Restauracja japońska Inaba zaprasza na kolację z tradycyjną muzyką japońską w tle.
Zespół Orientalny zagra na tradycyjnych instrumentach Koto i Shakuhachi w maju - 10, 12 , 17, 19, 22, 24 i w czerwcu - 1, 2, 5, 8 w godzinach 19:00 - 22:00.

KOTO

Koto to drewniany, trzynastostrunowy instrument o łukowatym, zakrzywionym kształcie. Składa się on z podłużnego korpusu długości od 160 cm do 200 cm i szerokości 20 centymetrów, oraz wypukłego rezonatora, na którym zamocowane są struny. Instrument charakteryzuje łukowaty, zakrzywiony kształt. Tony ustawiane są za pomocą podstawek (mostków) w kształcie litery Y, umieszczonych pod każdą jedwabną struną. Dzięki ich mobilności możliwa jest zmiana długości drgania struny, a tym samym wysokości słyszanego przez nas dźwięku. Na palce prawej ręki (dokładnie na kciuk, palec wskazujący oraz środkowy) zakłada się specjalne plektrony, tzw. paznokcie (tsume), wykonane z bambusa lub kości słoniowej.


Dźwięki koto, kojarzące się z pluskiem wody, wraz z shakuhachi rozbrzmiewają na Nowy Rok. Podobnie w czasie wiosny, podczas Hana-mi, w radiu i telewizji słuchać utwór „Sakura, sakura” wykonany na koto.


SHAKUHACHI

Shakuhachi to tradycyjny japoński flet prosty (instrument dęty drewniany) wykonany z korzeni rzadkiego gatunku bambusa, który występuje jedynie na wyspie Kyushu. Jak w każdej dziedzinie, doprowadzonej przez Japończyków do perfekcji, i tu wielkość, kształt, kolor oraz struktura materiału odgrywają olbrzymie znaczenie. Instrument ma długość od 40 do 70 cm, oraz średnicę 4 - 5 cm. Bardzo charakterystyczny jest układ otworów – cztery z przodu oraz jeden z tyłu (dlatego też zwany jest często fletem pięciootworowym). Długość fletu oraz ilość otworów ewoluowała na przestrzeni dziejów. Dla przykładu w okresie Nara (710-794) grano na sześciootworowym flecie (5 z przodu i 1 z tyłu), natomiast w Muromachi (1333-1560), gdy rozpowszechnił się chiński typ shakuhachi, zwany w Japonii hitoyogiri, artysta miał do dyspozycji pięciootworowy instrument o długości ok. 33 cm.


W związku z pierwotnym użytkowaniem tego instrumentu, i pomimo, iż na shakuhachi często grywali artyści świeccy, partie solowe o tematyce religijnej wciąż uważane są za najważniejsze formy muzyki na shakuhachi. W następnych okresach shakuhachi zaczęto łączyć z innymi tradycyjnymi japońskimi instrumentami, np. z shamisenem oraz z koto, a także i europejskimi - w orkiestrach z towarzyszeniem instrumentów zachodnich.


Inaba
ul. Nowogrodzka 84 / 86
tel/fax. (022) 622 59 55 - 56


www.inaba.com.pl/menu_zawartosc.php

www.inaba.com.pl/menu_zawartosc.php