Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na kolejny z cyklu wykładów, wspieranych przez Fundację ZEIT, w ramach „ROZMÓW BUCERIUSA”

pt. POLSKIE I NIEMIECKIE POSTRZEGANIE HISTORII


Spotkanie na temat: Sport

Udział wezmą:


prof. dr hab. Christiane Eisenberg

dr Piotr Godlewski

Moderacja: dr Stefan Wiederkehr


Dyskusja panelowa odbędzie się 26 marca 2007 r. o godz. 18.00 w Niemieckim Instytucie Historycznym.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne na język polski i niemiecki.

Niniejsze spotkanie jest siódmym z drugiego już cyklu „Rozmów Buceriusa” pt. „Polskie i niemieckie postrzeganie historii”, organizowanych przez Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i wspieranych przez Fundację ZEIT. Ich celem jest zachęcenie do dialogu zarówno polskich jak i niemieckich historyków. Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie służy jako instytucja pośrednicząca pomiędzy niemiecką a polską nauką historiograficzną. Stąd też NIH chciałby w owym cyklu wykładów bliżej określić instytucjonalne i metodologiczne uwarunkowania, wyznaczające ramy polsko-niemieckiego dyskursu historycznego. Ponadto wy-daje się nam tak samo ważne, aby nie koncentrować się tylko na kwestiach związków historycznych, lecz również postawić pytania o paradygmaty badawcze, tradycje naukowe oraz instytucjonalne zakorzenienie nauki w obu krajach. W tym celu organizujemy regularnie „podwójne” wykłady, zapraszając specjalistę z Polski i z Niemiec.

Cieszymy się bardzo, że trzej wybitni specjaliści, zajmujący się tematyką sportu w Polsce i w Niemczech przeprowadzą siódmą już rozmowę z drugiego cyklu Rozmów Buceriusa. Ich zamiarem będzie prześledzenie odmiennego historycznego rozwoju zjawiska sportu w Polsce i w Niemczech oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaką funkcję miał sport w historii obu krajów i jaką rolę odgrywa we współczesnych społeczeństwach.


Christiane Eisenberg jest profesorem Historii Wielkiej Brytanii w Centrum Brytyjskim Uniwersytetu Humboldta w Berlinie. W ostatnich latach wydała liczne publikacje na temat historii z perspektywy społecznokulturowej i kulturowohistorycznej, m. in. „English sports“ und deutsche Bürger. Eine Gesellschaftsgeschichte 1800-1939 [„English sports“ a niemieccy obywatele. Historia społeczna 1800-1939], Paderborn 1999; we współpracy z Pierrem Lan-franchim, Tony´m Masonem oraz Alfredem Wahlem: FIFA 1904-2004. Le siècle du football [FIFA 1904-2004. Stulecie piłki nożnej], Paris 2004; Medienfußball. Entstehung und Entwick-lung einer transnationalen Kultur [Piłka nożna w mediach. Powstanie i rozwój transnarodowej kultury], w: Geschichte und Gesellschaft 31 (2005), s. 586-609.


Piotr Godlewski jest historykiem, zajmuje się wiedzą o sporcie i kieruje Zakładem Sportów Różnych, Turystyki i Marketingu Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej Poznańskiej AWF w Gorzowie Wielkopolskim. Wydał liczne opracowania dotyczące historii sportu w Polsce w XIX i XX wieku, m. in. monografie: Sport zapaśniczy w Polsce w latach 1890-1939, Poznań 1994; Olimpijskie turnieje zapaśnicze 1896-1996: udział Polaków w zapaśniczych turniejach olimpijskich 1924-1996, Warszawa 1996; Polski Związek Zapaśniczy 1922-2004, Gorzów Wielkopolski 2004.


Stefan Wiederkehr jest pracownikiem naukowym oraz kierownikiem biblioteki NIH w Warszawie. Obecnie zajmuje się m. in. projektem badawczym na temat wprowadzenia testów weryfikujących płeć na międzynarodowych imprezach sportowych w kontekście zimnej wojny. Niedawno oddał do druku tom, który powstał we współpracy z Arié Malzem i Stefanem Rohdewaldem pt. Sport zwischen Ost und West. Beiträge zur Sportgeschichte im 19. und 20. Jahrhundert [Sport między Wschodem a Zachodem. Przyczynki do historii sportu w XIX i XX wieku], Osnabrück 2007 (= Einzelveröffentlichungen des Deutschen Historischen Instituts Warschau, 16), w którym znajduje się jego własny artykuł pt.: „Unsere Mädchen sind alle einwandfrei“. Die Kłobukowska-Affäre von 1967 in der zeitgenössischen Presse (Polen, BRD, Schweiz) [„Wszystkie nasze dziewczyny są bez zarzutu“. Skandal wokół Kłobukowskiej w 1967 r. w ówczesnej prasie (Polska, RFN, Szwajcaria)]. W druku znajduje się także jego pra-ca: Wer ist „olympisch gesehen eine Frau“? Die Schweizer Presse im Jahre 1968 über Spit-zensportlerinnen aus dem Ostblock und die Einführung von Geschlechtertests. [Kto „jest kobietą z olimpijskiego punktu widzenia”? Prasa szwajcarska w roku 1968 o czołowych sportsmenkach z bloku wschodniego i wprowadzenie testów weryfikujących płeć], w: New Aspects of Sport History.Proceedings of the 9th ISHPES-Congress (Cologne 7-11th September 2005).