11. czerwca w Bibliotece Narodowej odbędzie się kolejna, siódma już Debata Dziennika oraz Tygodnika Europa. Gośćmi Debaty bedą: światowej sławy filozof polityki, Alain Finkielkraut, oraz wybitny polski historyk idei, Paweł Śpiewak. Alain Finkielkraut jest synem polskiego Żyda, więźnia Auschwitz. Początkowo jeden z czołowych radykalnych publicystółw i myślicieli Maja '68, dzisiaj zdecydowany krytyk tej tradycji. Między innymi pod wpływem stanowiska zajętego przez zachodnioeuropejską lewicą w kwestii konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jego pozycja ideowa ewoluowała w kierunku konserwatyzmu. Do swoich mistrzów intelektualnych zalicza Emmanuela Levinasa i Hannah Arendt. W Polsce ukazały się "Porażka myślenia" (1992), "Zagubione człowieczeństwo" (2000). "Niewdzięczność" (2005), "W imię innego. Antysemicka twarz lewicy" (2005).

Paweł Śpiewak
- socjolog, historyk idei, publicysta - jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. Współzałożyciel takich pism jak "Res Publica Nowa" i "Przegląd Polityczny". W latach 80. związany z "Solidarnością", zajmował się wprowadzaniem do polskiego obiegu intelektualnego najważniejszych dzieł zachodniej myśli liberalnej i konserwatywnej. Wydał m.in.: "Ideologie i obywatele" (1991), "W stronę wspólnego dobra" (1998), "Obietnice demokracji" (2004) oraz ostatnio "Pamięć po komunizmie" (2005).

Podczas spotkania zaproszeni przez nas goście dyskutowali o problemie zaniku dziedzictwa antytotalitarnego w Europie Zachodniej, który Alain Finkielkraut zdiagnozował jako "demokrację nienawiści" oraz zapytają, czy podobne zjawiska grożą Polsce.

Debata odbędzie się 11. czerwca o godzinie 18 w sali im. Stefana Dembego, w budynku Biblioteki Narodowej.


Biblioteka Narodowa
Al. Niepodległości 213