Warszawa muzycznie zORIENTowana to wydarzenie z pogranicza muzyki, sztuki opowieści, tanecznego performance’u, a nawet gry miejskiej.
Wewnątrz każdej lampki Alladyna znajdzie się mapka Starego Miasta z zaznaczonymi miejscami występów i punktami startu muzycznych spacerów ulicami Starówki, na które będziemy się mogli wybrać wspólnie z artystami. Wszystkie występy w ramach wydarzenia odbywać się będą w otwartej przestrzeni staromiejskich zaułków. Grać i wędrować po Starówce będą muzycy z Armenii, Czeczenii, Inguszetii, Iranu, Polski i Turcji. Wystąpią, prezentując tradycyjne tańce swoich krajów, tancerki z Syrii i Wietnamu. Wszystko zaś rozpocznie się około godziny 16.00 od spektaklu opowieści orientalnych w wykonaniu Grupy Studnia O w tureckim namiocie rozstawionym na Placu Zamkowym. Tam też, przez cały czas trwania happeningu, będzie można za darmo skosztować fajki wodnej i prawdziwej tureckiej kawy, a nawet nauczyć się prawidłowego posługiwania się fajką pod okiem tureckiego mistrza.
www.przestrzen.art.pl/orient.html
O artystach Warszawy muzycznie zORIENTowanej:
- Alamut - Zespół Alamut tworzą muzycy, których twórczość balansująca między orientalnym etno-jazzem a world music zmierza w kierunku muzyki intuicyjnej i transowych improwizacji. Strukturę koncertów cechuje otwarta forma wypowiedzi muzyków, zbliżając repertuar do dokonań world-etno-freejazzu. Pomimo tak przyjętej formy, jest to przede wszystkim muzyka etniczna, choć w dużym stopniu obecne są w niej elementy jazzowej improwizacji, ambientu, transu. W projekcie Warszawa Muzycznie zORIENTowana bierze udział kilku muzyków ze składu zespołu.
- Dzieci Wajnachów – prowadzony przez muzyka, tancerza i choreografa Mowłata Giri-Czerkijewa zespół taneczny, złożony z utalentowanych dzieci – uchodźców z Czeczenii i Inguszetii mieszkających w ośrodkach w Warszawie i okolicach. Ma za sobą liczne występy, m.in. na kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Kultur Kaukazu „Transkaukazja”. Podczas happeningu zaprezentuje Lovzar – radosny, wybuchowy taniec weselny z Północnego Kaukazu.
- Grupa Studnia O – pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, którego początki sięgają roku 1994. Źródłem opowieści grupy jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Działalność Studni O nie jest jednak próbą rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniem tradycyjnych narracji. Sztukę opowiadania grupa traktuje jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności.
- Jasmin Mazloum - jest wybitną tancerką i choreografem tańca arabskiego. Pochodzi z Syrii, ale jej styl łączy m.in. tradycje egipskie i marokańskie. Jako pierwsza wprowadziła w Polsce zajęcia z akcesoriami. Bierze udział w przygotowywaniu wielu projektów artystycznych oraz angażuje się w działalność charytatywną. Jasmin Mazloum jest pierwszym w historii sędzią Polskiego Towarzystwa Tanecznego Okręgu Free Style w kategorii belly dance działającego w ramach IDO (International Dance Organization).
- Mohammad Rasooli - jest góralem z północnego Iranu. Urodził się latem 1351 roku wg irańskiego kalendarza słonecznego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Teheranie. Studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (inaczej zarb; instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. Tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani. Wiele koncertował w Iranie. W Polsce mieszka od dwóch lat. Występował tu wspólnie m.in. z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Kaliską oraz Filharmonią Sinfonia Baltica.
- Musa-Ler - Zespół powstał w 2003 r. Wszyscy muzycy pochodzą z Armenii a mieszkają w Polsce. Repertuar grupy to tradycyjne utwory i tance ormiańskie, jak np. jechegn. Musa-ler to nazwa góry w Turcji, związanej z historia oraz dawnymi zwyczajami zamieszkujących ją niegdyś Ormian. Liderem grupy jest Akop Baghdasaryan.
- Skarby Orientu – żeńska grupa taneczno-muzyczna, złożona z artystek z Wietnamu i wykonująca tradycyjne tańce wietnamskie, m.in. układy choreograficzne z wykorzystaniem mieczy i elementów sztuki walki. Częścią występów grupy są także pieśni w wykonaniu liderki i wokalistki zespołu.
- Yerba Mater - inspiracja muzyczna zespołu Yerba Mater i jego instrumentarium znajduje swoje źródło w rozmaitych kultuarch i tradycjach Starego Świata. Muzyka Yerby nie reprezentuje żadnych poszczególnych grup etnicznych ani stylu muzycznego, przypomina raczej kulturowy zlepek wyobraźni i własnej muzycznej Nibylandii artystów. Yerba Mater pielęgnuje też klasyczne tradycje muzyczne grając indyjskie ragi, utwory perskie, czy też tańce średniowiecznej Europy. W projekcie Warszawa Muzycznie zORIENTowana bierze udział kilku muzyków ze składu zespołu.