Wystawa ta jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa prezentacją kultury materialnej plemion łotewskich, od czasów najdawniejszych, od połowy IX tysiąclecia p.n.e. po okres średniowiecza. Ekspozycja obejmuje prawie 1200 przedmiotów zabytkowych, większość o unikatowym charakterze, poczynając od pochodzących z paleolitu i mezolitu bogato zdobionych narzędzi i ozdób z kości oraz wykonanych z bursztynu zoomorficznych figurek i innych eksponatów reprezentujących sztukę epoki kamienia.
Wystawa "Skarby starożytnej Łotwy" prezentuje niespotykaną na pozostałych ziemiach bałtyjskich obfitość znalezisk pochodzących z grobów czy skarbów, odkrywanych przez archeologów na osadach i grodziskach. Wiele ze znajdowanych przedmiotów, takich jak miecze czy zapinki do spinania szat jest dowodem na wymianę handlową z terenami odległymi o wiele setek kilometrów, z Wikingami czy Słowianami. Unikatowym w muzealnictwie archeologicznym są drobiazgowe rekonstrukcje strojów poszczególnych plemion łotewskich z okresu wczesnośredniowiecznego, wykonane na podstawie wydobytych z grobów, świetnie zachowanych tkanin. Dopełnieniem ekspozycji jest dwujęzyczny, polsko-angielski, 500-stronicowy katalog, pierwszy w języku polskim wykład o starożytności i wczesnohistorycznych dziejach ziem łotewskich.
W trakcie eksponowania wystawy w Państwowym Muzeum Archeologicznym planowane są działania mające na celu upowszechnienie wiedzy o historii i kulturze plemion łotewskich, takie jak sesje, spotkania naukowe oraz koncerty i występy zespołów muzyki dawnej.
Państwowe Muzeum Archeologiczne
ul. Długa 52
Godziny otwarcia Muzeum:
od poniedziałku do czwartku: 9.00 -16.00 ( UWAGA ! w poniedziałki nieczynne wystawy czasowe )
w piątki: 11.00 - 18.00
w niedzielę: 10.00 -16.00
W soboty Muzeum nieczynne