Promocja książki Ádáma Bodora pt. Z powrotem do uszatej sowy” (Vissza a fülesbagolyhoz), wydanej nakadem Wydawnictwa Czarne w przekładzie Tadeusza Olszańskiego, Małgorzaty Komorowskiej -Fotek i Elżbiety Sobolewskiej. Spotkanie poprowadzi Piotr Matywiecki. Fragmenty książki czyta Adam Ferency

Ádám Bodor (1936), prozaik węgierski z Siedmiogrodu, ukończył studia teologiczne, nigdy jednak nie pełnił służby kapłańskiej. W 1965 roku opublikował swą pierwszą nowelę na łamach czasopisma Útunk w Kolozsvár (Cluj, Rumunia). Od 1982 roku mieszka na Węgrzech. Był redaktorem odpowiedzialnym Wydawnictwa Magvető w Budapeszcie. Do najważniejszych utworów Bodora należy cykl nowel napisanych w formie powieści zatytułowanych „Okręg Sinistra” (Sinistra körzet,1992). Jedna z nich posłużyła za kanwę do scenariusza głośnego filmu Pétera Gothára „Sekcja”. Sfilmowano również jego powieść pt. „Wizyta arcybiskupa” w reżyserii Zoltána Kamondiego (2005). Ádám Bodor, jeden z najwybitniejszych współczesnych prozaików węgierskich, jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. Attili Józsefa (1986), Tibora Déryego (1989, 1992), Gyuli Krúdyego (1991), Sándora Máraiego (1996), Nagrody Wieńca Laurowego Republiki Węgierskiej (1998) oraz nagrody Kossutha (2003). Zbiór opowiadań zatytułowany „Z powrotem do uszatej sowy” jest czwartą książką tego autora, jaka ukazuje się w języku polskim po „Okregu Sinistra” (Sinistra körzet), „Wizycie arcybiskupa” (Az érsek látogatása) i „Zapachu więzienia” (A börtön szaga).

A oto próbka twórczości pisarza dla osób, które jeszcze go nie znają:

"Nic nie jest z góry gotowe, sam nie wiem, co będzie dalej, wszystko rozwija się w miarę pisania. Punktem wyjścia czasem bywa jakieś miejsce, uczucie, zapach, zdarzenie. Albo po prostu sam nastrój. Coś, czego nie można sobie z góry zaplanować i ustalić. I właśnie to nieuchwytne coś, ten tajemniczy powiew jest duszą opowieści. I jeśli to coś nie krąży wkoło nas w powietrzu, lepiej nie przymuszać się do pracy...".

Promocja książki odbędzie się w warszawskiej siedzibie

Węgierskiego Instytutu Kultury

ul. Marszałkowska 80

Źródło: www.magyarintezet.hu