Państwowe Muzeum Archeologiczne w dniach od 7 marca do 8 kwietnia 2007 roku zaprasza na wystawę fotograficzną BUłGARIA - KRAJ STAROżYTNYCH CYWILIZACJI.

Wystawie towarzyszy wykład prof. Ivana Marazova (w jęz. angielskim), w dniu 27 marca 2007 r. o godz. 15.00 a po nim spotkanie z autorem prezentowanych fotografii - Ivo Hadjimishev oraz występ zespołu muzycznego z Bułgarii "Theodosii Spasov Trio" !!!

Fotografie zgromadzone na wystawie pokazują historię cywilizacji zamieszkujących ziemie dzisiejszej Bułgarii.
W starożytności przebiegały tędy ważne szlaki handlowe łączące Europę z mieszkańcami Azji Mniejszej. Był to teren, przez który przebiegały także szlaki wędrówek ludów. Od najstarszych czasów tzn., od pojawienia się w VII tysiącleciu p.n.e., pierwszych neolitycznych kultur naddunajskich, poprzez Chalkolit (okres wyrobów z miedzi) i epokę brązu oraz bogatą kulturę Traków, którzy w V w p.n.e. utworzyli tu swoje królestwo. Trakowie posiadali dobrze rozwiniętą umiejętność wytapiania metali, szczególnie złota, zajmowali się rolnictwem, uprawą winorośli i hodowlą koni. Ich cywilizacja uległa wpływom Greków, którzy przybyli na wybrzeże Morza Czarnego i założyli kolonie. Podzielona na wiele plemion i rządzona przez kilkunastu królów Tracja, w IV w p.n.e. znalazła się w granicach państwa macedońskiego. W I w p. n. e., tereny dzisiejszej Bułgarii podbite zostały przez Rzymian i utworzono tu rzymską prowincję Mezję. Stała się ona potem celem najazdów Hunów i Gotów.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, w czasie prowadzonych prac ziemnych, przypadkowo znaleziono złote naczynia - amfory, rytony, dzbany, kielichy, patery, oraz złotą i srebrną biżuterię, kamienne grobowce pokryte były wspaniałymi freskami. Wiele bułgarskich miejscowości, takich jak Panagiuriszte, Borowo, Kazanłyk czy też Rogozen określane są " Tracką Doliną Królów". Pozostały po nich bogato wyposażone groby, skarby te należą do najwspanialszych w Europie.

Na wystawie prezentowane są również kopie zabytków pochodzących z terenów Bułgarii ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego między innymmi ceramika, monety, figurka gliniana. Podczas realizacji ekspozycji wiedzą i doświadczeniem służyła Pani mgr Kunka Mitkowa - Szubert emerytowny pracownik PMA.

Patronat Honorowy nad wystawą objął Ambasador Republiki Bułgarii - J.E. Ivan Naydenov.

ORGANIZATORZY WYSTAWY:


Ministerstwo Kultury Bułgarii

www.mc.government.bg

Państwowe Muzeum Archeologiczne

www.pma.pl

Adres:
ul. Długa 52

00-041 Warszawa


tel. (022) 831 32 21 do 25 (centrala),
831 27 17(sekretariat),
fax: 831 51 95


Autor wystawy: prof. Ivan Marazov

Artysta fotograf: Ivo Hadjimishev

Komisarz wystawy w PMA: Joanna Kołacińska