Czas nie ma tu znaczenia, miesza się przeszłość z przyszłością i teraźniejszością.
Proszę sobie wyobrazić podwórko. Mieszkają tam Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Gruzini, rodziny mieszane. Toczy się codzienne życie. Nieustannie trwa wojna o miejsce na sznurku do suszenia bielizny. Nieustannie też z każdego okna słychać muzykę, tak różną, że w żadnym innym miejscu nie byłoby możliwe połączenie tylu muzycznych emocji, fantazji i tęsknot.
W programie znalazły się rosyjskie romanse, podwórkowe tanga, ludowe piosenki ukraińskie, pieśni żydowskie. Wśród nich piosenki Okudżawy, Wysockiego, Leszczenki, Bernesa.
Spektakl jest muzycznym katalogiem wspomnień, pełnym życzliwego humoru i zrozumienia dla ludzkich marzeń i słabości.
-Podwórko Oleny jest bardzo konkretne, ale jest też metaforyczne. Tak jak bardzo realny i bardzo „ogólny” jest „Bar Świat” Hrabala. Te tańce z przeszłością to drugi po „Nocy z Wertyńskim” spektakl Oleny, z którym mam coś wspólnego. Tym razem raczej mniej niż więcej. Bo to są jej prywatne porachunki. Tyle, że prywatne są one do pewnego stopnia. Bo większość z nas taszczy ze sobą przez życie takie czy inne podwórko. Na plecach - jak u Kantora, albo w sercu – jak u Oleny – rekomenduje spektakl Janusz Głowacki.
opieka literacka - Janusz Głowacki
opieka artystyczna - Gustaw Holoubek
scenografia - Mateusz Stajewski
kierownictwo muzyczne - Marek Walawender
23 (premiera), 24, 25.03 godz. 19.30
30, 31.03 godz. 19.00
Czas trwania 1 godz. 20 min.
ATENEUM
Teatr im. Stefana Jaracza
ul. Jaracza 2
00-378 Warszawa