Pragniemy ukazać Etiopię oczami Etiopczyków oraz badaczy i podróżników, pasjonujących się tym wielokulturowym krajem, wchodzącym w tym roku w XXI wiek!

Spróbujemy nasycić wszystkie Wasze zmysły: Etiopię można będzie nie tylko zobaczyć , ale także poczuć, dotknąć i przede wszystkim usłyszeć...

W programie między innymi:

  • Po pierwsze natura: Etiopia znana jest z tego, że jej liczne Parki Narodowe zamieszkują endemiczne gatunki ptaków i ssaków, które czują się tam bardzo dobrze i nie myślą nawet o wyginięciu. Andrzej Pałgan miał okazję się o tym przekonać i pokaże na zdjęciach oraz slajdach, co widział w naturze.
  • Różnorodność etniczna: o ludach, narodowościach i narodach, dla których ojczyzną jest Etiopia wiemy stosunkowo niewiele a jest ich około 90-ciu. Chcemy przybliżyć niektóre z nich, jak niezwykle przedsiębiorczych Gurage, walecznych Afarów, wędrujących Somali czy najbardziej barwnych mieszkańców doliny rzeki Omo, żyjących obok siebie, choć nie zawsze w pokoju.
  • Bardzo stara cywilizacja etiopska posiada szczególne wyznaczniki, z którymi się ją identyfikuje, jak na przykład pismo i piśmiennictwo. O używanym tylko na terenie Etiopii piśmie opowie Ewa Wołk, zaś przepięknie iluminowane manuskrypty, z których kilka trafiło do Państwowego Muzeum Etnograficznego, pokaże na slajdach Karolina Marcinkowska. Inną cechą specyficzną tylko dla tej cywilizacji jest jej sztuka: malarstwo etiopskie oraz architektura, których fenomeny przybliży Tomasz Sowa.
  • Etiopia to Cesarstwo: tak było przez tysiąclecia. Malowniczych władców etiopskich pokaże na starych fotografiach i opowie o nich Hanna Rubinkowska. Sława cesarzy etiopskich bywała wielka - Hajle Syllasje I stał się nawet mesjaszem, symbole i atrybuty Rasta przedstawi Jakub Jabłoński.
  • Odkrywanie Etiopii: pionierskie wyprawy na trudno dostępny płaskowyż abisyński czy podróże do źródeł Nilu od wieków kręciły i kręcą do dziś podróżników, badaczy oraz żądnych wrażeń śmiałków - Grażyna Podeszwa, Kasia Hryćko i Daria Żebrowska opowiedzą o podróżach po Etiopii dawniej i dziś.
  • Etiopia ojczyzną kawy: ucztą dla wszystkich zmysłów będzie prawdopodobnie pierwsza w Polsce ceremonia parzenia kawy!
  • Poza tym będzie można zagrać w gebetę - grę znaną nie tylko w Etiopii, zakosztować pikantnej etiopskiej kuchni, nabyć unikalny krzyż. Pokażemy etiopskie teledyski z muzą tradycyjną i bardziej współczesną, dla chętnych wyświetlane będą również długometrażowe filmy etiopskie.

Szczegółowy program:

Piątek - zaczynamy o 19:
1. Podróże po Etiopii dawniej i dziś oraz milenium 2000 – przeżyj to jeszcze raz! O tegorocznych obchodach milenijnych w Etiopii – Kasia Hryćko, Grażyna Podeszwa, Daria Żebrowska.
2. Addis Abeba znaczy Nowy Kwiat – na spacer po stolicy zaprasza Ewa Wołk.
3. Etiopia – raj dla wielu endemicznych gatunków fauny i flory – pokaz slajdów – Andrzej Pałgan.
4. Tradycyjna muzyka etiopska – od czasów biblijnych po dzień dzisiejszy – Michał Kuran i Wojtek Urbański.
5. Ras Tafari (anizm) – Hajle Syllasje I mesjaszem czarnego człowieka – Jakub Jabłoński.
6. Współczesne teledyski etiopskie – rap, hip hop, reggae i ethio-pop.
7. Disco wyłącznie przy muzyce etiopskiej.
Sobota - zapraszamy już od godziny 15:
1. Na pokaz filmów:
· 'K'ezk'aza welafin' – współczesna opowieść o losach studentów Uniwersytetu w Addis Abebie i ich problemach.
· 'Żyj i stań się' – wzruszająca historia chłopca Felasza w Izraelu. Film poprzedzi wstęp na temat Felasza Katarzyny Hryćko.
2. Lud Gurage i jego życie codzienne – Seifu Gebru.
3. Mozaika kulturowa w dolinie rzeki Omo – pokaz slajdów – Barbara Winter.
4. Fenomeny etiopskiej architektury i malarstwa – pokaz multimedialny Tomasza Sowy.
5. Manuskrypty w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego oraz dłubaczki do uszu (dawniej nieodłączny rekwizyt Etiopczyka) – slajdowisko Karoliny Marcinkowskiej.
6. Nygus znaczy król – cesarze i cesarzowe Etiopii na starych fotografiach – Hanna Rubinkowska .
7. Etiopczycy piszą… – pismo i piśmiennictwo etiopskie – Ewa Wołk.
8. Komediowe skecze – z czego śmieją się Etiopczycy?
A także:
Prawdopodobnie pierwsza w Polsce ceremonia parzenia kawy!
Etiopskie gotowanie – pikantne smakołyki: yndżera, doro uot, szyro... – dla koneserów prawdziwa uczta dla podniebienia.
„Sztuka etiopska” – autentyczne wyroby rzemiosła artystycznego prosto z Etiopii.
Wystawa: książki, czasopisma, gazety, znaczki, plakaty…

Organizatorami są: "Globtroter"- magazyn podróżniczy, Zakład Języków i Kultur Afryki IO UW, "Selam" Stowarzyszenie Etiopsko-Polskie, Państwowe Muzeum Etnograficzne, "Sztuka Etiopska", Biuro turystyczne "Flugo", "Pożegnanie z Afryką" - sklepy z kawą.

Plan B

Aleja Wyzwolenia 18