Niemiecki Instytut Historyczny w imieniu Ambasady Szwajcarskiej zaprasza na wykład otwarty dr. Juliana Schütata z Zürichu pt.: Germanistyka, polityka i literatura (emigracyjna) Szwajcarii w okresie narodowego-socjalizmu. Spotkanie odbędzie się w sala konferencyjnej Instytutu na I piętrze.

Tematem wykładu jest rozliczenie z okresem narodowego socjalizmu w Szwajcarii.
Obok sylwetek germanistów zaprezentowani zostaną pisarze oraz przedstawiciele prasy. Germaniści byli znawcami niemieckiej kultury i pełnili rolę obiektywnych komentatorów zmian politycznych w Niemczech. W III Rzeszy natomiast byli znawcami specyfiki szwajcarskiej. Reprezentatywny i szczególnie istotny w tym kontekście był przypadek Jonasa Fränkla, Polaka żydowskiego pochodzenia. Fränkel wyemigrował w 1898/99 roku do Szwajcarii, w 1920 uzyskał obywatelstwo szwajcarskie i przez długi okres swojego życia był zasłużonym współpracownikiem uniwersytetu w Bernie. Nie piastował jednak nigdy funkcji kierownika katedry. Julian Schütt próbuje zrekonstruować życie profesora polsko-żydowskiego pochodzenia na szwajcarskim uniwersytecie w czasach, gdy w Niemczech przejął władzę narodowy socjalizm. Pyta o postawy jego współpracowników oraz o późniejszą rolę postaci Jonasa Fränkla w szwajcarskim dyskursie pamięci.

Podstawą wykładu dr Juliana Schütta będzie jego praca doktorska pod tytułem Germanistyka i polityka.


Dr Julian Schütt (ur. 1964) literaturoznawca, uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie w Zurychu. Pracę o germanistyce i polityce w okresie narodowego socjalizmu napisał pod naukową opieką prof. Petera von Matta (Zurych 1996, 2. wydanie 1997). Stworzył w 1998 roku pierwszą obszerną wystawą dotyczącą Maxa Frischa, która została pokazana w Monachium, Berlinie, Frankfurcie nad Menem i Zurychu. Jest redaktorem działu kulturalnego największego szwajcarskiego tygodnika „Die Weltwoche“ i literaturoznawcą. Obecnie pracuje nad biografią Maxa Frischa. W druku ukazała się już książka: Max Frischs: Jetzt ist Sehenszeit. Briefe, Notate, Dokumente 1943–1963 wydawnictwo Suhrkamp, Frankfurt/M (1998, 4. wydanie 1999).
Schütt jest także współwydawcą kilku publikacji.
Wykładał m. in. w Madrycie, w Heidelbergu, w Zurychu.



Niemiecki Instytut Historyczny

Pałac Karnickich
Aleje Ujazdowskie 39
00-540 Warszawa
Sala konferencyjna na I piętrze

www.dhi.waw.pl