Pocket Revolutions (Kieszonkowa Rewolucja), czyli najnowsza sztuka wideo z Rumunii oraz wykład Simony Nastac w Kino.Lab-ie w CSW.
Kieszonkowa Rewolucja pokazuje jak rumuńscy artyści video komentują, unaoczniają, konfrontują i współdziałają z aktualnymi wydarzeniami w kontekście globalnej kultury i polityki.
Pocket Revolutions (Kieszonkowa rewolucja)
Wykład i prezentacja: Simona Nastac
Pokaz współczesnej sztuki wideo z Rumunii konfrontuje i ujawnia postawy artystów w kontekście globalnej kultury i polityki. Realizacje odzwierciedlają różnorodność tematyki od pozostałości traumy poprzedniego systemu, przez transformację ekonomiczną, napięcia między tradycyjnymi wyborami życiowymi a efemeryczną naturą wartości konsumpcyjnych.
Eksperymentalne, dokumentalne i fabularne realizacje autorstwa: Ioana Marinescu & Roberta Fearnsa; Cipriana Muresana; Olivii Mihaltianu; Sebastiana Moldovana; Ancy Benery.
Program zrealizowany we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury.
Pocket Revolutions
Wraz z upadkiem totalitarnego reżimu Rumunia, jak wszystkie kraje byłego bloku komunistycznego, nagle zmieniła system z socjalizmu na kapitalizm, z izolacji i cenzury na światowe firmy i rozrywki. Po odzyskaniu wolności, okazało się, że nie tylko doświadczyliśmy rewolucji, lecz także - jak więzień, który ucieka po 50 latach niewoli –
znaleźliśmy się w obliczu nowego porządku świata.
Kieszonkowa Rewolucja pokazuje jak rumuńscy artyści video komentują, unaoczniają, konfrontują i współdziałają z aktualnymi wydarzeniami w kontekście globalnej kultury i polityki. Praca odzwierciedla różnorodne podejścia, zwracanie się w stronę takich tematów jak trauma totalitarnego reżimu, trudności z transformacją ekonomiczną, napięcie między tradycyjnymi wartościami a nowym konsumpcjonizmem. Eksperymentalne, dokumentalne czy narracyjne videoportrety rumuńskiej rzeczywistości postkomunistycznej, oprócz niepewności rozwoju politycznego, ekonomicznego i kulturalnego, pokazują także specyfikę medium – video.
KINO.LAB
Al. Ujazdowskie 6