W Yours trwa wystawa prac Tomasza Gudzowatego i Judit Berekai - Power Punch Girls. Wystawa składa się z fotografii z podróży do Indii w grudniu 2006 roku. Męski świat przeniesiony do świata kobiet zachwyca pięknem, stylem, wdziękiem. Zapraszamy do obejrzenia czarno-białych zdjęć ukazujących kobiety walczące.

Wystawa:

Początków boksu w wykonaniu kobiet można doszukiwać się w walkach organizowanych w Londynie już w latach 20. osiemnastego wieku. Te pierwsze mecze bokserskie często zamieniały się krwawe jatki; oprócz okładania się pięściami dopuszczano kopanie i szarpanie przeciwniczki lub przeciwnika, ponieważ boks w ogóle doczekał się cywilizowanych reguł dopiero około 1880 roku. Nadal jednak ta dyscyplina sportu pozostaje typowo męskim zajęciem i rozrywką. Narodowe federacje zaczęły dopuszczać kobiety do jej uprawiania całkiem niedawno - w latach 90. ubiegłego stulecia.

Ośrodek sportowy Lal Bahadur w Kollam przyciąga wojownicze dziewczęta nie tylko ze stanu Kerala, ale z całego południa Indii. Pięściarkami opiekuje się jeden z najlepszych trenerów w kraju, Chandra Lal. Wielu jego "aniołkom" udało się wejść do narodowej reprezentacji Indii. Jedna z nich, K.C. Lekha, zdobyła złoty medal w kategorii 75 kg podczas IV mistrzostw świata kobiet w boksie, jakie odbyły się w New Delhi w listopadzie zeszłego roku. Medale z różnych międzynarodowych turniejów przywoziły m.in. Aswathy Prabha (57 kg), C.V. Aswathy Mol (70 kg) i V.K. Swapna (56 kg).

Mimo że i Polska może pochwalić się pewnymi osiągnięciami w tej dziedzinie, kobiecy boks jest nadal niedoceniany. Niejednemu kojarzy się z podszytą tanim erotyzmem rozrywką, jednak indyjskie zawodniczki na ringu są pełne gracji i elegancji. Wkładają w swoją pasję naprawdę dużo ciężkiej pracy, ale tylko nieliczne wiążą własną przyszłość ze sportem. Bokserskie osiągnięcia będą dla nich przepustką do dobrej posady w policji lub firmie ochroniarskiej, co jest niecodziennym przywilejem w tym wciąż mocno patriarchalnym społeczeństwie.


Artyści:

Tomasz Gudzowaty - światowej już sławy polski fotograf afrykańskich zwierząt, niepełnosprawnych sportowców, mnichów z klasztoru Shaolin, niejednokrotny już laureat prestiżowej nagrody fotograficznej World Press Photo.

www.tomasz-gudzowaty.pl

Judit Berekai - młoda Węgierka, urodziła się 17 lipca 1978 roku w Szekszardzie. O sobie samej mówi:

Urodziłam się 17 lipca 1978 roku w małym węgierskim miasteczku, w Szekszardzie. Po zakończeniu nauki dość wcześnie zakosztowałam smaku podróży pełnych przygód. Do dziś jest to moja największa pasja. Życie jest dla mnie cudowną podróżą. Wyruszać w nieznane, zwiedzać wielki świat, poznawać najróżniejsze krainy, ludzi, kultury, przekroczywszy granicę unosić się swobodnie, to uczucia nieporównywalne z niczym, to rozkosz sama w sobie. Z każdym powrotem z dalekiej podróży do domu wraca bogatszy, nowy człowiek. Gdzieś pośrodku wędrówki przez świat o tysiącach twarzy, urzekł mnie bajkowy świat Dalekiego Wschodu. Jego szczególna magia, filozofia życia zachwyciły mnie, stając się prawie częścią mnie samej.
Przesłaniem mojego życia jest zgłębiać nieznane, odkrywać to, co wykracza poza granicę istnienia, przeżywać naturę, każde tchnienie, cud życia — i, z radością dzieląc się tym, przekazać coś potomnym.


www.berekai.pl



Yours Gallery
ul. Krakowskie Przedmieście 33
tel.: (+48 022) 890 95 00
fax: (+48 022) 890 95 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.