane w Czeskim Centrum multimedialne mini-przewodniki w językach polskim, czeskim i angielskim.
W dniach 12-16 listopada 2007 r. będzie można obejrzeć wystawę zdjęć uczestników, krótki film oraz posłuchać relacji z wyprawy.
Otwarcie wystawy 13. listopdada 2007 o godz. 18:00.

Łemkowszczyzna – w poszukiwaniu zaginionego narodu Europy

Na wyprawę po Beskidzie Niskim i Bieszczadach wybrali się niewiele wiedząc o Łemkach. Kim są, a może kim byli? Jaka jest ich historia i czy wciąż mieszkają w górach południowo-wschodniej Polski? Polscy i czescy studenci, uczestnicy wymiany młodzieżowej „Pogranicza Europy. Łemkowie – zaginiony naród Europy” na Łemkowszczyźnie spędzili 10 dni września 2007. Ich zadaniem było odkrywanie polsko-ukraińsko-słowackiego pogranicza.
- Podróż zaczęliśmy od zwiedzenia skansenu w Sanoku – mówi Marta Puciłowska, studentka Instytutu Kultury Polskiej UW, uczestniczka projektu – Oglądaliśmy łemkowskie chaty, czyli chyże. Wydawało nam się, że przynależą do porządku skansenu, ale w trakcie naszej wyprawy mieliśmy zobaczyć jeszcze wiele takich chałup, wciąż jeszcze zamieszkałych.
Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Terra Incognita z Warszawy, finansowany ze środków Programu Młodzież. To już druga wymiana młodzieży organizowana przez Stowarzyszenie. Pierwszy tego typu projekt zorganizowaliśmy na Podlasiu – mówi Piotr Majewski, prezes Stowarzyszenia – Wyprawa na Łemkowszczyznę miała inny charakter, był to obóz wędrowny, ale przyświecał nam ten sam cel: zintegrować ludzi z różnych krajów wokół idei wielokulturowości.
Zadaniem postawionym przed uczestnikami jest zrobienie multimedialnego przewodnika po regionie. Podczas całego wyjazdu Polacy i Czesi wspólnie robili zdjęcia, odwiedzali cerkwie i muzea, ale przede wszystkim pukali do drzwi zwykłych domów i rozmawiali z mieszkańcami regionu. Właściwie dopiero rozmowy z ludźmi mieszkającymi w Cisnej i Komańczy pokazały mi, jakie piętno odcisnęła na tej ziemi historia - opowiada Mateusz Konikowski, student informatyki i socjologii na UW, uczestnik projektu – Akcja Wisła całkowicie zburzyła żyjące tu wspólnoty łemkowskie. Niektórzy rdzenni mieszkańcy Łemkowszczyzny wrócili, ale widać, że przesiedlenia miały nieodwracalne konsekwencje.
Organizatorom projektu zależało na tym, by uczestnicy sami odkryli zapomniane już karty polskiej historii i zobaczyli region, w którym wielokulturowość się odradza. Ważnym doświadczeniem dla grupy była wizyta w gładyszowskiej szkole podstawowej, gdzie dzieci mają lekcje języka łemkowskiego. Dorota Dobrzyńska, pomysłodawczyni projektu, tak podsumowuje wymianę: Ważne, żeby młodzi ludzie nauczyli się, jakie warunki stworzyć dla współżycia różnych kultur w jednym społeczeństwie. Różnorodność kulturowa jest ogromną szansą, ale i wyzwaniem stojącym przed współczesną Europą. Chcemy aby młodzi obywatele Unii Europejskiej umieli z tej szansy skorzystać i żeby sprostali wyzwaniu.


Czeskie Centrum
Al. Róż 16
00-556 Warszawa

kontakt:
tel: +48-22-6297271
fax: +48-22-6283320
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


www.czechcentres.cz/warsaw