Chabad Lubavitch Polska zaprasza na uroczysty Pierwszy Wieczór Sederowy.

Święto Paschy przypadające na 15-22 Nisan (marzec/kwiecień) zostało ustanowione w czasie wyjścia Izraelitów z Egiptu i co roku jest obchodzone na pamiątkę tegoż wyzwolenia.

Jego obchody zaczynają się uroczystym Pierwszym Wieczorem Sederowym.

Poznajmy znaczenie numeru 4 według zasd Kabały: 4 kieliszki wina, 4 synów, 4 pytania i 4 rodzaje wolności. Skosztujmy wyzwolenia i Święta Wolności. Odkryjmy znaczenie Sederu dla współczesnych Żydów.

Święto Pesach jest świętem wiosennym i żniwnym, związanym z pojawieniem się kłosów jęczmienia na polach. To okres pierwszego żniwa w roku, potem przychodzi żniwo pszenicy w Szawuot.

Jednocześnie Nisan jest pierwszym miesiącem religijnego roku żydowskiego. To w połączeniu z odradzającymi się plonami, symbolizuje odradzający się naród żydowski po okresie niewoli i prześladowań.

Wieczerzę paschalną, zwaną Seder, obchodzi się z reguły 15 Nisan, w niektórych gminach żydowskich także 14 Nisan. Słowo "seder" znaczy porządek. Jest to bardzo adekwatna nazwa wieczerzy Pesachu, gdyż rzeczywiście wszystko odbywa się w ściśle określonym porządku. Najlepszym sposobem na przeżycie wspaniałego Pesach jest po prostu udanie się nań.

Obecny w 67 krajach Chabad gości co roku setki tysięcy ludzi na całym świecie. W Warszawie Chabad Lubavitch już po raz trzeci organizuje Seder pesachowy. Na paschalnym sederze zbierają się wszyscy Żydzi, także ci, którzy zwykle są dalecy od religii.

Chabad Lubavitch, organizator uroczystości, to organizacja społeczno-kulturalna, która stara się propagować zarówno duchowe dziedzictwo i kulturę żydowską jak i ogólnoludzkie wartości humanistyczne: pokój, tolerancję i przyjaźń ponad podziałami.

Liczne przedsięwzięcia organizowane przez Chabad Lubavitch obejmują: zajęcia edukacyjne dla dorosłych, programy młodzieżowe, warsztaty przedświąteczne oraz programy świąteczne, studiowanie Talmudu, a także wiele innych zajęć.

Pesach nie dotyczy tylko przeszłości. To moment zastanowienia nad znaczeniem Sederu dla współczesnych żydów. Pozwala na rozmawę o czterech rodzajach Żydów: 1. Żydach religijnych, 2. Żydach niereligijnych, 3. Żydach tradycyjnych, i wreszcie o 4. Żydach z pochodzenia. To okazja do rozmowy o "Czterech Synach" z tekstu Hagaddy. przewodnika czytanego podczas posiłku Pesachowego Seder i zastanowienia się którym z "Czterech Synów" jesteśmy.

Którymkolwiek z „Czterech Synów” byśmy nie byli, wszyscy jesteśmy, koniec końców, tacy sami. Dlatego właśnie zapraszamy się do naszego Chabad - aby każdy zajął przynależne mu miejsce przy stole Pesachowym. "Żydostwo" bowiem, to taki stan ducha, który daje nam poczucie jedności - niezależnie od naszych przekonań lub ich braku. W Chabad - powyższe to nie tylko puste deklaracje - to rzeczywistość.

Chabad Lubavitch Polska

ul. Słomińskiego 19

tel. (22) 637 53 52, kom. 607 700 531

www.chabad.org.pl