W dniach 1-8 września Stowarzyszenie Kultury Brazylijskiej zaprasza na piątą edycję Festiwalu Kultury Brazylijskiej - największego wydarzenia w Polsce promującego tę właśnie kulturę. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu będzie Rio de Janeiro - A Maravilha do Brasil (Cud Brazylii). Skojarzenia nasuwają się same: Samba, Carnaval, Favela, Maracana, Copacabana, posąg Chrystusa odkupiciela na wzgórzu Corcovado. Rio jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Brazylii. Tutaj odbywa się największa na świecie rewia karnawałowa, nagrywają najlepsi muzycy, tutaj pracują wybitni reżyserzy i choreografowie.
Rio to cudowne miasto (Cidade Maravilhosa), które stworzył sam Bóg.


O, Rio Barw! O, Colorio,
Mozaik migające żmiją
Na wielkim łuku Avenidy!
O, Rio, kępo Atlantydy,
Cudem na globie ocalała
I trzymająca się lazuru
Masztami palm, linami lian,
Zębami wzgórzy i skał stromych!
[ Julian Tuwim, Kwiaty polskie ]


Rio ma też smutniejsze oblicza, te z dzielnic nędzy, przesiąkniętych przemocą i niesprawiedliwością, ale jak to kiedyś powiedział Vinicius de Morães, autor scenariusza filmu „Czarny Orfeusz”:
Jesteśmy otoczeni najpiękniejszą w świecie scenerią i najpiękniejszymi kobietami. Mamy morze, by zmywało nasze troski, i słońce, aby osuszyło nam łzy. W trakcie tygodnia festiwalowego nie zabraknie atrakcji i wspaniałych gości z Brazylii.


Brazylia to bardzo różnorodny pod względem kulturowym kraj. Rok temu zaprezentowaliśmy stan Bahia i jego afrykańskie korzenie, a w tym roku chcemy pokazać jak najwięcej z tego, co ma do zaproponowania Rio de Janeiro.
Przedstawimy różne aspekty kulturowe i społeczne Cudu Brazylii. Odbędą się pokazy znakomitych filmów, warsztaty, wykłady, koncerty, parada karnawałowa i imprezy klubowe. Zadbaliśmy o to, aby każdy znalazł wśród przygotowanych atrakcji coś dla siebie i rozsmakował się w bogactwie kultury Rio.
Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Paweł Kucharczuk.


  • Festiwal oficjalnie rozpocznie się 4 września ceremonią z udziałem Ambasadora Brazylii i występem Chóru Federalnego Uniwersytetu Ceara z Brazylii, a zakończy w sobotę 8 września spektakularną Paradą Karnawałową na Nowym Świecie i klubową Festą.
  • W dniach 1-2 września oraz 5-7 września znakomici instruktorzy z Brazylii i Polski poprowadzą warsztaty samby, języka portugalskiego oraz gry na bębnach i gitarze akustycznej, a także capoeira w wydaniu familijnym, czyli dla dzieci i rodziców.
  • O różnych obliczach Cudu Brazylii opowiedzą specjaliści podczas panelu edukacyjnego 'Prawda i mity o Rio'. Renata Siuda-Ambroziak, brazylianistka z Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, przybliży kulisy największego karnawału na świecie, a Artur Domosławski, reporter i publicysta „Gazety Wyborczej” – życie w dzielnicach nędzy zwanych favelami. Wykłady połączone z dyskusją odbędą się we czwartek, 6 września, na Uniwersytecie Warszawskim. Wstęp wolny.
  • W piątek, 7 września, w warszawskim kinie Luna odbędzie się maraton filmów. O godz. 20.30 jako pierwszy wyświetlony zostanie obraz autorstwa Heleny Solberg: “Carmen Miranda: Bananas is My Business” - filmowa biografia wielkiej brazylijskiej gwiazdy filmowej lat ’40. Kolejny punkt programu to wybitny debiut fabularny Nelsona Pereiry dos Santos z 1955 roku – „Rio, 40 graus” („Rio, 40 stopni”). Obraz okrzyknięto zapowiedzią nadejścia brazylijskiego kina zaangażowanego społecznie - cinema novo. Maraton zamknie dzieło Georgesa Gachota „Maria Bethânia, música é perfume”. Francuski reżyser zaprosi nas do czarodziejskiego świata dźwięków jednej z najwybitniejszych brazylijskich wokalistek – Marii Bethânii. W przerwach będzie można delektować się brazylijskim poczęstunkiem, kawą i yerba mate. Cena biletu na maraton: 30 zł.
  • W sobotę, 8 września, ulica Nowy Świat na kilka godzin zamieni się w Rio. O godz. 11.00 otworzy swoje podwoje miasteczko festiwalowe, a o godz. 15.30 z Ronda de Gaulle’a wyruszy imponująca Parada Karnawałowa złożona ze znakomitych orkiestr perkusyjnych, najlepszych polskich i brazylijskich tancerek samby oraz reprezentacji licznych w Polsce szkół capoeira. Do wieczora na scenie przy Ordynackiej odbywać się będą koncerty zespołów perkusyjnych i tanecznych, prezentacje grup capoeira oraz występy gwiazd - znakomitego brazylijskiego projektu muzycznego Os Cara de Pau i rewii Espirito da Danca Lecio Leala.
  • Sobotni wieczór zakończy całonocna impreza w 5 warszawskich klubach: Organza, Shot Bar, Lemon, Sheesha i Surf, gdzie zaprezentują się najlepsi w Polsce DJe grający muzykę brazylijską, a wśród nich Ed Szynszyl – znakomity DJ, znawca i miłośnik Brazylii oraz propagator kultury tego kraju. Jedyna okazja na pełny przegląd muzycznej strony Rio – Funky Rio, Samba Pagode, Batucada, Brazil House… Wstęp do klubów płatny.


www.5festiwal.festabrasil.pl

www.festiwal.festabrasil.pl